Logo
Wydrukuj tę stronę

Dlaczego włosy wypadają? 3 najczęstsze przyczyny

zdjęcie ilustracyjne zdjęcie ilustracyjne

Wypadanie włosów – czy oznacza problem? Dlaczego tracimy włosy? Nie zawsze powodem ich utraty są problemy zdrowotne. Wypadanie włosów jest naturalnym procesem, którego do pewnego stopnia nie da się uniknąć. Nie powoduje on też większych kłopotów, a każda dorosła osoba może tracić średnio nawet do 100-150 włosów dziennie. Jeżeli nie wpływa to na zmiany w naszym wyglądzie, nie ma powodów do obaw.

REKLAMA1. Błędy w pielęgnacji
Jednym z podstawowych czynników wpływających na kondycję naszych włosów jest ich codzienna pielęgnacja. Każdego dnia muszą znosić mycie, płukanie, rozczesywanie, suszenie, farbowanie, prostowanie itp. Wszystko po to, by wyglądały na zdrowe i zadbane. Niestety, bardzo często w ten sposób doprowadzamy do osłabienia struktury włosów. Do ich wypadania przyczynia się stosowanie silnych kosmetyków i częsta zmiana koloru. Warto uważać także z doborem fryzur, zbyt mocne wiązanie koka lub końskiego ogona powoduje podrażnienie mieszków włosowych. W takiej sytuacji pomóc może regularne stosowanie szamponu dobranego do problemów skóry głowy, przeciw wypadaniu włosów oraz odżywki przeciwko wypadaniu włosów. Dzięki przyspieszonej regeneracji fryzura jest mocniejsza i łatwiej ją rozczesać, dzięki czemu włosy mniej się kruszą i łamią.

2. Niedobory składników odżywczych
Na problemy z wypadającymi włosami może wpływać również nieodpowiednie żywienie. Przyczyniają się do tego między innymi radykalne diety skutkujące dużą utratą masy ciała. Niedobory wartościowych składników odżywczych wpływają na kondycję nie tylko włosów, ale także skóry i paznokci. Wśród najważniejszych składników diety, które mogą wpływać na wygląd wymienia się m.in. witaminę H (zwaną także biotyną), cynk oraz żelazo. Istotna jest też keratyna, składnik znajdujący się w białku. To jeden z podstawowych budulców włosów i paznokci, odpowiadający za ich wytrzymałość. By poprawić kondycję włosów, codzienną dietę warto rozwinąć. Sięgajmy po jajka, ryby, mięso, orzechy itp. W przypadku niedoborów witaminy H pomóc mogą tabletki uzupełniające braki witamin. Biotynę możemy znaleźć też w szamponach i odżywkach przeciwko wypadaniu włosów takich jak Biotebal. Oczywiście przed zażyciem leku warto skonsultować się ze specjalistą.

3. Objawy choroby
Nadmierne wypadanie włosów to także skutek problemów zdrowotnych. Może to mieć związek z zaburzeniami hormonalnymi powodowanymi m.in. przez nadczynność lub niedoczynność tarczycy oraz spadek poziomu estrogenów. Przyczyną wypadania włosów mogą być też choroby skóry głowy takie jak grzybica, łuszczyca, łupież czy łojotokowe zapalenie skóry. Jeśli nie mamy pewności co do źródła problemów, umówmy się na konsultację medyczną. Łysienie może być jednym z pierwszych objawów poważnych problemów zdrowotnych.

  • autor: Redakcja
© KrosnoCity.pl 2008 - 2021