Zaloguj
Zarejestruj się
KrosnoCity.pl
 
 

Na co wpływa pamięć telefonu?

zdjęcie ilustracyjne zdjęcie ilustracyjne

Wybierając smartfon kierujemy się wieloma rzeczami - marką i co za tym idzie systemem operacyjnym, przekątną obrazu, wytrzymałością baterii, jakością aparatu czy pamięcią. Na co ma jednak wpływ ten ostatni parametr? Czy 32 GB w smartfonie Apple Iphone 7, jednej z ostatnich propozycji tego producenta, jest wystarczająca?

REKLAMASzybkość odczytu i zapisu pamięci w telefonie

Jednym z podstawowych parametrów w przypadku pamięci smartfona jest szybkość z jaką możemy na niej zapisywać dane. Równie ważna jest też prędkość odczytu. W urządzeniach mobilnych pokroju tabletów, czytników ebooków czy w smartfonach właśnie, zastosowano standard eMMC, który jest rozwinięciem pamięci Flash opartej na bramkach logicznych NAND. Taka pamięć zapisuje dane sekwencyjnie lub losowo i to właśnie na prędkości tych rodzajów zapisu warto zwrócić szczególną uwagę. Zalecana prędkość sekwencyjnego zapisu, która w komfortowy sposób pozwala przeglądać witryny Internetowe, nagrywać filmy i robić zdjęcia w jakości HD i Full HD powinna być większa niż 160 MB/s. Smartfony firmy Apple mogą pochwalić się wyjątkowo dobrą pamięcią odczytu - telefon Iphone 7 z wbudowaną pamięcią o pojemności 32 GB, który został wypuszczony na rynek w 2016 roku, odczytuje dane z prędkością 656 MB/s.

W opisach swoich produktów producenci rzadko umieszczają prędkość zapisu czy odczytu danych, dlatego warto samemu sprawdzić ten parametr za pomocą testów dostępnych w Internecie. Może on znacząco wpłynąć na jakość użytkowania.

Pojemność pamięci również ma znaczenie

Ten parametr w dużej mierze zależy od indywidualnych preferencji użytkownika i tego, do czego taki smartfon będzie wykorzystywany. Obecnym minimum są telefony wyposażone w pamięć masową o pojemności 8 GB. Szybko jednak okaże się, że system operacyjny i kilka dodatkowych aplikacji skutecznie zajmą większość dostępnej przestrzeni na dysku. Jeśli ściągamy dużo aplikacji, często robimy zdjęcia lub kręcimy filmy w wysokiej jakości albo przechowujemy w telefonie duże pliki tekstowe, to warto zaopatrzyć się w smartfon z większą pamięcią. Pod kątem pojemności warto też zwrócić uwagę, czy urządzenie posiada możliwość jej rozbudowy. Może się bowiem okazać, że smartfon będzie sprawny i w danej chwili jego wymiana jest zbędna, ale ze względu na ilość aktualizacji systemowych może okazać się, że w telefonie zabraknie miejsca na aplikacje czy multimedia.

Rozbudowa pamięci, czyli karty microSD w telefonie

Karty microSD są skutecznym i stosunkowo tanim rozwiązaniem w kwestii zwiększenia pamięci telefonu. Dlatego warto sprawdzić, czy dany telefon (lub cała marka związana z danym producentem) wspiera takie karty. Może okazać się tak, że konkretny model telefonu będzie wspierał microSD do 16 GB, a inny z kolei do 64 GB. Wszystko zależy od preferencji użytkownika i jego potrzeb. Karty o dużej pojemności pozwalają uczynić ze smartfona potężną bibliotekę danych, którą możemy nosić w kieszeni. Dodatkowo, dzięki wielofunkcyjności kart microSD można je szybko odłączyć i używać ich w innym smartfonie.

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

Przeczytaj dodatkowo

Sklep z częściami samochodowymi Ucando.pl

KONTAKT Z REDAKCJĄ

KrosnoCity.pl
ul. Tadeusza Kościuszki 49
38-400 Krosno
tel. 13 49 399 76
redakcja@krosnocity.pl

Dział reklamy i biuro ogłoszeń:
tel. 13 49 399 76
kom. +48 506 327 412
reklama@krosnocity.pl

Zaloguj lub Zarejestruj się

Zaloguj się

Zarejestruj się

Rejestracja użytkownika
Anuluj