Logo
Wydrukuj tę stronę

Ostropest plamisty a zdrowie. Jak suplementować ostropest?

zdjęcie ilustracyjne zdjęcie ilustracyjne

Ostropest plamisty jest jednym z najbardziej znanych ziół, które wspierają funkcjonowanie organizmu człowieka. Ma on szereg właściwości, dzięki którym może być wykorzystywany pomocniczo w leczeniu niektórych schorzeń. Zobacz, jak i kiedy suplementować ostropest plamisty.

REKLAMA


Ostropest plamisty – charakterystyka rośliny

Należy do rodziny astrowatych, a swoim wyglądem nieco przypomina oset. Ostropest plamisty ma długą i grubą łodygę. Jest ona zakończona purpurowym kwiatem w formie koszyczka. Ma charakterystyczne szerokoeliptyczne liście, które są zakończone kolcami. Ostropest plamisty ma również owoce. Są to niełupki z żółto-szarym puchem kielichowym. Jest to roślina jednoroczna. Kwitnie od lipca do sierpnia.

Ostropest plamisty naturalnie rośnie w Azji, Afryce i na południu Europy. Jednak jest to roślina bardzo chętnie uprawiana. Dzieje się tak m.in. w Polsce. Z ostropestu wytwarzane są suplementy diety. Mają one formę soków, olejków lub kapsułek. Spotkać się można również z nalewkami, które są stosowane w celach leczniczych.

Ostropest plamisty a wątroba

Ostropest plamisty jest znany ze swojego ochronnego wpływu na komórki wątroby. Wspiera ich regenerację i chroni przed skutkami substancji obecnych m.in. w lekach. Suplementacja może być wykorzystywana w celu wsparcia leczenia stłuszczenia wątroby, kamicy żółciowej lub marskości wątroby. Za jego właściwości odpowiadają obecne w nim flawonoidy, fitosterole, witaminy, kwasy organiczne i sole mineralne.

Ostropest plamisty a skóra

Ostropest plamisty dzięki obecności kwasów tłuszczowych może wspierać funkcjonowanie skóry. Jego stosowanie sprzyja poprawie jej kondycji i wyglądu, a także zapewnia jej komórkom odpowiednie nawilżenie i warunki do regeneracji. Ostropest jest częstym składnikiem kosmetyków do pielęgnacji.

Jak suplementować ostropest plamisty?

Najważniejszą zasadą jest, aby przyjmować suplementy diety z ostropestem zgodnie z zaleceniami producenta. Nie można przekraczać rekomendowanej dziennej dawki, ponieważ może to spowodować skutki uboczne. W razie wątpliwości należy skonsultować się z lekarzem.

Z lekarzem należy skonsultować się również, gdy przyjmowane są jakiekolwiek inne leki – na stałe lub tylko tymczasowo. Ostropest plamisty może wchodzić z nimi w interakcje. Może obniżać ich stężenie lub skuteczność. Mowa szczególnie o indynawirze i metronidazolu.

Na suplementację mogą zdecydować się osoby, które chorują na wątrobę. Ostropest może być stosowany w celu wsparcia organizmu i jego detoksykacji.

  • autor: Redakcja
© KrosnoCity.pl 2008 - 2021