Zaloguj
Zarejestruj się
KrosnoCity.pl
 

Wszystko, co warto wiedzieć o atopowym zapaleniu skóry

Wszystko, co warto wiedzieć o atopowym zapaleniu skóry Fot. sxc.hu

Atopowe zapalenie skóry to choroba, która jest coraz częściej diagnozowana u dzieci. Schorzenie to bywa też nazywane egzemą oraz wypryskiem atopowym i może być wywoływane genetycznie przez nieprawidłową reakcję układu immunologicznego. Przyczyn tej choroby w rzeczywistości jest jednak znacznie więcej, gdyż zalicza się do nich również czynniki środowiskowe, takie jak: klimat, zanieczyszczenie powietrza oraz różnego rodzaju alergeny pokarmowe.

Do najczęściej występujących objawów atopowego zapalenia skóry należy zaczerwienienie, swędzenie, suchość skóry, a także skłonność do nawracających zakażeń bakteryjnych. Zmiany u pacjenta, którego zostało zdiagnozowane to schorzenie, na ogół pojawiają się w dość charakterystycznych miejscach, mianowicie na zgięciach kolanowych, łokciowych, a także na twarzy oraz szyi. Zdarzają się jednak przypadki, że wyżej wymienione objawy mogą dotyczyć całej skóry - jednak takie sytuacje są znacznie rzadsze.

Atopowemu zapaleniu skóry bardzo często mogą też towarzyszyć inne choroby:
- alergiczne zapalenie spojówek
- astma oskrzelowa.

Chory może też cierpieć z powodu nawracającego kataru siennego (może występować przewlekle lub sezonowo).

Atopowe zapalenie skóry u dzieci najczęściej ma przebieg wieloletni. W trakcie schorzenia mogą zdarzać się okresy z mniej lub nieco bardziej nasilonymi objawami. Symptomy choroby mogą się zaostrzać między innymi na skutek stresu emocjonalnego. Sam stres wprawdzie nie powinien powodować nasilenia konkretnych objawów, ale może oddziaływać na układ nerwowy chorego i tym samym wyzwalać symptomy charakterystyczne dla atopowego zapalenia skóry.

Warto też wiedzieć, że w przebiegu tego schorzenia naskórka wyróżnia się kilka okresów:
- I etap - to wyprysk atopowy okresu niemowlęcego (najczęściej jest rozpoznawany u maluchów do drugiego roku życia),
- II etap - to wyprysk atopowy późnego dzieciństwa (diagnozowany u dzieci do dwunastego roku życia),
- III etap - to wyprysk atopowy okresu młodzieńczego (dotyczy zazwyczaj młodzieży oraz osób dorosłych).

Rozpoznanie atopowego zapalenia skóry polega na zastosowaniu tak zwanych kryteriów mniejszych oraz większych. Kryteria mniejsze to suchość skóry, skłonność do nawracających zakażeń bakteryjnych, rogowacenie przymieszkowe, nietolerancja pokarmów, rumień twarzy oraz nietolerancja wełny. Kryteria większe to z kolei świąd, typowe umiejscowienie, charakterystyczna morfologia, a także atopia (genetycznie uwarunkowana reakcja związana z nieprawidłową odpowiedzią immunologiczną na nawet niewielką dawkę antygenu) u chorego bądź w wywiadzie rodzinnym. Do zdiagnozowania atopowego zapalenia skóry wystarczające jest spełnienie trzech z czterech głównych kryteriów. Kryteria mniejsze odgrywają mniej istotną rolę.

Leczenie atopowego zapalenia skóry polega przede wszystkim na wyeliminowaniu czynników uczulających (pochodzących ze środowiska lub pokarmu). W celu zapobiegania rozwojowi choroby może być też stosowane leczenie objawowe, które polega głównie na podawaniu środków przeciwhistaminowych oraz leków immunosupresyjnych. Chory powinien też nosić specjalistyczną odzież leczniczą.

Artykuł przygotowany przez redakcję serwisu azs.net.pl - strony o z poradami na temat atopowego zapalenie skóry.

REKLAMA


Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

KONTAKT Z REDAKCJĄ

KrosnoCity.pl
ul. Tadeusza Kościuszki 49
38-400 Krosno
tel. 13 49 399 76
redakcja@krosnocity.pl

Dział reklamy i biuro ogłoszeń:
tel. 13 49 399 76
kom. +48 506 327 412
reklama@krosnocity.pl

Zaloguj lub Zarejestruj się

Zaloguj się

Zarejestruj się

Rejestracja użytkownika
Anuluj