Logo
Wydrukuj tę stronę

Najlepsza karma dla kotów - dowiedz się, jak wybrać mądrze

zdjęcie ilustracyjne zdjęcie ilustracyjne

Zdrowe żywienie to jeden z ważniejszych aspektów opieki nad kotem. Dobra karma nie tylko daje energię na cały dzień, ale też wzmacnia odporność, czy poprawia stan sierści. Tania karma często ma słaby skład, który nie zawiera wystarczająco dużo wartości odżywczych, ale to wcale nie znaczy, że odpowiednia karma dla kota zawsze będzie droga. Jak wybrać karmę dla kota? Sprawdź proste wskazówki.

REKLAMA


Zdrowa dieta kota - podstawowe założenia

Każdy kot to bezwzględny mięsożerca, co oznacza, że mięso powinno być podstawą diety każdego kota. W większości przypadków polecana jest karma mokra, między innymi ze względu na zapobieganie odwodnieniu. Większość kotów nie pije wystarczająco dużo wody, podawanie karmy mokrej sprawia, że mniejsze jest zachorowanie m.in. na choroby nerek.

Koty są znane z wrażliwego układu pokarmowego, który często źle reaguje na zboża (niezależnie od gatunku). Zarówno suche karmy jak i mokre warto wybierać w segmencie "grain free", czyli bezzbożowe.

W każdej dobrej karmie powinna też znajdować się tauryna, która odpowiada za prawidłową pracę serca, wzroku, czy układu nerwowego.

Sucha karma dla kotów czy mokra karma - oto jest pytanie.

Karma sucha - wady i zalety

Suchy pokarm jest najprostszym sposobem żywienia kota. Łatwe jest jego przechowywanie, można po prostu rano nasypać odrobinę karmy do miseczki i wyjść. Karmy suche miewają świetne składy i coraz łatwiej jest o wysokomięsną bezzbożową suchą karmę. Żywienie jedynie suchą karmą ma jednak wady - najważniejsza wynika wprost z samej formuły. Suche chrupki są suche, a koty często piją mało wody, co grozi odwodnieniem. Jeżeli zdecydujesz się na podawanie kotu karmy suchej, sprawdzaj, jak dużo wody pije dziennie Twój pupil.

Są sytuacje, kiedy warunki życia sprawiają, że suche karmy stają się jedynym wyborem. Jeżeli dokarmiasz okoliczne koty, sucha karma będzie najlepsza. Nie psuje się latem i nie zamarza zimą - a może uratować życie kotów w potrzebie.

Karma mokra - wady i zalety

Mokre karmy dla kotów są polecane przez kocich dietetyków z wielu powodów. Przede wszystkim, żywienie karmą mokrą jest częścią profilaktyki przeciwko odwodnieniu, co staje się szczególnie ważne podczas letnich upałów. Dba też o zdrowe zęby kota. Wbrew pozorom, chrupki osadzają się na zębach, więc mokre jedzenie będzie dla zębów lepszą opcją. Duża zawartość wody oznacza też większą objętość posiłku - nawet kot łakomczuch poczuje się najedzony.

Karmy mokre są zdrowsze dla kotów, jednak wymagają większej organizacji od ich właścicieli. Po otworzeniu opakowania należy ją przechowywać w lodówce maksymalnie w ciągu dwóch dni, a po nałożeniu porcji do miseczki najlepiej jest poczekać, aż pupil zje, a następnie od razu umyć miseczkę.

Specjalne wymagania sprawiają, że ten sposób żywienia nie będzie dla każdego, jednak dietetycy i weterynarze przekonują, że warto. Stan zdrowia kota w dłuższej perspektywie ma się poprawić.

Karma dla kociąt, dorosłych kotów i kocich seniorów

Karma bezzbożowa monobiałkowa dla alergików, dla kotów długowłosych na sierść, czy kotów po zabiegu sterylizacji - zanim zaczniesz wybierać w karmach specjalistycznych, zacznij od uwzględnienia wieku pupila.

Zawartość składników odżywczych karm dla kotów dorosłych, kociąt, czy seniorów będzie się różnić. W dużym skrócie: kocięta potrzebują wysokoenergetycznej karmy z dużą ilością białka, podczas gdy dla starszych kotów lepsze będą zazwyczaj karmy typu "light".

Idealna karma dla każdego kota nie istnieje. Możesz jednak wybrać karmę najlepszą dla swojego kota.

  • autor: Redakcja
© KrosnoCity.pl 2008 - 2021