Zaloguj
Zarejestruj się
KrosnoCity.pl
 

Przesyłka kontrolowana

zdjęcie ilustracyjne zdjęcie ilustracyjne Fot. PixaBay

Zanim zdecydujemy się wysłać paczkę na terenie kraju lub za granicę, powinniśmy dowiedzieć się, jakie przedmioty kwalifikują się do paczki kurierskiej. Regulują to zarówno przepisy prawa, jak i regulaminy firm kurierskich.

Według danych zawartych w "Raporcie o stanie rynku pocztowego w 2016 roku", opracowanym przez Urząd Komunikacji Elektronicznej, rynek przesyłek kurierskich odnotowuje coraz wyższe obroty. W ubiegłym roku wzrosły one o 11,62% w stosunku do roku 2015 (źródło: http://en.uke.gov.pl/files/?id_plik=27364). Oznacza to, że coraz częściej korzystamy z tej opcji wysyłki towarów – zarówno na terenie kraju, jak i poza jego granice. Jednak musimy pamiętać o kilku rzeczach. Przede wszystkim firmy kurierskie nie tylko przykładają wagę do właściwych rozmiarów paczek, ale także do tego, co się w nich znajduje. Nie każdą rzecz da się wysłać rodzinie w Anglii czy znajomym w Irlandii Północnej. Przed zapakowaniem przesyłki warto zapoznać się z listą towarów niedopuszczonych do wysyłki; listy takie można znaleźć np. na stronie https://www.euro-paka.pl/.

Alkohol, narkotyki, żywność
Mimo że czasami chcemy sprawić radość naszym bliskim, przebywającym np. w Wielkiej Brytanii, i przesłać im swojską kiełbasę, nalewkę własnej roboty, to nie mamy na to szans. Towary, które nie są objęte akcyzą, czyli np. alkohol, napoje alkoholowe, papierosy, tytoń, a także żywność, która powinna być przechowywana w warunkach chłodniczych bądź ma krótki termin ważności, nie kwalifikują się do tego, aby je nadać paczką. Podobnie ma się sytuacja z lekami na receptę, farmaceutykami, krwią czy próbkami medycznymi. Oczywiście nie wolno także wysyłać narkotyków oraz leków i środków psychotropowych. Jedynym wyjątkiem są tu przedmioty wysyłane w celach naukowych lub medycznych, ale to prawo przysługuje wyłącznie ustawowo do tego upoważnionym instytucjom. "Na cenzurowanym" są także towary płynne, takie jak miód, sok, szampon, farba, środki czystości - ze względu na ryzyko rozlania się i uszkodzenia innych przesyłek.

Rośliny, zwierzęta, futra
W obrocie międzynarodowym zakazane jest także przesyłanie żywych roślin i zwierząt. Firmy kurierskie nie przyjmują także naturalnych futer, skóry oraz produktów pochodzenia zwierzęcego. Na liście przedmiotów zakazanych widnieją ponadto zwłoki, szczątki ludzkie i zwierzęce. Poza tym zakaz obejmuje tablice rejestracyjne oraz publikacje i materiały audiowizualne zabronione prawnie.

Biżuteria i dzieła sztuki
Wśród wartościowych przedmiotów, których również nie uda nam się nadać, znajdują się dzieła sztuki, antyki, kamienie i metale szlachetne oraz waluty, zbywalne papiery wartościowe, a także karty kredytowe i płatnicze oraz paszporty. Nie wolno wysyłać również biżuterii i zegarków – złotych, srebrnych itp. Firma kurierska odmówi ponadto przyjęcia materiałów łatwopalnych, wybuchowych lub radioaktywnych, substancji żrących lub cuchnących, broni oraz amunicji.

 

1 komentarz

  • Andrzej1

    Ja jednak wolę korzystać ze sprawdzonych sposobów. Jeśli mam do wysłania paczkę, to robię to przez Furgonetkę. W ten sposób odkryłem, że tani kurier dpd jest dla mnie najlepszą opcją. Nie widzę żadnego sensu w przepłacaniu za przesyłki, szczególnie gdy rynek jest tak obfity w różne firmy kurierskie.

    Zgłoś nadużycie Andrzej1 środa, 07, marzec 2018 16:18 Link do komentarza

REKLAMA


Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

KONTAKT Z REDAKCJĄ

KrosnoCity.pl
ul. Tadeusza Kościuszki 49
38-400 Krosno
tel. 13 49 399 76
redakcja@krosnocity.pl

Dział reklamy i biuro ogłoszeń:
tel. 13 49 399 76
kom. +48 506 327 412
reklama@krosnocity.pl

Zaloguj lub Zarejestruj się

Zaloguj się

Zarejestruj się

Rejestracja użytkownika
Anuluj