KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

Modna praca w chmurze

zdjęcie ilustracyjne zdjęcie ilustracyjne

Wiele rozwiązań informatycznych w dużym stopniu ułatwiło dostęp do danych i informacji oraz zoptymalizowało pracę w przedsiębiorstwach. Przekładem jest choćby praca w chmurze, która przyspiesza komunikację i daje możliwość korzystania z bazy danych w dowolnym miejscu na świecie.

REKLAMA


Chmura publiczna
Jednym z rodzajów chmur jest chmura publiczna, czyli tzw. wirtualny dysk. Takie rozwiązanie oferują największe firmy IT, a także niezależne organizacje i producenci osprzętu. Alternatywą dla dostawców zewnętrznych jest serwer NAS, na którym można założyć domową chmurę i przechowywać na niej pliki z lokalnego komputera. Dostęp do takiej bazy danych mają urządzenia połączone z domową siecią. Wadą NAS jest jednak mniejsza przepustowość, w porównaniu z zewnętrznymi dostawcami.

Chmura obliczeniowa
Chmura licząca (cloud computing), to zewnętrzna platforma, na której znajduje się konkretne oprogramowanie. Całą infrastrukturę chmury udostępnia zewnętrzny dostawca. Systemy, z których korzystają przedsiębiorstwa, mogą działać na wirtualnej platformie i być używane w każdym czasie na różnych urządzeniach. Dlatego manager może bez problemu wejść do bazy danych  firmy, będąc poza miejscem pracy i używając jedynie swojego smartfona, albo innego urządzenia.

W ramach chmury dostępne są również całe dyski np. Dropbox, OneDrive, czy Googlr Drive. Można na nich magazynować bazy danych, kopie zapasowe plików, lub albumy ze zdjęciami. Dostęp do dokumentów jest niemal natychmiastowy, można z nich korzystać z każdego miejsca i urządzenia podłączonego do Internetu.

Zalety i wady chmury
Niewątpliwie usługa chmury posiada wiele plusów, które ułatwiają pracę. Do najważniejszych można zaliczyć dostęp do plików z dowolnego miejsca na świecie, edycję plików online, czy przechowywanie zapasowych wersji bazy danych. Dodatkowo użytkownik może korzystać z programów umieszczonych na platformie (np. MS Word, MS Excel), bez konieczności pobierania ich na swój telefon.

Minusem chmury jest to, że musimy zaufać dostawcy, co do bezpieczeństwa naszych plików. To on odpowiada za stabilność platformy i zabezpieczenie baz danych przed atakiem hakerów.

Niemniej jednak wiele firm oferuje usługi informatyczne, w których jedną z pozycji jest właśnie chmura. Outsourcing zadań związanych z branżą IT jest coraz bardziej popularny. Na rynku istnieją przedsiębiorstwa, które specjalizują się w zaspokajaniu potrzeb klienta biznesowego w zakresie optymalizacji pracy i zwiększenia efektywności działań w jego przedsiębiorstwie. Przykładem jest np. symbiozait.pl, która istnieje od 1998 roku i posiada bogate doświadczenie w branży IT. Korzystanie z rozwiązań informatycznych realnie podnosi poziom skuteczności działań w firmie i pozwala spożytkować czas i energię na wykonywanie innych czynności związanych z funkcjonowaniem przedsiębiorstwa.

 

  • autor: Redakcja

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?