Zaloguj
Zarejestruj się
KrosnoCity.pl
 

Seniorzy w Polsce nie piją wody

zdj. ilustracyjne zdj. ilustracyjne Fot. sxc.hu

15% osób powyżej 59. roku życia w ogóle nie pije wody w czystej postaci - wynika z badania PBS dla Stowarzyszenia "Woda w Domu i w Biurze". Tymczasem skutki odwodnienia dla organizmu w podeszłym wieku mogą być tragiczne.

Seniorzy powinni szczególnie wystrzegać się niedoborów płynów, jednak jak pokazują wyniki badania PBS zrealizowanego na zlecenie Stowarzyszenia "Woda w Domu i w Biurze", 15% osób starszych w ogóle nie sięga po wodę, a 77% pije jej zdecydowanie za mało. Jedynie 6% seniorów pije wodę w zalecanych przez ekspertów ilościach. Może to być spowodowane słabszym odczuwaniem lub wręcz całkowitym brakiem pragnienia, co może być mylące, ponieważ nie oznacza to, że zapotrzebowanie na wodę jest mniejsze. Jednocześnie spożywanie innych napojów, np. kawy i herbaty, nie nawodni organizmu wystarczająco.

Co istotne, ryzyko związane z odwodnieniem jest dla seniorów większe ze względu na częste występowanie współistniejących chorób i przyjmowanie leków. Warto pamiętać, że odwodnienie organizmu może pogorszyć stan zdrowia, z kolei dbanie o stały poziom nawodnienia pozwala uchronić się przed wizytami w szpitalu i hospitalizacją. - Istnieje zależność między niską przewlekłą podażą płynów a niektórymi chorobami, takimi jak np.: kamica moczowa, zakażenia dróg moczowych, kamica nerkowa, zaostrzenie astmy, zaparcia, omdlenia i niewydolność krążenia, powikłania zakrzepowo-zatorowe, jaskra, udar, choroby zębów czy zaburzenia funkcji poznawczych. Związek ten dostrzega się również w przypadkach raka jelita grubego i pęcherza moczowego - wyjaśnia dr inż. Katarzyna Okręglicka, ekspert ds. żywienia.

Dlatego osoba starsza musi pić wodę nie tylko w odpowiedzi na uczucie pragnienia, ale zgodnie z zapotrzebowaniem organizmu. Absolutne minimum to 5 szklanek dziennie. W przypadku seniorów należy monitorować ilości oraz rodzaj przyjmowanych płynów - dobrze, jeśli sytuację kontroluje rodzina. Osoby bliskie lub opiekujące się osobą w podeszłym wieku powinny zachęcać ją do częstego picia wody w ciągu dnia nawet w niewielkich ilościach. Ponadto seniorzy powinni mieć łatwy dostęp do wody pitnej. Warto więc rozważyć zamontowanie dystrybutora z wodą, którą później będzie na bieżąco uzupełniał dostawca, dzięki czemu nie trzeba się martwić o zapasy i dźwigać wody ze sklepu. Ponadto duża butla wody wystarczy na dłużej, a korzystanie z dystrybutora i nalewanie wody jest wygodne nawet dla osób w podeszłym wieku czy niepełnosprawnych.

kj/247

REKLAMA


Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

KONTAKT Z REDAKCJĄ

KrosnoCity.pl
ul. Tadeusza Kościuszki 49
38-400 Krosno
tel. 13 49 399 76
redakcja@krosnocity.pl

Dział reklamy i biuro ogłoszeń:
tel. 13 49 399 76
kom. +48 506 327 412
reklama@krosnocity.pl

Zaloguj lub Zarejestruj się

Zaloguj się

Zarejestruj się

Rejestracja użytkownika
Anuluj