KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login


Jak To Powiedzieć?
Ucz się angielskiego online!

 


Muzeum na kółkach przyjedzie do Krosna Polecamy

Muzeum na kółkach przyjedzie do Krosna Fot. arch. Muzeum Historii Żydów Polskich

Muzeum Historii Żydów Polskich zapraszają na interaktywną wystawę Muzeum na kółkach. Nowoczesna ekspozycja połączona z bogatym programem edukacyjnym  w telegraficznym skrócie przybliży historię tysiąca lat dziejów społeczności żydowskiej w Polsce. Projekt do 2016 r. odwiedzi 47 miejscowości. W dniach 3-6 sierpnia Muzeum będzie gościć w Krośnie przy ul. Bursaki 29.

REKLAMA


Projekt ma na celu przypomnieć o współistnieniu społeczności polskiej i żydowskiej na przestrzeni tysiąca lat. Przez wieki Polska była najważniejszym ośrodkiem żydowskiego życia umysłowego, religijnego i kulturalnego. Żydzi stanowili 1/10 ludności Polski. Krosno to ważny punkt na mapie żydowskiego dziedzictwa Polski. Pierwszymi Żydami, którzy osiedlili się w Krośnie byli na przełomie XIV i XV wieku bracia Nachem i Lazar z Ransburga, którym król Jagiełło pozwolił osiedlić w miasteczku na trzy lata.

Pod koniec XIX wieku zaczęto organizować gminę wyznaniową, zbudowano w mieście synagogę. Był to budynek murowany, dwupiętrowy mieszczący obok sali modlitewnej także łaźnię rytualną, mieszkanie zarządcy, bet hamidrasz i pomieszczenia biurowe zarządu gminy. Jeszcze w latach 20. XX wieku Żydzi w Krośnie stanowili ponad 20 proc. Mieszkańców.

Z Krosna pochodził Zwi Majerowicz, malarz, absolwent berlińskiego ASP, który po wyjeździe z Polski reprezentował Izrael na m.in. biennale światowego malarstwa w Wenecji i San Paulo. Więcej o żydowskiej historii Krosna przeczytać możecie tutaj.

Podczas trwania wystawy będzie można zapoznać się z przedwojennymi planami i mapami odwiedzanych miast oraz barwną historią społeczności żydowskiej. Na interaktywnej makiecie typowej żydowskiej miejscowości ukazana zostanie rola najważniejszych miejsc m.in.: synagogi, mykwy, cmentarza. Odwiedzający zapoznają się też z językami,  którymi posługiwali się polscy Żydzi.

Wystawa mobilna Muzeum na kółkach zaprasza widzów do interakcji, dzielenia się własnymi wspomnieniami oraz odkrywania zapomnianego dziedzictwa. Ekspozycji towarzyszyć będzie szereg działań edukacyjnych i kulturalnych. Zwiedzanie wystawy i udział w zajęciach prowadzonych przez animatorów są bezpłatne.

Inauguracja projektu odbyła  się 26 czerwca 2014 w Warszawie.  Muzeum na kółkach będzie odwiedzać przede wszystkim miejscowości liczące do 50 tys. mieszkańców (m.in. Brzeziny, Krosno, Kock, Gniewkowo, Supraśl) oraz wybrane festiwale kulturalne (m.in. w Krakowie, Piotrkowie Trybunalskim, Olsztynie, Kazimierzu Dolnym). W każdym z tych miejsc wystawa zagości  na trzy dni. Projekt w latach 2014-2016 odwiedzi  47 miejscowości w całej Polsce.

Do końca 2014 roku projekt zaprezentowany zostanie w 21 miejscowościach w województwach: lubelskim, łódzkim, kujawsko-pomorskim, mazowieckim, małopolskim, podkarpackim, podlaskim, śląskiewarmińsko-mazurskim.

zb

  • autor: zb

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?