KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

"Z dzieckiem na wschód. Kaukaz Południowy i Azja Centralna" - spotkania z podróżnikami

"Z dzieckiem na wschód. Kaukaz Południowy i Azja Centralna" - spotkania z podróżnikami Fot. MS/MRZwK

"Z dzieckiem na wschód. Kaukaz Południowy i Azja Centralna" to tytuł drugiej w tym miesiącu prelekcji z cyklu Krośnieńskie spotkania z podróżnikami. Poprowadzi ją podróżnik Marcin Stencel.

REKLAMA


Gdy rodzi się dziecko, dla wielu osób marzenia i ambitniejsze plany podróżnicze na wiele lat schodzą na dalszy plan. Czy nie jest to jednak stereotyp, że z małym dzieckiem podróżować można, ale tylko do sterylnie czystych kurortów? Nasz prelegent wraz z żoną postanowili to sprawdzić. W pierwszą podróż ze swoim synkiem Antosiem wyruszyli, gdy skończył siedem miesięcy. Na sześć tygodni pojechali na Kaukaz Południowy, gdzie odwiedzili między innymi Agdam, miasto-widmo w Górskim Karabachu, słynne skalne miasta w Gruzji i fantastycznie położone monastery w Armenii.

Rok później wybrali się na dwa miesiące do Azji Centralnej. W Kazachstanie dotarli między innymi na wydmy w Parku Narodowym Altyn Emel, zwiedzili porównywany z Wielkim Kanionem Kolorado kanion rzeki Szaryn i podziwiali nieziemsko piękne jeziora Kolsai. W Kirgistanie dotarli nad położone na wysokości 3000 m n.p.m. jezioro Song-Kol, gdzie obserwowali codzienne życie mieszkających w tradycyjnych jurtach pasterzy.

Trafili również na festiwal kultury kirgiskiej, na którym odbywały się pokazy sokolnictwa i tradycyjnych konnych zawodów - między innymi Kok-Boru, polegającego na wyrywaniu sobie nawzajem przez przeciwników truchła kozy... Nie zabrakło również górskich wycieczek - dotarli między innymi do Parku Narodowego Ala Archa, jezior Kol-Tor i Ala-Kol oraz do starożytnych petroglifów Saimalu Tash.

Spotkanie odbędzie się 23 listopada 2015 r. o godzinie 18.00 w Piwnicy PodCieniami, ul. Rynek 5, w Krośnie. Wstęp wolny. Organizatorem spotkań jest Muzeum Rzemiosła w Krośnie. Projekt realizowany jest przy pomocy finansowej Miasta Krosna.


Marcin Stencel - od kilku lat włóczy się po świecie z żoną Kariną, a ostatnio również z synem Antonim. Przez ponad rok przemierzał Amerykę Południową. Podróżował również po północnych Indiach, Nepalu i Birmie, Kaukazie, Azji Centralnej. Z wykształcenia anglista, jest czynnym instruktorem Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej. Interesuje się wspinaczką i trekkingiem (wszedł m. in. na Kilimandżaro, Mont Blanc, Stok Kangri, Jebel Toubkal, El Misti, Pico Bolivar, Kazbek). Wraz z żoną organizuje Gdyńskie Warsztaty Podróżnicze "Wyjdź w Świat" (www.gwp.zhp.gdynia.pl) i prowadzi bloga www.karinaimarcin.pl. Marcin jest również członkiem grupy slajdowo-wyprawowej "Bezkres".

MRZwK

  • autor: MRZwK

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?