KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

Łuszczyca kropelkowa - sprawdź, co o niej wiesz?

zdjęcie ilustracyjne zdjęcie ilustracyjne Fot. archiwum

Łuszczyca należy do grona jednych z najczęściej diagnozowanych chorób skóry. Szacuje się, iż może dotyczyć nawet 4 proc. ludzkiej populacji. Znane są rozmaite jej odmiany - mówi się tu m.in. o łuszczycy kropelkowej. Co warto wiedzieć na jej temat?

REKLAMA


Skąd bierze się łuszczyca?
W dzisiejszych czasach problemy skórne dotykają coraz więcej osób w różnym wieku, jednakże lekarze wciąż nie są pewni co do tego, skąd dokładnie bierze się łuszczyca. Przeprowadzane w tym celu badania pozwoliły stwierdzić, iż odpowiedzialność za nią ponosić może wiele czynników, w tym m.in. uwarunkowania genetyczne, stres, niewłaściwa dieta, urazy skórne, infekcje bakteryjne, zapalenie migdałków czy przyjmowanie niektórych lekarstw.

Łuszczyca kropelkowa - co może ją zwiastować?
Statystyki pokazują, iż łuszczyca kropelkowa przytrafia się przeważnie małym dzieciom, a także dorosłym osobom przed 30-tką. Jeśli na swoim ciele bądź na skórze dziecka zauważyłaś zmiany, uważnie je obserwuj. Dermatolodzy wyjaśniają, iż początkowe symptomy łuszczycy kropelkowej przeważnie przypominają mocno przesuszoną skórę - zwłaszcza na tułowiu, stopach, dłoniach, ramionach oraz w okolicach krzyżowo-lędźwiowych.

Nazwa choroby wzięła się stąd, że wykwity na skórze przypominają do złudzenia krople - czasem pokrywa je łuska. Najrozsądniejszym rozwiązaniem jest złożenie wizyty u lekarza specjalisty - tylko on jest w stanie określić, z czym masz do czynienia i udzielić wskazówek w kwestii leczenia.

Łuszczyca kropelkowa - czy da się wyleczyć?
W sytuacji, gdyby została u ciebie stwierdzona łuszczyca kropelkowa, leczenie będzie dobrane przez dermatologa w zależności od stopnia jej zaawansowania itp. Im wcześniej zgłosisz się do lekarza, tym lepiej. Kluczową rolę w skutecznym przebiegu terapii odgrywa pozbycie się wykwitów oraz blaszek łuszczycowych. Następny etap obejmuje czynności mające na celu przywrócenie równowagi procesowi rogowacenia naskórka.

Właściwa pielęgnacja i zdrowa dieta
Lekarz zaleci ponadto, abyś w odpowiedni sposób pielęgnowała skórę oraz zmieniła dietę. Preparaty do pielęgnacji skóry powinny mieć działanie łagodzące. Z pomocą przyjdą również emolienty, które dobrze natłuszczają skórę. Z domowych sposobów nie zaszkodzi też wypróbować ciepłych kąpieli z dodatkiem pszennych otrębów słynących z właściwości oczyszczających. Otręby pszenne opłaca się włączyć zarówno do codziennego jadłospisu, jak i wykorzystywać je w zabiegach pielęgnacyjnych, które sama przeprowadzisz w domowej łazience.

Nie należy zapominać o właściwej diecie. Nie od dzisiaj wiadomo, że określone produkty spożywcze są sprzymierzeńcem w walce z wieloma dolegliwościami. Postaw na warzywa zawierające sporo kwasu foliowego takie jak szpinak czy brokuły. W miarę możliwości unikaj smażenia, a mocną kawę zastąp ziołowymi herbatkami.

Wszelakie choroby skóry powodują u pacjentów ogromny dyskomfort - psychiczny oraz fizyczny. Ich leczenie pod ścisłym nadzorem lekarza zwykle pochłania sporo czasu i cierpliwości, lecz systematyczność jest tutaj bardzo ważna. O zagadnieniach związanych z tymi przypadłościami czytaj więcej i poszerzaj zakres swojej wiedzy, aczkolwiek nigdy nie kuruj się na własną rękę.

 

  • autor: Redakcja

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?