Zaloguj
Zarejestruj się
KrosnoCity.pl
 
 

Wózki unoszące a tradycyjne wózki widłowe - zobacz, które wybrać!

Wielu przedsiębiorców na co dzień zmaga się z pytaniem "jaki wózek widłowy wybrać?" W poniższym artykule zaprezentujemy główne różnice pomiędzy wózkami unoszącymi a tradycyjnymi widlakami. Mamy nadzieję, że będzie stanowiło to źródło inspiracji do poszukiwań idealnego rozwiązania do każdego przedsiębiorstwa i firmy.

REKLAMAWózki czołowe i wózki unoszące - definicja

Na początku warto rozróżnić czym są wózki unoszące a co określa się mianem w wózków widłowych czołowych.
Głównym zadaniem wózków unoszących (jak sama nazwa wskazuje) jest przede wszystkim podnoszenie towarów i ładunków na duże wysokości oraz rozmieszczanie ich na regałach. Są to wózki z przymocowaną platformą lub widłami. O ile nie posiadają silnika, ich obsługa nie wymaga uprawnień operatora Urzędu Dozoru Technicznego.

Z kolei, jak wiadomo wózki widłowe czołowe (czy to o napędzie elektrycznym czy spalinowym) są środkami transportu bliskiego. Oznacza to, że ich obsługa wymaga uzyskania specjalistycznych uprawnień, ponieważ podlegają one pod stały nadzór UDT.
Tradycyjne wózki widłowe czołowe w dużej mierze służą transportowaniu oraz przemieszczaniu towarów, często na duże odległości, a przy tym także sprawdzają się podczas załadunku i rozładunku towarów.

Rodzaje wózków unoszących

Wśród wielu osób, które nie poruszają się w branży wózków widłowych, panuje często mylne przekonanie iż wózki unoszące to nic innego jak wózki paletowe ręczne. Nie sposób jednak zgodzić się z tym stwierdzeniem, głównie dlatego, iż wózki paletowe odpowiadają przede wszystkim za niskie składowanie i transport ładunków na niewielkie odległości. Wysokość podnoszenia wózków paletowych, która wynosi nierzadko zaledwie ok 20 cm, nie może się równać z maksymalną wysokością podnoszenia w przypadku wózków unoszących. Choć prawda jest, iż wśród wózków unoszących znajdują się także wózki paletowe - głównie wózki paletowe elektryczne i z masztem.

Rodzaje wózków unoszących.

Jesteś zainteresowany zakupem paleciaka ręcznego lub używanego? Porady na ten temat znajdziesz tutaj.

Jakie rodzaje wózków unoszących można wyróżnić?
Zazwyczaj wśród wózków unoszących wyróżnić można co najmniej kilka podrzędnych kategorii:
- wózki unoszące paletowe z masztem;
- wózki unoszące paletowe z platformą dla operatora pojazdu;
- wózki unoszące elektryczne;
- wózki unoszące boczne z fotelem operatora.

Wszystkie te pojazdy znajdują zastosowanie głównie w pracach magazynowych, związanych z transportem wewnętrznym. Idealnie sprawdzają się w zadaniach wymagających podnoszenia ładunków (nawet na wysokość kilku metrów) ale też (w przypadku wybranych modeli) np. w transporcie podwójnych palet czy podczas kompletowania zamówień.

Rodzaje wózków czołowych

Rodzaje wózków czołowych.

Wózki widłowe czołowe to z pewnością najbardziej popularne i rozpoznawalne pojazdy wśród wszystkich maszyn tego typu. Można wśród nich wyróżnić:
- wózki o napędzie elektrycznym (tego typu jak tu);
- wózki o napędzie spalinowym lub LPG.

Obydwie kategorie tych pojazdów sprawdzają się w średnio wymagających pracach. Przy czym, ze względu na rodzaj napędu, wózki elektryczne wykorzystywane mogą być, tak jak wózki unoszące wewnątrz magazynów i hal produkcyjnych, natomiast wózki spalinowe tylko wyłącznie na zewnątrz lub w bardzo dobrze wentylowanych pomieszczeniach.

Wózki unoszące czy widłowe? Co wybrać?

Przed podjęciem decyzji o zakupie konkretnego typu i modelu wózka, warto dokonać porównania obydwu kategorii pojazdów. Dla większej przejrzystości, wyszczególniliśmy kilka głównych obszarów porównawczych, takich jak: przeznaczenie pojazdów, ich budowa, obsługa i wydajność, osiągi, cena oraz ogólne wnioski.

