Zaloguj
Zarejestruj się
KrosnoCity.pl
 

Przygotuj swój organizm na zimowe szaleństwo!

zdjęcie ilustracyjne zdjęcie ilustracyjne Fot. PixaBay

Miłośnicy sportów zimowych cały rok czekają, aż stoki pokryją się białym puchem i w końcu będą mogli poddać się zimowemu szaleństwu. Jednak wielu z nich zapomina, że przygotowania do sezonu powinni zacząć nawet dwa miesiące wcześniej, aby uniknąć kontuzji i cieszyć się w pełni zimową aurą. Co zrobić, aby być gotowym na wyjazd na narty czy snowboard radzi mgr Paweł Daroszewski, fizjoterapeuta PROFEMED Sport i Rehabilitacja, Grupa LUX MED.

REKLAMAZimowe sporty są bardzo wymagające pod kątem fizycznym, jednak zanim wyruszymy na stok musimy pamiętać o tym, by odpowiednio się do nich przygotować. Przede wszystkim należy wzmocnić mięśnie i stawy, dlatego najlepiej dwa miesiące przed wyjazdem powinniśmy zacząć ćwiczyć przynajmniej 3 razy w tygodniu. Do przygotowania  formy najlepsze są treningi, które zwiększą zarówno siłę jak i wytrzymałość mięśni nóg, brzucha oraz pleców.

Idealnym rozwiązaniem mogą być zajęcia na siłowni takie jak TBC (Total Body Condition) czy ABS, podczas których wzmacniamy wszystkie te partie mięśniowe. Należy również pamiętać o tym, by później każdy wypad na stok poprzedzić rozgrzewką, a zakończyć rozciąganiem. Dzięki temu możliwość kontuzji jest znacznie mniejsza. Dodatkowo warto pomyśleć o suplementach  i zadbać o odpowiednią dietę bogatą w białko, które jest podstawowym budulcem tkanek.

Co jeszcze możemy zrobić by być w pełni przygotowanym? Popracować nad równowagą, która w tych sportach jest kluczowa. U ludzi o słabym balansie ciała dochodzi do niebezpiecznego rozkładu obciążeń podczas każdej aktywności fizycznej, co wiąże się ze złą stabilizacją stawów, co w efekcie zwiększa ryzyko kontuzji. Warto popracować nad równowagą biorąc udział w zajęciach takich jak Pilates czy Joga, lub ćwiczyć ją samemu w domu poprzez np. stanie na jednej nodze, czy robienie tzw. jaskółki, czyli pochylania tułowia do przodu przy jednoczesnym wyciągnięciu nogi do tyłu.

Jeśli jednak nie masz pewności, czy Twoje ciało jest zdolne do tak dużego wysiłku lub obawiasz się kontuzji skonsultuj się z fizjoterapeutą, który na pewno pomoże Ci przygotować się w odpowiedni sposób do zimowego szaleństwa. Warto też skorzystać na przykład z programu "Bezpieczne Uprawianie Sportu - Program Kardio Plus" Grupy LUX MED. Wtedy dowiesz się, czy Twoje ciało jest na tyle silne, by dać Ci możliwość w pełni cieszyć się z zimowego wyjazdu.

jb

  • autor: jb

1 komentarz

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

Jakość Powietrza

Sklep z częściami samochodowymi Ucando.pl

KONTAKT Z REDAKCJĄ

KrosnoCity.pl
ul. Tadeusza Kościuszki 49
38-400 Krosno
tel. 13 49 399 76
redakcja@krosnocity.pl

Dział reklamy i biuro ogłoszeń:
tel. 13 49 399 76
kom. +48 506 327 412
reklama@krosnocity.pl

Zaloguj lub Zarejestruj się

Zaloguj się

Zarejestruj się

Rejestracja użytkownika
Anuluj