KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

Pomagamy w doborze nart dla początkujących

zdjęcie ilustracyjne zdjęcie ilustracyjne

Gdy dopiero rozpoczynamy swoją przygodę z jazdą na nartach, wybór sprzętu może okazać się dość problematyczny. Nie powinniśmy bowiem kierować się wyłącznie kwestią ceny. Najważniejsze okaże się dopasowanie wyposażenia do naszego poziomu zaawansowania, a że na początku jest on bardzo niski, musimy celować w produkty przygotowane specjalnie dla nas.

REKLAMA


Najważniejsi producenci działający na rynku oczywiście dysponują specjalnymi ofertami dla mało doświadczonych narciarzy, jednak zazwyczaj są one tak szerokie, że w ostatecznym rozrachunku trudno wybrać model najbardziej nam odpowiadający. Zanim to zrobimy, warto zapoznać się z ofertą sklepów internetowych takich jak SnowShop.pl: https://www.snowshop.pl/narty. Dzisiaj postaramy się wyjaśnić, na jakie kwestie warto zwrócić uwagę, by zakup okazał się choć trochę łatwiejszy.

Nie wydawaj zbyt dużo
Choć wspominaliśmy, że kryterium ceny nie powinno być decydujące, warto podkreślić, że pierwsze narty nie powinny być drogie. Dlaczego? Ponieważ nie mamy pewności, czy sport ten rzeczywiście przypadnie nam do gustu. Jest to oczywiście pasjonująca aktywność, która pozwala nam wyszaleć się i odsunąć od siebie szarość dnia codziennego, jednak mamy na uwadze, że nie każdemu jazda na nartach się spodoba.

Wszystko to sprawia, że zakup drogiego modelu może okazać się nieopłacalny. Oczywiście zawsze istnieje możliwość jego sprzedaży, jednak należy pamiętać, że kwota, jaką otrzymamy nie pokryje wszystkich wydatków. Na rynku pełno jest nart dla początkujących, które z jednej strony są przystępne cenowo, a z drugiej gwarantują bardzo przyzwoitą jakość wykonania, dlatego warto dwa razy zastanowić się, zanim wydamy pieniądze.

Jaki rodzaj wybrać?
Wchodząc na tematyczne strony poświęcone białemu szaleństwu, szybko można stracić głowę od analizowania pojęć typu "Race", "Cross" czy też "Freestyle", które opisują modele dostosowane do konkretnych stylów jazdy.

Jeśli jednak dopiero stawiamy pierwsze kroki na stoku, powinna nas zainteresować wyłącznie kategoria All Round, która określa narty uniwersalne, przygotowane do poruszania się na trasach o różnym stopniu trudności. Będą to modele idealnie nadające się do nauki, wybaczające wiele błędów i posiadające liczne zabezpieczenia. Warto przy tym podkreślić, że mowa o nartach na trasy przygotowane, jeśli przy okazji chcemy spróbować swoich sił poza nimi, powinniśmy zdecydować się na model typu All Mountain, które dobrze sprawdzą się również w trudniejszym terenie.

Na jakie parametry zwracać uwagę?
Oczywiście dobór rodzaju nie załatwia całej sprawy. Każdy model wyróżnia się bowiem indywidualnymi cechami i parametrami, które również należy dopasować.

- Twardość - należy dobierać ją do naszej wagi, choć z reguły modele dla początkujących powinny być stosunkowo miękkie, co ułatwi manewrowanie i skręcanie.

- Długość - w tym przypadku kluczowe znaczenie ma nasz wzrost. Narta powinna sięgać nam mniej więcej do brody. Tak dopasowana długość sprawi, że zyskamy odpowiednią kontrolę nad deskami, co podczas nauki ma ogromne znaczenie.

- Szerokość - nie celujmy w modele cienkie, gdyż wymagają sporych umiejętności, by utrzymać się na nogach. Im narta szersza, tym łatwiej o stabilną jazdę.

- Promień skrętu - jest on zależny od stopnia taliowania nart (mowa o zawężaniu środkowej części desek) - powinien mieścić się w przedziale od 13 do mniej więcej 18 metrów.

Analiza powyższych kwestii powinna pomóc nam w dobraniu sprzętu, który pomoże, a nie przeszkodzi w skutecznej nauce jady na nartach.

  • autor: Redakcja

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?