KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

"Było... nie minęło" w Krośnie

Adam Sikorski (TVP Historia) i Lesław Wilk (Prywatne (Muzeum Podkarpackich Pól Bitewnych) Adam Sikorski (TVP Historia) i Lesław Wilk (Prywatne (Muzeum Podkarpackich Pól Bitewnych) Fot. KrosnoCity.pl

"Było... nie minęło" - ekipa popularnego programu emitowanego w TVP Historia odwiedziła Krosno. Przyczyny wizyty były dwie, materiał z Krosna z pewnością ukaże się w TVP Historia wraz z zachętą do odwiedzenia naszego miasta. Ekipa odwiedziła zakłady lotnicze i prywatne muzeum.

REKLAMA


Adam Sikorski, prowadzący program "Było... nie minęło" był pod ogromnym wrażeniem Krosna. Jak tu trafił? Przyjechał do krośnieńskich ekspertów od silników spalinowych z Aero-Krosu!

- Silnik wykopany przez naszych kolegów w jednym ze schronów na Lini Mołotowa okazał się być elementem wyposażenia polskich schronów na Polesiu. To są rzeczy, które sowieci zrabowali, a później montowali na swojej linii obronnej - mówi Adam Sikorski.

- Jak poradzić sobie z rekonstrukcji tego silnika? Padło hasło: zakłady lotnicze Krosno - relacjonuje Adam Sikorski. Ekipa przyjechała do Aero-Krosu by pokazać krośnieńskim specjalistom silnik z czasów II Wojny Światowej.

- Tu jak zwykle bywa - nasz temat się poszerzył. W hali zobaczyliśmy 4 samoloty "Storch"! One były naszą rzeczywistością okupacyjną. Były niemieckimi oczami na niebie. Zaintrygowało nas, że możemy zobaczyć ten samolot z bliska. Okazało się, że jest niewielka grupa pasjonatów, która pokazała, że można robić historyczne samoloty! - podziwiał Adam Sikorski. - Panowie świetnie wychwycili koniunkturę. Uważam, że to jest wspaniały pomysł, bo bogatych pasjonatów nie brakuje - dodał.


Adam Sikorski i Piotr Kiełtyka  (Muzeum Podkarpackich Pól Bitewnych)

Adam Sikorski miał też okazję podziwiać nasze tereny z lotu ptaka, a dokładnie z lotu samolotu "Czajka" produkowanego przez Aero-Kros.

Na koniec ekipa zwiedziła Prywatne Muzeum Podkarpackich Pól Bitewnych. - Mamy do czynienia ze społeczną instytucją mocno opartą w lokalnej historii - mówił Adam Sikorski.

Telewidzów TVP Historia zaprasza do odwiedzin w Krośnie i zwiedzenia właśnie tego obiektu. - Czas zrobił swoje, przestrzeń uległa odkształceniu, a dawne Krosno to było lotnisko i część produkcyjna. Krosno było skrzydłami i żyło lataniem. Dobrze, że to Muzeum to uratowało - powiedział nam Adam Sikorski. Ogromne wrażenie zrobiła na nim ekspozycja poświęcona polom bitewnym, w tym "boazeria z saperek".

Ludzie bardzo rzadko czują potrzebę takiego społecznego przełożenia swojej pasji - powiedział Adam Sikorski zapraszając do zwiedzania Prywatnego Muzeum Podkarpackich Pól bitewnych.

Materiał z Krosna ukaże się w TVP Historia w listopadzie.

pd

 • autor: pd

4 komentarzy

 • czitex

  Polecam "Prywatne muzeum..." -miałem okazje je pozwiedzać z p. Lesławem- naprawdę świetny gość, z żoną byliśmy pod wrażeniem! Jeśli MY zapomnimy o naszej historii to następni po nas nie będą wiedzieć o niej nic!!!

  Zgłoś nadużycie czitex sobota, 26, wrzesień 2015 10:45 Link do komentarza
 • szymonekx

  musiał im word pozmieniać albo jakiś inny edytor, bo sam właśnie to sprawdzianem i po wprowadzeniu nazwy mi zamienia pierwszy człon, można im wybaczyć ;)

  Zgłoś nadużycie szymonekx sobota, 26, wrzesień 2015 00:24 Link do komentarza
 • toto

  Szanowny moderatorze, zadaj sobie trud i popraw występującą nazwę firmy. Wszak to firma z Krosna...litości

  Zgłoś nadużycie toto piątek, 25, wrzesień 2015 17:43 Link do komentarza
 • do poprawy

  Aero-Kros*

  Zgłoś nadużycie do poprawy wtorek, 22, wrzesień 2015 18:35 Link do komentarza

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?