KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

"Śpiewanie bez słów" - koncert Duo Veloce w Muzeum Podkarpackim

Muzeum Podkarpackie w Krośnie oraz Fundacja Pianoforte zapraszają serdecznie na koncert zespołu Duo Veloce zatytułowany "Śpiewanie bez słów", który odbędzie się 25 maja (niedziela) 2014 o godz. 17.00 w Muzeum Podkarpackim w Krośnie, ul. Piłsudskiego 16.

REKLAMA


Duo Veloce założone zostało w 2013 r. przez Marię Misiarz (wiolonczela) i Joannę Owczarek (fortepian). Młody zespół, podążając za wspólnym zainteresowaniem historycznie poinformowanymi praktykami wykonawczymi, stawia sobie za cel specjalizację w wykonawstwie muzyki kameralnej XVIII i I połowy XIX w. na instrumentach z epoki. Duet debiutował w ramach cyklicznych koncertów w Fortepianarium (Śląskie Centrum Ochrony Dziedzictwa Instrumentów Klawiszowych) w Zabrzu i posiada już w swoim repertuarze utwory Ludwiga van Beethovena, Franciszka Schuberta, Felixa Mendelssohna i Roberta Schumanna.

Maria Misiarz jest absolwentką Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego w Katowicach w klasie wiolonczeli. Studiowała także wiolonczelę barokową w Akademii Muzycznej im. K. Lipińskiego we Wrocławiu u wykł. J. Thiela oraz w Akademii Muzycznej w Katowicach w klasie mgr M. Caudle’a. Uczestniczyła w licznych kursach poświęconych muzyce dawnej w kraju i za granicą oraz lekcjach mistrzowskich u takich wiolonczelistów jak C. Barczyk, P. Carrai, K. von der Goltz, B. Máté, M. Möllenbeck, J. Reuling. Bierze udział w licznych projektach kameralnych i orkiestrowych, mając na swoim koncie współpracę m.in. z zespołami "Concerto Polacco", "Il Giardino d’Amore", "Arte dei Suonatori". Obecnie bierze udział w projektach "Theresia Youth Baroque Orchestra" oraz "Academia Montis Regalis" we Włoszech. Życie koncertowe łączy z pracą pedagogiczną – uczy wiolonczeli barokowej w Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej w Bytomiu.

Joanna Owczarek jest absolwentką Akademii Muzycznej w Krakowie w klasie fortepianu prof. Ewy Bukojemskiej. Umiejętności doskonaliła na Universität Mozarteum w Salzburgu w klasie prof. Petera Langa jako stypendystka programu Sokrates-Erasmus (2010/2011), jak również podczas wielu kursów mistrzowskich. Laureatka krajowych i zagranicznych konkursów pianistycznych. Występowała jako solistka i kameralistka m.in. podczas koncertów w Filharmonii Bałtyckiej, Studiu Koncertowym Radia Gdańsk i Radia Kraków, Dworku Fryderyka Chopina w Żelazowej Woli, Muzeum Historii Katowic, Fortepianarium w Zabrzu, a także w ramach licznych projektów i festiwali organizowanych przez Akademię Muzyczną w Krakowie i Katowicach. Przygodę z wykonawstwem na historycznych instrumentach klawiszowych rozpoczęła w 2010 r. podczas pobytu w Salzburgu, zgłębiając tajniki gry na pianoforte pod okiem prof. Wolfganga Brunnera, a w następnych latach na klawikordzie (Akademia Muzyczna w Krakowie, klasa mgr Marii Erdman). Uczestniczyła także w kursach mistrzowskich poświęconych instrumentom historycznym prowadzonych przez m.in. takich artystów jak Katarzyna Drogosz, Jos van Immerseel, Christine Schornsheim i Menno van Delft. Obecnie jest słuchaczką studiów podyplomowych na Akademii Muzycznej w Katowicach w klasie fortepianu historycznego prof. Marka Toporowskiego i mgr Katarzyny Drogosz.

Program koncertu

Franz Schubert (1797-1828)
Pieśni w opracowaniu na wiolonczelę i fortepian:
Serenada z cyklu Schwanengesang D957
Auf dem Wasser zu Singen D774

Felix Mendelssohn-Bartholdy (1809-1847)
Pieśń bez słów op. 67
Andante
Allegro leggiero
Andante tranquillo
Presto
Moderato
Allegretto non troppo

Pieśń bez słów op. 109 na wiolonczelę i fortepian
Fryderyk Chopin (1810-1849)
Nokturn H-dur op. 62 nr 1

Felix Mendelssohn-Bartholdy   
Sonata na wiolonczelę i fortepian nr 2 D-dur op. 58
Allegro assai vivace
Allegretto scherzando
Adagio
Molto Allegro e vivace

Fundacja Pianoforte powołana została w celu upowszechniania muzyki dawne i współczesnej oraz wspierania muzyków reprezentujących wykonawstwo historyczne. Fundacja roztacza opiekę zarówno nad młodymi muzykami, którzy są dopiero na początku swojej drogi artystycznej, jak i nad zespołami o ugruntowanej pozycji na rynku muzycznym, które przy jej wsparciu pragną realizować swoje nowe projekty artystyczne w Polsce i zagranicą. W ramach działań statutowych organizujemy koncerty naszych podopiecznych, realizujemy nowe nagrania fonograficzne, fundujemy stypendia, kupujemy instrumenty,  zamawiamy utwory u kompozytorów współczesnych i finansujemy prawykonania tych utworów. Każdy może zostać darczyńcą naszej Fundacji, gdyż nawet niewielka kwota może przyczynić się do realizacji naszych celów.

mp

  • autor: mp

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?