Zaloguj
Zarejestruj się
KrosnoCity.pl
 

Wizyta o okulisty - dlaczego jest tak ważna, jak przebiega i jak często ją powtarzać?

zdj. ilustracyjne zdj. ilustracyjne

Coraz częściej zdarza Ci się przecierać oczy. W czasie jazdy autem nie widzisz drobnych szczegółów umieszczonych na znakach drogowych? A może czytasz znacznie rzadziej niż kiedyś, bo nie widzisz wszystkich literek wydrukowanych na kartkach ulubionej powieści? Jeśli tylko zaczynasz mieć problemy z jakością widzenia - udaj się do specjalisty.

Czy to jest już ten czas, żeby udać się do okulisty?
Skąd wiedzieć, że wizyta jest konieczna? Z reguły wszystkie objawy rozpoczynają się bardzo podobnie. Coraz częściej mrugamy lub mrużymy oczy. Często pojawia się też u nas zapalenie spojówek. Tego typu objawy to potwierdzenie konieczności wizyty u okulisty. Tradycyjna kontrola, wskaże nam przyczynę niepokojących objawów. Zresztą zaleca się, aby kontrolę oczu przeprowadzać także wtedy, gdy na pozór nic nam nie dolega. Dlaczego?

W dziedzinie okulistyki istnieją choroby, które w początkowym stadium przebiegają zupełnie niezuważalnie. Jedną z nich jest chociażby jaskra. Z reguły kiedy zostaje wykryta u pacjenta jest już zbyt późno na leczenie. Przy częstym badaniu wzroku możemy wykryć tego rodzaju choroby szybko i zareagować w odpowiedni sposób.

Z jaką częstotliwością powinniśmy się badać?
Tradycyjne zalecenia lekarzy mówią o 1 wizycie z częstotliwością mniej więcej na 3 lata. Wyjątkiem jest sytuacja, w której wcześniej wykryto u nas jakieś problemy ze wzrokiem. Wówczas wizytę najlepiej jest powtarzać przynajmniej 1 raz na 6 miesięcy. Dodatkowo, po ukończeniu 45 roku życia, warto wykonywać co jakiś czas badania profilaktyczne.

Jak wygląda badanie wzroku?
Zazwyczaj rozpoczyna się od wywiadu. Lekarz kieruje do nas zapytania o ewentualne dolegliwości oczu, jakość widzenia, aktualny stan zdrowia. Następnie lekarz bada ostrość naszego wzroku. Zaczynamy od odczytywania znaków umieszczonych na tablicach okulistycznych. Znaki różnej wielkości odczytujemy najpierw z przykrytym lewym, później prawym okiem.

Jeśli okaże się, że lekarz zdiagnozujeuje u nas wadę w dalszej części badania dopasuje okulary korekcyjne. Badanie  powinno również obejmować zmierzenie ciśnienia wewnątrzgałkowego oka.

Czy do badania trzeba się przygotować?

Aby ułatwić pracę okuliście, pamiętajmy o kilku zasadach:
- na badanie wybierzmy się bez makijażu, w ten sposób lekarz lepiej będzie mógł ocenić stan badanego oka,
- nie prowadzimy samochodu po badaniu, ponieważ po zakropleniu atropiny utrzyma się u nas nieostre widzenie nawet do kilku godzin, dlatego na wizytę najlepiej podejść pieszo lub podjechać komunikacją miejską,
- weź urlop – po wizycie mamy rozszerzenie źrenic co utrudnia pracę przy komputerze oraz wszelkie czynności wymagające dobrego widzenia z bliska (czytanie, pisanie, prace precyzyjne).

Pamiętaj, że oczy mamy tylko jedne - lepiej, żeby służyły nam jak najdłużej.

Jacek Niegierysz,
lekarz-okulista we Wrocławiu, proponuje kurs online odprężający wzrok na treningwidzenia.com.

1 komentarz

  • Aleksandra Okien

    Taka wizyta jest bardzo ważna. Generalnie nie powinno się bagatelizować roli profilaktyki. Mam całkowicie zdrowy wzrok, czasami doskwiera mi tylko nadmierna suchość - tyle. Nie zmienia to jednak faktu, że raz w roku melduję się w Centre de la Vision na badaniu.

    Zgłoś nadużycie Aleksandra Okien poniedziałek, 02, lipiec 2018 09:15 Link do komentarza

REKLAMA


Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

KONTAKT Z REDAKCJĄ

KrosnoCity.pl
ul. Tadeusza Kościuszki 49
38-400 Krosno
tel. 13 49 399 76
redakcja@krosnocity.pl

Dział reklamy i biuro ogłoszeń:
tel. 13 49 399 76
kom. +48 506 327 412
reklama@krosnocity.pl

Zaloguj lub Zarejestruj się

Zaloguj się

Zarejestruj się

Rejestracja użytkownika
Anuluj