KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

"Jedwabnym Szlakiem z Krosna do Chin" - spotkanie z podróżnikami

"Jedwabnym Szlakiem z Krosna do Chin" - spotkanie z podróżnikami Fot. Stanisław Materniak

W lutym, w ramach krośnieńskich spotkań z podróżnikami, odbędzie się prelekcja Stanisława Materniaka i Łukasza Grudysza pt. "Jedwabnym Szlakiem z Krosna do Chin".

REKLAMA


Podczas spotkania goście opowiedzą o trwającej ponad dwa miesiące wyprawie do Chin. W swoją podróż wyruszyli w czerwcu ubiegłego roku, załadowanym po dach samochodem Land Rover Defender. Wyposażeni w mapy, kompas i GPS, ale bez wczytanych map Chin, Mongolii i Syberii... Szybko okazało się jednak, że krośnieńska załoga radzi sobie dobrze przy wyborze drogi, bo… myśli. Trasa wyprawy zaczęła się w Krośnie i tutaj się skończyła, wiodła przez Polskę, Litwę, Łotwę, Rosję, Kazachstan, Kirgistan, Chiny, Mongolię, Rosję i Ukrainę. Został przejechany wielki, starożytny Jedwabny Szlak, ponad 26 tysięcy kilometrów, po drogach i bezdrożach  Europy i Azji.


Fot. Łukasz Grudysz

We wszystkich mijanych krajach, a w szczególności w Chinach, jako europejscy turyści we własnym samochodzie, wzbudzali wielkie zainteresowanie. Na parkingach zbierały się wokół nich gromady ludzi, którzy robili zdjęcia czy wsiadali do samochodu. Stali się dla miejscowych wielką atrakcją turystyczną. Jednak, aby poruszać się po tamtejszych drogach musieli zdobyć chińskie prawo jazdy i chińskie dokumenty samochodu. Udało im się dokonać niemożliwego, bez żadnych awarii auta objechali pół świata. Zwiedzając i odkrywając dzikie przestrzenie Azji Środkowej, pustynie, stepy, góry, zabytki Jedwabnego Szlaku i wiele wspaniałych miast, w tym jedno z najpiękniejszych miast w Chinach - Pingyao.
 
A jak radzili sobie przy zamawianiu posiłków? Gdzie spali? Co zobaczyli? Jak się porozumiewali? Co przeżyli i jak wytrwali trudy wyprawy?
 
O tym wszystkim i o jeszcze wielu innych rzeczach opowiedzą 22 lutego, o godz. 18.00, w Piwnicy PodCieniami (Rynek 5 w Krośnie). Wstęp wolny. Organizatorem spotkań jest Muzeum Rzemiosła w Krośnie. Projekt realizowany jest przy pomocy finansowej miasta Krosna.
 
Stanisław Materniak - z zamiłowania zapalony podróżnik, który odwiedził wszystkie kontynenty za wyjątkiem Australii, pokonując dziesiątki tysięcy kilometrów samochodem i nie tylko…, fotograf dokumentujący nasz świat w cyklu "Ziemia planeta ludzi", na co dzień kieruje Krośnieńskim Przedsiębiorstwem Budowlanym w Krośnie S.A.
 
Łukasz Grudysz - filmowiec, fotografik, podróżnik i fascynat kultury karpackiej i nieco dalej - bałkańskiej. Swoje pasje i fascynacje kulturowe zręcznie miksuje, czego efektem są cykle fotografii, filmy dokumentalne i opracowania multimedialne ze wspólnym mianownikiem - "podróż przez życie".

MRZwK

  • autor: MRZwK

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?