KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

Liceum plastyczne w Mieście Szkła - wystawa

Witold Śliwiński / szkło bezbarwne, szkło kolorowe (barwione w masie) / stal nierdzewna / 230 × 400 cm, 2015 Witold Śliwiński / szkło bezbarwne, szkło kolorowe (barwione w masie) / stal nierdzewna / 230 × 400 cm, 2015

W czwartek (11 lutego), o godz. 17.00 w Centrum Dziedzictwa Szkła w Krośnie (ul. Blich 1) odbędzie się wernisaż wystawy pt.: "Liceum plastyczne w Mieście Szkła".

REKLAMA


"Wystawa nauczycieli i absolwentów - artystów szkła liceum plastycznego w Krośnie" to ważne wydarzenie w artystycznym i kulturalnym życiu miasta oraz jego mieszkańców.

Krośnieńskie liceum plastyczne jest od przeszło 30 lat silnie związane z regionem (najpierw placówka mieściła się w Miejscu Piastowym) i samym Krosnem. Kształci plastyków, jest kulturotwórczą i artystyczną kuźnią, szczyci się silną i aktywną w dziedzinie plastyki kadrą pedagogów-artystów.

Prezentowana w CDS wystawa to rzadkie widowisko, na którym zobaczyć będzie można prace obecnych i byłych pracowników szkolnej sekcji przedmiotów artystycznych popularnego "Plastyka" oraz absolwentów szkoły - artystów pracujących w szkle.

Z uwagi na specyfikę CDS wybrano właśnie tych absolwentów, którzy reprezentują nowe spojrzenie na szkło, jako materię artystycznego wyrazu.

O tej nowej "funkcji" szkła tak pisze w katalogu wystawy Piotr Wójtowicz, kierownik sekcji przedmiotów artystycznych w liceum: "warto zaznaczyć, że nie tylko zewnętrzne postrzeganie szkła, ale też odkrywanie go przez samych artystów, jako tworzywa dającego im swobodę nieskrępowanej wypowiedzi, pozwalającej odnaleźć w jego niepowtarzalnych cechach strukturalnych potencjału do kreowania autonomicznych, przestrzennych czy malarskich artefaktów to tradycja stosunkowo niedawna. Ma ona swój początek i rozkwit w secesyjnej epoce przełomu wieków XIX i XX i towarzyszącej jej modernistycznej rewolucji w sztuce. Wszyscy zaproszeni do wystawy "artyści - absolwenci", zdają się do tego sposobu myślenia nawiązywać. Co więcej, dzięki stosowaniu przez nich "modernistycznej strategii", podkreślającej rolę indywidualnych artystycznych zdobyczy, możliwa jest do odczytania także przez nas, odbiorców, ich odmienna w każdym przypadku niepowtarzalna wizja".


Maciej Habrat - Miss-Circus, szkło - technika fusing, 75 x 15 cm, 2015

Twórczość wielu byłych i obecnych pedagogów liceum plastycznego, choć kilkakrotnie prezentowana na wystawach zbiorowych i indywidualnych, ze wszech miar zasługuje na szerokie upowszechnienie. Zaprezentowane w CDS prace, różnorodne stylistycznie i gatunkowo, tworzą bogaty świat artystycznych wizji i wzruszeń.

W ten szeroko rozpostarty wachlarz narracji snutych za pomocą rozmaitych "mediów" doskonale wpisuje się sztuka "opowiedziana" szkłem - materią kruchą, trudną i piękną.

Ekspozycja prezentowana będzie do 15 maja.

cds

  • autor: cds

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?