KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

Wspólna podróż to bezpieczna podróż

BlaBlaCar - Wspólna podróż to bezpieczna podróż BlaBlaCar - Wspólna podróż to bezpieczna podróż

Przed nami ostatni weekend wakacji - z letnich wojaży wracać będą tysiące Polaków. Wielu z nich skorzysta ze swoich samochodów. Dobrze przygotować się do takiej podróży wcześniej, aby uniknąć stresu podczas powrotu do domu. Warto również zabrać ze sobą pasażerów, gdyż jak pokazują badania, wspólny przejazd jest bezpieczniejszy niż samotna jazda samochodem.

REKLAMA


Powroty z wakacji nierzadko kojarzą się negatywnie - tłumy na drogach, opóźnienia, stres. Tymczasem wprowadzenie w życie kilku zasad pozwoli bezpieczniej i milej wrócić do domu. Przede wszystkim warto zdecydować się na wspólną podróż. Z międzynarodowego badania TNS Sofres przeprowadzonego dla BlaBlaCar* na temat bezpiecznej jazdy wynika, że kierowcy podróżujący z innymi osobami bardziej uważają na drodze, rzadziej łamią przepisy i jeżdżą spokojniej. Wspólne przejazdy pomagają również zachować czujność - tak twierdzi 84% kierowców z BlaBlaCar. Rozmowa w samochodzie podczas wspólnej jazdy sprawia, że kierowca nie przysypia, co pozwala przeciwdziałać niebezpiecznym sytuacjom.

Co jeszcze zrobić, aby poczuć się bezpieczniej na drodze? Najlepiej wyjechać wcześniej, aby uniknąć stania w korkach. Kierowca nie powinien ruszać w trasę, jeśli nie jest wypoczęty. Zmęczenie powoduje bowiem obniżenie koncentracji i spowalnia reakcje na drodze. Dobrze jest również robić regularne postoje. Według cytowanego badania przygotowanego dla BlaBlaCar, 61% zapytanych kierowców przyznało, że pasażerowie zachęcają ich do zatrzymywania się po drodze, co pozwala na odpoczynek i tym samym zwiększa bezpieczeństwo.

Kluczowe jest również przestrzeganie zasad ruchu drogowego. I w tym przypadku obecność pasażerów w samochodzie ma pozytywny wpływ na kierującego pojazdem. Jak przyznało aż 75% kierowców korzystających z BlaBlaCar, towarzystwo w aucie motywuje ich do uważnego przestrzegania zasad ruchu drogowego. Poza tym 57% przepytanych kierowców twierdzi, że nigdy nie przekracza prędkości, gdy jedzie z pasażerami. Podczas jazdy kierowcy powinni także wykazać się zasadą ograniczonego zaufania i nie tracić czujności. Ważne jest, aby nie poddać się rutynie i nie jeździć na pamięć. Nie można także zapominać o tak elementarnych zasadach, jak zapięcie pasów bezpieczeństwa, przewożenie dzieci w specjalnych fotelikach oraz o włączeniu świateł mijania.

- Badania pokazują, że wspólne przejazdy podnoszą bezpieczeństwo na drodze - mówi Michał Pawelec, zarządzający serwisem BlaBlaCar w Polsce. Jest to także bardziej komfortowa forma podróży dla pasażerów, którzy nie muszą nigdzie się przesiadać i bez problemu mogą przetransportować wakacyjny bagaż. Wspólna podróż z wakacji może być również początkiem ciekawej znajomości - spędzenie urlopu w tym samym miejscu jest pretekstem do wielu interesujących rozmów.

* Metodyka badania
Badanie przeprowadził TNS Sofres w dziesięciu europejskich krajach, tj. Francja, Niemcy, Wielka Brytania, Włochy, Hiszpania, Portugalia, Holandia, Polska, Rosja, Turcja. TNS Sofres przepytał 10 tysięcy kierowców niebędących użytkownikami BlaBlaCar z tych krajów, a także 4 115 kierowców – użytkowników serwisu BlaBlaCar.

kw

  • autor: kw

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?