Logo
Wydrukuj tę stronę

Pasta termoprzewodząca – jak nałożyć ją na kartę graficzną?

zdjęcie ilustracyjne zdjęcie ilustracyjne

Nakładanie pasty termoprzewodzącej na kluczowe komponenty układu to standardowa procedura konserwacyjna komputera. Zapobiega ona powstawaniu wysokich temperatur, które mogą uszkodzić podzespoły w Twoim sprzęcie. Jak przeprowadzić ten proces bezpiecznie i w prawidłowy sposób?

REKLAMA


Wybierz odpowiednią pastę

W pierwszej kolejności powinieneś wybrać preparat odpowiedni do Twoich potrzeb. Zakup bardziej wydajnej
pasty termoprzewodzącej może wiązać się z wyższą ceną produktu, ale jej zalety są tego warte. Wysokiej jakości pasta termiczna efektywniej przewodzi ciepło z procesora do radiatora.

Tańsze produkty także powinny spełniać swoją funkcję w domowych warunkach. Określ, w jakich warunkach będziesz stosował
pastę termoprzewodzącą. Czasem jednak lepiej wydać odrobinę więcej i w zamian uzyskać wydajny preparat.

Przygotuj kartę graficzną

Pasta termoprzewodząca a dokładnie jej wymiana na karcie graficznej jest nieco bardziej skomplikowana niż przeprowadzenie tej samej czynności na procesorze. W tym przypadku będziesz musiał dostać się do wnętrza swojej karty. Zazwyczaj wystarczy nieco poluzować śruby wokół procesora graficznego, niektóre modele kart mają jednak bardziej złożone mocowanie. Jeśli brak Ci w tej kwestii pewności, zapoznaj się z instrukcją obsługi przed rozpoczęciem jakichkolwiek działań.

Delikatnie poruszaj elementem chłodzącym, by upewnić się, że dokładnie je odkręciłeś. Jeśli nie pojawia się żaden opór, możesz spróbować go wyciągnąć. W innym wypadku dokładnie sprawdź, czy wszystko przebiegło zgodnie z planem. Nie używaj siły – w ten sposób możesz uszkodzić swoją kartę!

Usuń starą pastę

Większość kart graficznych ma nałożoną
pastę termoprzewodzącą już w momencie montażu. Ta jednak z czasem zasycha i w związku z tym staje się nieefektywna. Zanim zaaplikujesz nową pastę, usuń pozostałości po starej – najlepiej szmatką delikatnie nasączoną spirytusem. Gdy już większość preparatu zniknie, możesz usunąć jego pozostałości delikatnie przecierając radiator suchą chusteczką.

Ta procedura sprawi, że zanieczyszczenia nie będą zakłócać pracy układu, a warstwa nowej pasty będzie mogła działać z pełną wydajnością.

Nałóż nową pastę i przymocuj całość

Umieść kropkę
pasty termoprzewodzącej mniej więcej wielkości ziarnka grochu na środku elementu chłodzenia karty. Nie rozprowadzaj jej własnoręcznie – po prostu przymocuj radiator do reszty karty, a nacisk zrobi to za Ciebie.

Potrzebujesz wydajnej
pasty termoprzewodzącej? W sklepie tme.eu mamy preparaty do wielu różnorodnych zastosowań. Wybierz pastę, dzięki której Twój komputer zawsze będzie działał z maksymalną efektywnością!

  • autor: Redakcja
© KrosnoCity.pl 2008 - 2021