KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

Kosmiczne technologie w jasielskiej fabryce Grupy Nowy Styl

To jeszcze nie Star Trek, ale bohaterowie „Gwiezdnych wojen” mogliby się w Jaśle wiele nauczyć. Na początku sierpnia Grupa Nowy Styl rozpoczęła proces wdrożenia nowoczesnego lasera, który umożliwia wycinanie kształtów w wymiarach 2D i 3D.

REKLAMA


alt

Ta uniwersalna maszyna umożliwia produkcję beznarzędziową. Nie będzie już konieczne przygotowywanie odpowiednich form do wycięcia, wykorzystywanie prasy i narzędzi tnących - cieszy się Marian Moskal, pracownik Centrum Rozwoju Nowych Technologii. Nowoczesna technologia, w której laser prowadzony jest wiązką światłowodową, oznacza ponadto prawie dwukrotnie mniejsze zużycie energii w porównaniu do innych stosowanych w przemyśle laserów.

alt

Znacznie mniejsze są także koszty eksploatacji urządzenia. Ta inwestycja jest zgodna z dotychczasową polityką środowiskową Grupy, która dba o to, by w jak najmniejszym stopniu szkodzić otoczeniu. Znaczne oszczędności udało się wprowadzić także w pracy lakierni. Tu, dzięki automatyzacji procesu lakierowania, osiągnięto oszczędność stosowanych materiałów o ok.20%. Również ten system jest znacznie bardziej przyjazny dla środowiska niż dotychczasowe rozwiązania.

alt

Koszt zakupu lasera jest objęty tajemnicą handlową. Zdradzono nam jednak, że cena ofertowa wynosi około 3 mln PLN. To wielka inwestycja, ale poza rozwojem firmy cieszy również, że pracownicy utrzymają swoje miejsca pracy. Zostali specjalnie przeszkoleni do obsługi nowoczesnych maszyn i sami wyglądają na zaskoczonych ogromną precyzją nowych urządzeń oraz tym, jak ułatwiły ich pracę. „Wcześniej trzeba to było robić praktycznie ręcznie” - informuje nas pracownik, włączając kilka przycisków tablicy sterującej. „Ale maszyna jest tylko tak mądra, jak człowiek, który ją obsługuje” - dodaje po chwili.

Anna Kordecka-Myślińska

  • autor: Anna Kordecka-Myślińska

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?