Logo
Wydrukuj tę stronę

Czy można zostać programistą bez studiów? Przegląd możliwości

zdjęcie ilustracyjne zdjęcie ilustracyjne

Programowanie w ostatnich czasach staje się coraz popularniejszym zawodem. Nie należy do najprostszych, jednakże jest bardzo kuszący, ze względu na wysokie zarobki oraz zapewnia komfortowe warunki pracy. Nauka nowego języka jest czasochłonna, dlatego aby posiąść wiedzę w tym zakresie musimy poświęcić wiele godzin przed ekranem monitora, zagłębiając się w struktury poszczególnych programów. Dla wielu młodych adeptów studia informatyczne to jedyna możliwość, aby zdobyć wszelkie informacje na temat pisania aplikacji. Czy rzeczywiście tak jest?

REKLAMAStudiowanie to cudowny okres w życiu każdego człowieka. Możemy nabyć wiele przydatnych umiejętności w zakresie wybranego przez nas kierunku. Chodzimy na otwarte wykłady, a po zajęciach mamy mnóstwo czasu, aby dokształcić się we własnym zakresie. W tym celu wybieramy się do bibliotek, wypożyczamy książki, doszukujemy się nowych informacji w sieci. Jednak czy dla przyszłego programisty jest to jedyna droga, aby pogłębić swoją wiedzę? Prawdą jest, że studia są również istotne chociażby ze względu na otrzymywane dyplomy i certyfikaty po ich ukończeniu, które dobrze o nas świadczą podczas rozmowy o pracę.

Na szczęście w dziedzinie IT potencjalni pracodawcy zwracają uwagę przede wszystkim na nasze zdolności, papiery formalne to sprawa drugorzędna. Zapewne wielu z nas zna osoby, które są najlepsze w swoim fachu, jednakże nigdy nie przepadały za nauką, opuszczały mnóstwo godzin, pomimo to, są teraz na dobrym stanowisku i wykonują swoje zadania w perfekcyjny sposób. Właśnie dlatego, zanim podejmiemy decyzję o zrobieniu tytułu inżyniera, zastanówmy się czy to jedyna droga, aby osiągnąć sukces.

Aby dokształcić się w zakresie pisania programów, nie potrzebujemy wielu narzędzi. Na początek wystarczy nam średniej klasy komputer, który będzie miał zainstalowany odpowiedni program wraz z kompilatorem. Takowe są dostępne w sieci, często w formie bezpłatnej. Pozostaje również kwestia wyboru, od którego języka będziemy zaczynać przygodę z programowaniem, aby błyskawicznie przyswajać nową wiedzę. W tym miejscu zdania są podzielone. Najczęściej pod uwagę bierze się jedną z trzech propozycji: Python, Java Script, C++. Zdaniem wielu zaawansowanych informatyków właśnie to jeden z nich pomoże nam lepiej zrozumieć wszelkie procesy zachodzące w naszych linijkach kodu. Wiedzę na własną rękę możemy posiąść na jeden z dwóch sposobów:

- Praca indywidualna - w tym celu warto zaopatrzyć się w dobrą literaturę. Kiedy zastanowiliśmy się, który z języków będzie dla nas najbardziej optymalny, warto poszukać informacji w sieci lub dopytać znajomych znających się w tym temacie, od jakiej książki zacząć. Jest to niezwykle istotne, gdyż nauka podstaw zajmie nam mnóstwo czasu. Zaczniemy od podstawowych programów z wyświetlaniem na ekranie napisu "Hello World!". W późniejszym czasie poznamy bardziej skomplikowane struktury jak pętle, instrukcje warunkowe, tablice. Istotne jest, abyśmy nie pominęli tych początkowych etapów. Dzięki temu zaawansowane programy będziemy w stanie pisać zdecydowanie szybciej.

- Kursy programowania online - istnieje druga możliwość indywidualnego dokształcania się. W sieci możemy znaleźć mnóstwo kursów, które zagwarantują nam szybkie opanowanie podstaw. Część z nich jest darmowa, za niektóre, te bardziej zaawansowane, będziemy musieli zapłacić. Pamiętajmy, że podczas przyswajania niektórych informacji może dojść do sytuacji, w której będzie się nam wydawać, że to nie jest zajęcie dla nas. To krytyczny moment, z którym musimy sobie poradzić. Nie warto rezygnować z marzeń, bo dobrym programistą może zostać każdy, wystarczy odrobinę samozaparcia i pracy we własnym zakresie.

 

  • autor: Redakcja
© KrosnoCity.pl 2008 - 2021