KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

Historia szkłem zapisana. KHS - ludzie, miejsca, zdarzenia. Wystawa w CDS

Historia szkłem zapisana. KHS - ludzie, miejsca, zdarzenia. Wystawa w CDS Fot. archiwum CDS

17 grudnia w Centrum Dziedzictwa Szkła w Krośnie zostanie otwarta  wystawa pt. "Historia szkłem zapisana. KHS - ludzie, miejsca, zdarzenia". To prezentacja fragmentów historii krośnieńskiego hutnictwa szkła, zapisanych na archiwalnych zdjęciach i zaakcentowanych przykładowymi wyrobami Krośnieńskich Hut Szkła KROSNO S.A.

REKLAMA


Działająca od lat 20. XX wieku krośnieńska huta szkła dała początek tej gałęzi przemysłu w regionie. To w niej zdobywały umiejętności i fach, a z czasem także wykształcenie, pokolenia miejscowych hutników. Tu przyjeżdżali projektanci i artyści, by tworzyć we współpracy z hutnikami wzory szklanych wyrobów. Niektóre z nich weszły do grupy istotnych dokonań polskiego wzornictwa przemysłowego, inne stały się ikoną czasów, przedmiotem marzeń tysięcy Polaków.

Czas i kruchość szklanej materii, a także zmieniająca się moda sprawiły, że niewiele z nich przetrwało. Nie odeszły jednak w zapomnienie. Część jest nadal obecna w ofercie KHS KROSNO S.A., inne dostarczyły inspiracji dla przedmiotów z nowych linii, jeszcze inne utrwalone zostały na fotografiach.

CDS jest w posiadaniu obszernego archiwum fotograficznego, z którego tylko niewielki fragment znajdzie się na wystawie. Zarejestrowane na zdjęciach osoby i wydarzenia, uchwycone w kadrze wysiłki hutniczych zespołów oraz zmieniająca się sceneria hal produkcyjnych, składają się na ciekawy i różnorodny dokument obrazujący dzieje krośnieńskiej huty, bardzo silnie wrośniętej w gospodarczy i społeczny pejzaż miasta.

Dla krośnian będzie to okazja na "powrót do przeszłości", przypomnienia wielu wydarzeń i postaci tworzących szklaną historię. Dla przyjezdnych gości zaś,  historyczny spacer przedstawiający bogatą tradycję i imponujące osiągnięcia w zakresie produkcji szkła, dzięki którym Krosno dumnie nosi tytuł "Miasta Szkła".
 
Centrum Dziedzictwa Szkła zaprasza na wernisaż 17 grudnia na godzinę 17:30. Ekspozycję można zwiedzać do 10 marca 2016 roku.

kp/cds

  • autor: kp/cds

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?