KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

Co to jest glebogryzarka? Poradnik

Co to jest glebogryzarka? Poradnik Grafika: materiał partnera

Glebogryzarka to jedno z najczęściej używanych urządzeń ogrodowych, jest przede wszystkim wykorzystywana do prac ziemnych. Na rynku dostępnych jest kilka modeli glebogryzarek, niektóre z nich mają własny napęd lub mogą być podłączane do innej maszyny. Sprawdźmy, jaka glebogryzarka jest najlepsza i jakie prace w ogrodzie nią wykonamy.

REKLAMA


Jak działa glebogryzarka?

Glebogryzarka posiada łukowate lub hakowate noże, które osadzone są na obrotowym wale. Dobierając odpowiednią prędkość wału do głębokości upraw, można osiągnąć optymalną intensywność spulchnienia ziemi. Noże do glebogryzarki wycinają kawałek ziemi, obracając się współbieżnie lub przeciwbieżnie.W zależności od modelu glebogryzarki mogą mieć różne prędkości obracania wału oraz posiadać możliwość wybrania szybkości ruchu noży.

Jak używać glebogryzarki?

Glebogryzarka ogrodowa, jak sama nazwa wskazuje, służy do "gryzienia gleby". Praca, jaką wykonuje, polega na rozdrabnianiu gleby, przecinaniu jej i odrzucaniu do tylu. Glebogryzarka jest bardzo przydatna do pielęgnacji trawników i zakładania ogródków warzywnych. Idealnie sprawdza się jako spulchniacz gleby, a także do mieszania nawozu z podłożem. Jest także niezastąpiona w walce z chwastami. Z tego powodu bardzo często jest wykorzystywana wiosną przy przygotowaniu ziemi pod planowane prace. Glebogryzarka przydaje się przy większości prac ogrodowych. Jest pomocna przy tworzeniu rabat, gdzie dominują rośliny jednoroczne i trzeba przekopać ziemię oraz przy tworzeniu nowych trawników.

Rodzaje glebogryzarek

Podstawowe zadanie glebogryzarki to spulchnienie gleby i wyrównanie powierzchni ziemi. Istnieje kilka rodzajów tych urządzeń, różnią się one sposobem działania.

- Glebogryzarka ręczna – najprostsza wersja urządzenia. Jej działanie opiera się na siłach fizycznych użytkownika. Zaletą takich glebogryzarek jest waga – są lekkie, ważą tylko 8-9 kg.

- Glebogryzarka elektryczna – zasilana silnikiem elektrycznym, co wiąże się z podłączeniem urządzenia do prądu. Jej zaletą jest cicha praca  oraz to, że podczas działania nie wydziela szkodliwych toksyn. Be problemu radzi sobie na ziemi o miękkiej strukturze.

- Glebogryzarka spalinowa – urządzenie to radzi sobie z twardą, zbitą ziemią, może być używane na dużej powierzchni. Dodatkowo może być wyposażone w biegi: wsteczny i przedni. Glebogryzarka spalinowa może mieć zróżnicowaną moc.

Glebogryzarka to urządzenie niezwykle funkcjonalne i ułatwiające pielęgnację ogrodu oraz działki. Warto zaopatrzyć się w taki sprzęt, tym bardziej że można wybierać z różnych typów glebogryzarek.

  • autor: Redakcja

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?