KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

In vitro - sposób na szczęście

zdjęcie ilustracyjne zdjęcie ilustracyjne

Wielu Polaków sprzeciwia się in vitro, nie do końca wiedząc na czym polega zabieg. Większość tych ludzi nie zdaje sobie jednak sprawy z tego, że dla innych jest to być może jedyna szansa na posiadanie dziecka.

REKLAMA


In vitro - co to jest?
W okresach politycznej gorączki przedwyborczej zawsze poruszane są tzw. gorące tematy, a jednym z nich jest kwestia in vitro i finansowania zabiegu z budżetu państwa. Sprawa ta budzi wiele kontrowersji i sprzecznych uczuć w Polakach - jednak w głównej mierze są one spowodowane niewiedzą społeczeństwa.

In vitro, czyli zabieg zapłodnienia pozaustrojowego, wziął swoją nazwę od łacińskich słów. W dosłownym tłumaczeniu oznacza "w szkle", "w próbówce" - do połączenia komórki jajowej i plemników dochodzi bowiem w warunkach laboratoryjnych. Jest to metoda leczenia niepłodności, niezależnie od jej przyczyn. To nie fanaberia, nowoczesny pomysł na wpływanie na geny potomstwa - niejednokrotnie to ostatnia deska ratunku dla ludzi, którzy pragną zostać rodzicami.

In vitro - fakty i liczby
Według Europejskiego Towarzystwa Rozrodu Człowieka i Embriologii (ESHRE) co roku na świat przychodzi ok. 350 tys. dzieci poczętych za pomocą in vitro – ta liczba oznacza, że aż do 0,3% urodzeń doszło dzięki zapłodnieniom pozaustrojowym!

Obecnie przeprowadza się ok. 1,5 miliona zabiegów rocznie, z czego jedna trzecia tej liczby to zabiegi przeprowadzane w Europie. Wynik ten rośnie z roku na rok - trudno jednak o dokładne informacje, ponieważ nie są one zbierane. Warto także wiedzieć, że przy jednym cyklu in vitro skuteczność wynosi 32%.

Metoda zapłodnienia in vitro nie jest najnowszym wynalazkiem ekstrawertycznych naukowców, bo pierwsze dziecko poczęte w ten sposób urodziło się już w 1978 roku w brytyjskim Oldham. Niektórzy w tym miejscu zaczną mówić o zachodniej technologii i lepszych warunkach dla rozwoju medycyny - otóż nic bardziej mylnego! Pierwsze dziecko w Polsce, które zostało poczęte w wyniku zabiegu in vitro, urodziło się w 1987 roku w Białymstoku. Dziś pani Magdalena ma 28 lat i własne dzieci, poczęte w sposób naturalny.

Czy warto więc sprzeciwiać się in vitro? Każdy z nas ma prawo do oporów natury religijnej czy moralnej. Pamiętajmy jednak, że dla niektórych może to być jedyna szansa na dziecko, jedyna szansa na szczęście.

  • autor: Redakcja

1 komentarz

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?