Przeznaczenie
Jak już zaznaczano, wózki unoszące i czołowe różnią się nieco przeznaczeniem. Te pierwsze odpowiadają w największej mierze za transport pionowy - podnoszenie ładunków na duże wysokości, podczas, gdy te drugie wykorzystywane są najczęściej w transporcie poziomym - przy przewożeniu ładunków.

Budowa
Jeśli chodzi o rozmiary, wózki unoszące charakteryzuje znacznie bardziej kompaktowa budowa, która pozwala im na sprawniejsze poruszanie się w wąskich magazynowych korytarzach bez obaw o uszkodzenie transportowanego towaru. Tradycyjne widlaki wymagają nieco więcej przestrzeni, aby móc przemieszczać się zręcznie i pewnie na niewielkich powierzchniach magazynów, hal produkcyjnych czy innego typu zakładów.

Obsługa
Na tym polu wygrywają wózki unoszące paletowe. Ich obsługa jest bardzo intuicyjna, łatwa i nie sprawia żadnych większych problemów. Z drugiej strony znaczącym minusem jest to, iż w przypadku wózków ręcznych, wymagają one użycia siły fizycznej, co jest znacznie mniej komfortowe i często uciążliwe.
W tym miejscu należy jednak koniecznie zaznaczyć, iż w przypadku każdego pojazdu, przed przystąpieniem do pracy należy zapoznać się dokładnie z dokumentacją techniczno-ruchową oraz instrukcją obsługi.

Wydajność
W tym przypadku trudno dokonywać bezpośredniego porównania, gdyż obydwie kategorie są dość szerokie. Natomiast biorąc pod uwagę maksymalny udźwig wózków spalinowych, szczególnie tych terenowych, laur pierwszeństwa należałoby przyznać zdecydowanie wózkom czołowym, które są w stanie transportować nawet kilkutonowe ładunki na spore odległości.

Osiągi
O ile wózki czołowe charakteryzuje większy udźwig, o tyle maksymalna wysokość podnoszenia ładunków jest zdecydowanie większa w przypadku wózków unoszących. Dzieje się tak za sprawą, zamontowanych w większości tych pojazdów, masztów, które ułatwiają stabilne i bezpieczne uniesienie towarów nawet na bardzo duże wysokości.

Cena
Wózki unoszące
(jeśli mowa o wózkach paletowych) są zdecydowanie tańszym rozwiązaniem niż wózki widłowe spalinowe czy elektryczne. Z drugiej strony, koszt wydajnego wózka bocznego wysokiego składowania często znacząco przewyższa cenę tradycyjnego widlaka. W każdym przypadku warto także doliczyć ewentualne dodatkowe elementy osprzętu, które będą niezbędne w późniejszej pracy, takie jak choćby przedłużki do wideł, czy pozycjonery.

Ogólne wnioski
W przypadku porównania tych dwu kategorii wózków, czyli wózków unoszących i czołowych można stwierdzić, iż każde znajdują swoje zastosowanie na nieco innych polach działań. Wynika to ze specyficznej konstrukcji pojazdów, która w przypadku wózków unoszących ma sprzyjać przede wszystkim osiągnięciu maksymalnych wysokości podnoszenia, a w przypadku wózków czołowych - jak największego udźwigu nominalnego.

Podsumowanie

Wózki unoszące i czołowe - podsumowanie.

Podsumowując - decyzja dotycząca wyboru wózka unoszącego lub czołowego powinna być ściśle dostosowana do potrzeb przedsiębiorstwa. Podejmując ją, warto jednak skoncentrować się także na cenie urządzeń, a także ich wymaganiom jeśli chodzi o poruszanie się oraz konserwację. Nie sposób zapomnieć również o stosownych uprawnieniach, jakie muszą uzyskać osoby, które będą odpowiedzialne za obsługę wózków.

Interesuje Cię zakup wózków unoszących? Sprawdź ofertę na stronie: www.toyota-widlowe.pl/30-wozki-unoszace

 

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

Przeczytaj dodatkowo

Sklep z częściami samochodowymi Ucando.pl

KONTAKT Z REDAKCJĄ

KrosnoCity.pl
ul. Tadeusza Kościuszki 49
38-400 Krosno
tel. 13 49 399 76
redakcja@krosnocity.pl

Dział reklamy i biuro ogłoszeń:
tel. 13 49 399 76
kom. +48 506 327 412
reklama@krosnocity.pl

Zaloguj lub Zarejestruj się

Zaloguj się

Zarejestruj się

Rejestracja użytkownika
Anuluj