KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

"Forteca" na Rynku w Krośnie

2 sierpnia na krośnieńskim Rynku wystąpi rockowy Zespół Historyczno-Patriotyczny Forteca. Początkowo muzycy tworzyli do tekstów polskich poetów, teraz sami piszą teksty. Głównym motywem ich twórczości jest historia okupacji w czasie II Wojny Światowej, w tym Powstanie Warszawskie, którego 71. rocznicę wybuchu będziemy obchodzić 1 sierpnia.

REKLAMA


W najbliższą niedzielę, 2 sierpnia 2015 r. Akcja Katolicka Archiprezbiteratu Krośnieńskiego organizuje Katolicki Dobroczynny Festyn Bezalkoholowy pod hasłem "Niedziela z Jezusem. Pomóżmy misjom w Afryce". Wieczorem Poseł na Sejm RP, Piotr Babinetz, zaprasza na koncert Zespołu Historyczno-Patriotycznego "Forteca".

Zespół FORTECA powstał w 2006 roku z inicjatywy gitarzysty Marcina "Siano" Tucznia, który stworzył pierwsze dwa utwory z wierszami Baczyńskiego i Broniewskiego, a następnie rozpoczął poszukiwanie muzyków. Styczniu 2007 roku zespół zagrał swój pierwszy koncert, a kilka miesięcy później wydał nagrany w domowych warunkach dwu płytowy album "Żołnierz Polski" i Słońce Wrześnie". Kolejnym wy-darzeniem z życia Fortecy było kilkanaście koncertów, także ten największy zagrany w 2009 roku w Wiźnie przed grupą Sabaton.

Wkrótce rozpoczęli pracę nad kolejną płytą "Kto dziś upomni się o pamięć?", którą po ciężkich bojach udało się wydać w czerwcu 2013 roku.

W marcu 2013 roku muzycy wygrali utworem "Żołnierze Wyklęci - Niezłomnie Żołnierze" II edycję konkursu Hard as a Rock, a w maju przeszli trasą ucieczki rotmistrza Witolda Pileckiego współtworząc w ten sposób film "Ucieczka z piekła. Śladami Witolda Pileckiego".

1 marca 2014 roku została wydana płyta "ROTMISTRZ", w całości poświęcona postaci Witolda Pileckiego. Jednak muzycy mimo wielu koncertów ten rok poświęcili także rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego i już 1 sierpnia ukazał się kolej-ny krążek pt. "PROJEKT nieZAKAZANY" z piosenkami śpiewanymi podczas okupacji w rockowym, fortecowym brzmieniu.
FORTECA, to zespół z ciekawym pomysłem na muzykę. Rockowo - metalowe brzmienie z dynamicznymi rytmami i melodyjnymi solówkami wprost idealnie wpasowało się w docelowy przekaz.

Początkowo grupa  czerpała teksty z bogatej twórczości poetów tworzących w okresie II wojny światowej: Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, Władysława Broniewskiego, czy Feliksa Konarskiego. Od kilku lat tworzą własne teksty. Historia okresu okupacji jest do tej pory jedynym motywem ich twórczości.

- Nie chcemy, aby patriotyzm był pojmowany jedynie jako martyrologia, czy gra polityczna. Jesteśmy patriotami i chcemy poprzez swoją twórczość pokazać, jakie wydarzenia i ich bohaterowie doprowadziły do miejsca, w którym się teraz znajdujemy. Mamy nadzieję, że nasze utwory przybliżą Wam te losy. Patrzymy wstecz, ale także w przyszłość. To od nas, młodych ludzi zależy przyszłość naszej Ojczyzny - napisali na swojej stronie internetowej.

Więcej o zespole: www.forteca.net.pl

pd

  • autor: pd

1 komentarz

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?