KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

Ludzie dymu - wystawa fotografii Pawła Malarczyka

Ludzie dymu - wystawa fotografii Pawła Malarczyka Fot. Paweł Mularczyk

W Noc Muzeów, 16 maja 2015 roku, Muzeum Rzemiosła w Krośnie zaprasza do nowo otwartej Galerii Letniej mieszczącej się przed budynkiem głównym (ul. Piłsudskiego 19). Wystawą inaugurującą otwarcie nowej przestrzeni ekspozycyjnej muzeum jest fotograficzny reportaż Pawła Malarczyka "Ludzie dymu".

REKLAMA


Fotografie autora przedstawiają codzienne życie i pracę bieszczadzkich węglarzy - ludzi o osmolonych twarzach i twardych charakterach, którzy w bieszczadzkiej głuszy często poszukują ciszy, samotności, ucieczki od świata. Poświęcili się niecodziennemu zawodowi, który niebawem może zupełnie zaniknąć, a wraz z nim ich sposób na życie. Najwięcej retort, czyli wielkich blaszanych pieców do wypalania węgla drzewnego, znajduje się w Bieszczadach. Dymiące retorty można zobaczyć od wczesnej wiosny do późnej jesieni. Nie ma dni wolnych od pracy, a dniówka zaczyna się bardzo wcześnie, czasami już o 4 rano. Rytm dnia wyznacza praca. Kilkanaście wizyt w bieszczadzkich smolarniach pozwoliło mi lepiej poznać tych ludzi, którzy zazwyczaj unikają fotografów, oraz pokazać ich codzienność. Całość powstawała w latach 2013 - 2015 i składa się z kilkudziesięciu fotografii.

W dniu otwarcia wystawy od godz. 20.00 do 23.00 odbędzie się projekcja na ścianie pt. "Twarzą w twarz. Portret bieszczadzkiego smolarza". Ekspozycję zwiedzać można do końca maja.

Paweł Malarczyk (urodzony 1981 w Krośnie) autor kilku wystaw indywidualnych i zbiorowych, laureat konkursów fotograficznych. Ukończył Oligofrenopedagogikę w Małopolskiej Szkole Wyższej w Brzesku, Pedagogikę Społeczno Opiekuńczą w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Krośnie. Jest również absolwentem Krakowskich Szkół Artystycznych - Fotografia Kreatywna oraz Państwowego Pomaturalnego Studium Kształcenia Animatorów Kultury i Bibliotekarzy w Krośnie - na kierunku Fotografia. Ulubionym tematem fotograficznym jest człowiek i wszystko, co z nim związane.

MRZwK

  • autor: MRZwK

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?