KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

Zaświaty w Muzeum. Poznaj komnatę tajemnic

Zaświaty w Muzeum. Poznaj komnatę tajemnic Fot. KrosnoCity.pl

Do 13 września można podziwiać "Komnatę Tajemnic" i wystawę archeologiczną w Muzeum Podkarpackim. Zaprzyjaźnione muzeum z Miszkolca wypożyczyło do Krosna bogate zbiory z epoki brązu.

REKLAMA


Muzeum Podkarpackie zaprasza na niepowtarzalną podróż "w zaświaty". Podczas wystawy czasowej otwartej 21 lipca można z bliska poznać najcenniejsze eksponaty związane z kulturą epoki brązu, z terenów wokół Miszkolca (Węgry) oraz rytuały i wierzenia ludów z tamtych czasów. Wystawa pokazuje też procesy globalizacji i "boom technologiczny" epoko brązu.

Otwarcie wystawy zapowiadaliśmy już w KrosnoCity.pl: Wyprawa w Zaświaty i "Komnata Tajemnic" w Muzeum.

W otwarciu wystawy brała udział liczna delegacja z Węgier oraz Maria Kurowska - wicemarszałek Województwa Podkarpackiego.

Pierwsza część wystawy prezentuje wyniki najnowszych badań epoki brązu oraz zapewnia wgląd w prawdopodobne warunki życia sprzed 4000 lat. Dzięki ekspozycji możemy porównać strukturę osad, typy domów, przedmioty codziennego użytku, a nawet zabawki dziecięce z odpowiednikami z naszych czasów.

W drugiej sali zwiedzający spotkają się dosłownie z "innym światem". Ta część wystawy to hołd dla pierwszego wybuchu "globalizacji" w historii ludzkości, w której przestrzeń Europy otwiera się, relacje kulturowe są coraz bardziej rozgałęzione i dalekosiężne, wspólnoty ludzkie stają się coraz bardziej mobilne, a kultura materialna coraz bardziej uniwersalna.

W późnej epoce brązu proces "globalizacji" znalazł swe odzwierciedlenie również w szerokim rozprzestrzenieniu się zwyczaju kremacji zwłok. Około 1000 lat p.n.Ch. wielkie cmentarzyska urnowe pojawiają się dosłownie wszędzie. Czy obrazuje to nagłą i powszechną zmianę wierzeń dotyczących śmierci i zaświatów? Czy wiąże się to tylko z większą wiedzą o ogniu i kontrolą nad nim dzięki rozwojowi technologii obróbki metali? Jednak ten klarowny obraz zaciemniają coraz częstsze znaleziska pochówków wewnątrz osad. Na pierwszy rzut oka wydają się być pewną anomalią, ale dla archeologów to kolejne pole do interpretacji pojęcia życia, śmierci i zaświatów przez naszych przodków.

"Komnata tajemnic"
Niezwykłym elementem i kulminacją tajemnic "innego świata" późnej epoki brązu będzie wydzielona ciemna, tajemnicza komnata, w której umieszczono wyjątkowy przedmiot. Jakie było jego przeznaczenie? Prawdopodobnie był wykorzystywany podczas aktów rytualnych, do komunikacji z siłami nadprzyrodzonymi lub składania im ofiar. Jedna z teorii mówi, ze mógł być elementem ozdobnym np. na posągu przedstawiającym bóstwo.

Prezentacji tajemniczego znaleziska towarzyszy atmosfera mrocznej tajemnicy i zagadki. Zwiedzający stąpają po niepewnym gruncie “komnaty” odciętej od reszty ekspozycji i świata. Nie prezentujemy fotografii z komnaty, musicie zobaczyć ją sami, na żywo.

mp/pd

  • autor: mp/pd

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?