Zaloguj
Zarejestruj się
KrosnoCity.pl
 
 

Tydzień z Internetem. Z pomysłami na ciekawą pracę

24 marca, dokładnie za niespełna miesiąc, rusza ogólnoeuropejska kampania "Tydzień z Internetem". Cel tegorocznej akcji to pokazanie, jak nowe technologie mogą pomóc w znalezieniu pracy lub zaplanowaniu przyszłości zawodowej. Przekona się o tym każdy, kto weźmie udział w spotkaniu zorganizowanym przez biblioteki, szkoły, domy kultury czy pracownie komputerowe uczestniczące w tej inicjatywie.

REKLAMA"Tydzień z Internetem" to ogólnoeuropejska akcja koordynowana przez organizację pozarządową Telecentre Europe, wspierana przez Neelie Kroes, Wiceprzewodniczącą Komisji Europejskiej i Komisarz Unii ds. Agendy Cyfrowej. Kampania odbędzie się po raz czwarty. Celem tegorocznej edycji jest pokazanie, jak Internet i znajomość nowych technologii pomagają w poszukiwaniu pracy. Akcja wpisuje się tym samym w inicjatywę Komisji Europejskiej "e-Skills for jobs 2014", służącą zwiększaniu umiejętności cyfrowych potrzebnych we współczesnej gospodarce.

W Polsce kampanię koordynuje Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego (FRSI), prowadząca m.in. ogólnopolski Program Rozwoju Bibliotek.

- W poprzednie edycje "Tygodnia z Internetem" w naszym kraju zaangażowało się ponad 1300 instytucji - przede wszystkim biblioteki, a także domy kultury, szkoły, pracownie komputerowe, Uniwersytety Trzeciego Wieku, świetlice, domy opieki, urzędy pracy, a nawet sanatoria i oddział PTTK. W zorganizowanych przez nie spotkaniach wzięło udział prawie 22 tysięcy ludzi, wśród nich osoby, dla których był to pierwszy kontakt z Internetem. Kampania była więc znakomitą okazją do wprowadzania - zwłaszcza ludzi starszych - w cyfrowy świat. W tym roku organizatorzy zdecydowali się jednak na zmiany - skierowanie akcji do szerszego grona odbiorców i pokazanie osobom w różnym wieku, jak informacje znajdujące się w sieci mogą pomóc im w aktywności na rynku pracy - mówi Rafał Kramza, Prezes FRSI.

"Tydzień z Internetem" został objęty honorowym patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, Bronisława Komorowskiego.

Podobnie jak w latach ubiegłych, w kampanię "Tydzień z Internetem" może włączyć się każda instytucja posiadająca komputery z dostępem do Internetu: biblioteka publiczna, szkoła, dom kultury, pracownia komputerowa, organizacja pozarządowa, etc. Wystarczy zarejestrować udział na portalu www.biblioteki.org i w czasie kampanii (24-30 marca 2014) zorganizować spotkanie w oparciu o wybrany scenariusz.

Co ze mnie wyrośnie?
Czy pisarz-widmo to autor książek o duchach? Kiper to człowiek uczący innych jak uniknąć kipienia mleka? Taksator to producent taksówek? Jak wygląda praca na planie filmowym? Co trzeba umieć, aby zostać astronomem lub inżynierem? Na te i wiele innych pytań będą poszukiwać odpowiedzi dzieci w wieku 6-9 lat, a także ich rodzice, którzy wezmą udział w spotkaniu inspirowanym książką Aleksandry i Daniela Mizielińskich "Co z Ciebie wyrośnie?", a na jego zakończenie zostaną zaproszeni do zagrania w grę komputerową na stronie www.cozciebiewyrosnie.pl. (Scenariusz przygotowany przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego).

