Zaloguj
Zarejestruj się
KrosnoCity.pl
 
 

Przyczyny uszkodzenia łożyska

zdjęcie ilustracyjne zdjęcie ilustracyjne

Podejrzenie pracy tytułowych łożysk jest niemal niemożliwe. W jaki sposób zatem rozpoznać zbliżającą się usterkę?

REKLAMAWarto skupić się na dźwięku, które powstaje na skutek drgań. Niepokojące zmiany można zaobserwować także podczas smarowania ich części. Do najczęstszych uszkodzeń łożysk oraz ich elementów składowych zaliczamy korozję, zarysowania, ślady wytarcia, rdzę, blokowanie oraz złuszczenia. Tego rodzaju uszkodzeń jest znacznie więcej i dlatego Międzynarodowa Organizacja Normalizacyjna postanowiła stworzyć metodologię klasyfikowania uszkodzeń łożysk. Zawiera ona 6 podstawowych kategorii oraz aż 16 podgrup.

Każda z opisanych usterek wynika przede wszystkim z regularnego użytkowania łożyska. Te - bezpośrednio dostarczane od producenta nie mają prawa mieć jakichkolwiek uchybień. Nieprawidłowości w elemencie są najczęściej widoczne na bieżniach oraz częściach tocznych. Narażone na podobne awarie są także inne powierzchnie funkcjonalne. Wiele podobnych usterek może być proste w zlokalizowaniu za sprawą profesjonalnych programów utrzymania ruchu. W takich przypadkach zasada jest prosta - im szybsza diagnoza, tym szybsza i efektywniejsza naprawa, a co za tym idzie - zminimalizowania ryzyka wystąpienia kolejnej. W konsekwencji zaoszczędzamy na czasie oraz na kosztach.

Podstawowy podział defektów dzieli się na te powstałe przed jego eksploatacją oraz te, które stały się w jej trakcie. Przed użyciem łożyska może dojść do jego uszkodzenia w trakcie montażu, natomiast usterki występujące podczas eksploatacji mogą zdarzyć się na skutek nieprawidłowej pracy urządzenia.

Do pierwszej kategorii usterek zaliczamy:
- zbyt duże napięcie w łożysku,
- złe pasowanie na wale i w oprawie,
- uszkodzone gniazdo łożyska,
- niewspółosiowość statyczna,
- niewłaściwy transport, montaż i przechowywanie.

Jeśli chodzi o awarie eksploatacyjne, to do najczęstszych należą następujące:
- niewspółosiowość w trakcie pracy,
- przez łożysko płynie prąd elektryczny,
- nieodpowiednie smarowanie i złe uszczelnienie,
- zmęczenie materiału,
- drgania.

Oszacowanie skali uszkodzenia zależne jest od kilku ważnych czynników. Podstawowym jest natężenie prądu oraz czas jego trwania, a równie istotny zdaje się być rodzaj łożyska tudzież jego parametry i wielkość. Do pozostałych kryteriów zaliczamy rodzaj smarowania, obciążenie łożyska i jego luz, a także prędkości. Czynniki te mają także wpływ na długość czasu naprawy elementu, co odbija się rzecz jasna na wysokości kosztów. Ryzyku awarii warto minimalizować, dlatego należy pamiętać o kilku radach.

Przede wszystkim w momencie, gdy narażeni jesteśmy na szkody elektryczne, warto skorzystać z łożysk wyposażonych w izolację. Do najpopularniejszych i najbardziej skutecznych zarazem zaliczamy łożyska hybrydowe. Po dokonaniu zakupu należy wziąć sobie do serca, iż kluczowe dla poprawnego działania tytułowego elementu okazuje się regularne smarowanie, profesjonalny montaż oraz odpowiedni wybór z uwzględnieniem zastosowania.

Ogromny wybór łożysk znajdą Państwo w sklepie EBMiA.pl pod adresem - https://www.ebmia.pl/lozyska-rolki-tuleje-slizgowe-kulkowe-c-196_140_1328.html

 

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

Przeczytaj dodatkowo

Sklep z częściami samochodowymi Ucando.pl

KONTAKT Z REDAKCJĄ

KrosnoCity.pl
ul. Tadeusza Kościuszki 49
38-400 Krosno
tel. 13 49 399 76
redakcja@krosnocity.pl

Dział reklamy i biuro ogłoszeń:
tel. 13 49 399 76
kom. +48 506 327 412
reklama@krosnocity.pl

Zaloguj lub Zarejestruj się

Zaloguj się

Zarejestruj się

Rejestracja użytkownika
Anuluj