Zaloguj
Zarejestruj się
KrosnoCity.pl
 

Dzieci w Polsce nie piją wody - alarmujące wyniki badań

Nie uczymy dzieci picia wody i nie wiemy, ile jej spożywają w ciągu dnia - wynika z najnowszego badania PBS dla Stowarzyszenia „Woda w Domu i w Biurze”. Warto jednak to zmienić, bo woda ma ogromny wpływ na funkcjonowanie i prawidłowy rozwój młodego organizmu. Jak przekonać dziecko do picia wody i kształtować zdrowe nawyki żywieniowe od najmłodszych lat?

Według najnowszych wyników badania PBS zrealizowanych na zlecenie Stowarzyszenia "Woda w Domu i w Biurze", 27% dzieci w Polsce pije tylko od 1 do 4 szklanek wody dziennie. To zdecydowanie niewystarczająca ilość dla funkcjonowania młodego organizmu - alarmują eksperci.

- Rodzice po prostu nie doceniają wody i nie wiedzą, jak ważna jest dla najmłodszych oraz jaki ma korzystny wpływ na ich rozwój. Nie są też świadomi zagrożeń wynikających z braku odpowiedniego nawodnienia organizmu dziecka. Niedobory wody mogą powodować bóle głowy, ryzyko wystąpienia zaburzeń funkcji poznawczych i problemy z koncentracją uwagi, czujnością i pamięcią krótkotrwałą, co może wpływać choćby na wyniki w nauce i zachowanie dziecka w szkole - tłumaczy dr inż. Katarzyna Okręglicka, ekspert ds. żywienia.

Zdaniem 43% dorosłych najlepszym napojem dla prawidłowego rozwoju dziecka są soki owocowe, co potwierdza naszą niską świadomość zdrowych nawyków żywieniowych. Co więcej wraz ze wzrostem statusu majątkowego rośnie spożycie napojów słodzonych u dzieci, maleje zaś wody. Aż 10,9% najzamożniejszych badanych zadeklarowało, że ich dziecko nie pije wody w ogóle. Rodzice nie wiedzą lub zapominają o tym, że cukry zawarte w sokach i innych napojach słodzonych, np. kompotach, pobudzają pragnienie, zamiast je gasić, wzmagają apetyt i powodują senność.

Ponadto spożywanie dużych ilości takich napojów może prowadzić do nadwagi lub otyłości u kilku i kilkunastoletnich dzieci, dlatego rodzice powinni kontrolować, co pije ich dziecko, i uczyć je zdrowych nawyków od małego. Jednak jak pokazują wyniki badania co czwarty rodzic w ogóle nie wie, czy i ile wody pije jego dziecko w ciągu dnia. Nie znamy również zalecanych przez ekspertów norm. - Mało kto zdaje sobie sprawę z tego, że już od 7. roku życia te rekomendowane ilości są takie same dla dzieci, jak dla dorosłych - dodaje dr inż. Katarzyna Okręglicka.
 
Jak zatem nauczyć dzieci picia wody? Oto 5 wskazówek:
1. Dawaj dobry przykład: bądź wzorem do naśladowania. Dzieci obserwują dorosłych i powielają ich zachowania. Zatem jeśli Ty będziesz pić często wodę, jest duże prawdopodobieństwo, że dziecko przejmie Twój nawyk.  
2. Zachęcaj do picia wody: gdy Twoje dziecko prosi o coś do picia, zawsze podawaj mu wodę. Tym samym nauczysz je, że to najlepszy napój, który skutecznie gasi pragnienie.
3. Spraw, by woda była atrakcyjna: dodaj do niej np. plasterek cytryny lub kawałki owoców. Możesz też kupić kolorowe kubki z wizerunkiem ulubionych postaci z kreskówek dziecka lub barwne słomki w zabawnych kształtach. W ten sposób chętniej będzie piło wodę.  
4. Postaw dystrybutor wody w kuchni: dzięki niemu Twoje dziecko będzie mogło samodzielnie nalać wodę do kubka. Możliwość wykonywania "dorosłej" czynności sprawi, że pociecha chętniej zacznie sięgać po wodę.
5. Rozmawiaj o wodzie: dzieci są ciekawe świata i chętnie chłoną wiedzę. Opowiedz swojej pociesze w ciekawy i przystępny sposób, jak woda wpływa nie tylko na jego organizm, ale też na otoczenie, np. środowisko. Oswoisz ją w ten sposób, że woda to coś dobrego, co ma zbawienny wpływ na nasze życie.

kj/47.com.pl

1 komentarz

  • sas

    Picie głównie wody nie jest czymś niezbędnym. Najlepsze mimo wszystko są naturalne soki i owoce. Zaznaczam naturalne nie przetwarzane gotowce. Woda nie dostarczy takiej ilości witamin i minerałów jak ów naturalne soki, owoce, warzywa. Człowiek który odżywia się zdrowo sięga po wodę czasami i często tylko w upały! 4 szklanki wody dla dzieciaka i więcej to doskonały sposób na wypłukiwanie z organizmu mikroelementów. Straszny spadek sprzedaży wód musiał zanotować ów związek że w taki podstępny sposób promuje picie wody.

    Zgłoś nadużycie sas czwartek, 15, maj 2014 18:14 Link do komentarza

REKLAMA


Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

KONTAKT Z REDAKCJĄ

KrosnoCity.pl
ul. Tadeusza Kościuszki 49
38-400 Krosno
tel. 13 49 399 76
redakcja@krosnocity.pl

Dział reklamy i biuro ogłoszeń:
tel. 13 49 399 76
kom. +48 506 327 412
reklama@krosnocity.pl

Zaloguj lub Zarejestruj się

Zaloguj się

Zarejestruj się

Rejestracja użytkownika
Anuluj