Zagraj w przyszłość
Grać będą drużyny składające się z uczniów gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych. Młodzi ludzie poznają różnego typu zawody oraz umiejętności niezbędne do ich wykonywania, nauczą się kojarzyć swoje zasoby osobiste z konkretnymi zawodami, a także przypomną sobie swoje największe dotychczasowe sukcesy. Poznają także bezpłatne narzędzie "Twój potencjał" przeznaczone dla osób zastanawiających się nad wyborem ścieżki zawodowej, dostępne online w serwisie www.praca-enter.pl. (Scenariusz przygotowany przez Fundację Inicjatyw Społeczno-Ekonomicznych we współpracy z FRSI i z Microsoft, między innymi w oparciu o zasoby z projektów "RozPRACUJ to z biblioteką" i "Link do przyszłości. Młodzi, Internet, Kariera").

Pole do popisu
Przygotowane przede wszystkim z myślą o seniorach, ale nie tylko. Podczas internetowego, przeprowadzonego na żywo wykładu, uczestnicy dowiedzą się, jak korzystać z komputera oraz jak przez Internet zdobywać wiedzę i kompetencje, które mogą być przydatne na rynku pracy. Przekonają się, jak pomóc we wskazaniu kierunków rozwoju swoim dzieciom czy wnukom, sprawdzą również, gdzie szukać informacji pomocnych w znalezieniu pracy i dlaczego na emeryturze warto zostać wolontariuszem. (Scenariusz przygotowany przez Orange Polska i Fundację Orange).

Scenariusze, a także wszystkie informacje na temat "Tygodnia z Internetem" można znaleźć na portalu www.biblioteki.org. Uczestnicy kampanii mogą także skorzystać z materiałów, które na potrzeby "Tygodnia z Internetem" przygotowała Fundacja Aktywizacja, z myślą o współpracujących z nią e-centrach. Są to dwa scenariusze zajęć dla instytucji lub organizacji, które przyłączą się do kampanii: warsztat o tym, jak korzystać z komputera w poszukiwaniu pracy oraz scenariusz "Usiądź na moim miejscu", uświadamiający pracodawcom, jakie bariery w korzystaniu z nowoczesnych technologii muszą przełamywać osoby niepełnosprawne. Materiały są dostępne na stronie Fundacji: www.aktywizacja.org.pl/gow2014/

Kampanii towarzyszy konkurs "Odyseja technologiczna 2025". Może wziąć w nim udział każda osoba, która będzie uczestniczyć w spotkaniach organizowanych w ramach "Tygodnia z Internetem". Wystarczy opisać (w dowolnej formie) swój dzień w świecie nowych technologii w 2025 roku. Zgłoszenia będzie można przesyłać od 31 marca do 30 kwietnia 2014 za pomocą internetowego formularza, który będzie dostępny na www.biblioteki.org.

Na autorów najlepszych prac konkursowych czekają nagrody:
I nagroda - tablet SAMSUNG P5200 GALAXY TAB 3 10.1 BIA ufundowany przez Orange Polska
II nagroda - telefon NOKIA 925 LUMIA BIAŁY ufundowany przez Orange Polska
III nagroda - telefon HTC 301E DESIRE 300 CZARNY ufundowany przez Orange Polska

Nagrodzone zostaną także instytucje lub organizacje, które włączą się w kampanię i zostaną wskazane przez autorów w zgłoszeniach - trafią do nich aparaty cyfrowe ufundowane przez UPC Polska.

md/firsi

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

Przeczytaj dodatkowo

Sklep z częściami samochodowymi Ucando.pl

KONTAKT Z REDAKCJĄ

KrosnoCity.pl
ul. Tadeusza Kościuszki 49
38-400 Krosno
tel. 13 49 399 76
redakcja@krosnocity.pl

Dział reklamy i biuro ogłoszeń:
tel. 13 49 399 76
kom. +48 506 327 412
reklama@krosnocity.pl

Zaloguj lub Zarejestruj się

Zaloguj się

Zarejestruj się

Rejestracja użytkownika
Anuluj