KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

Bazyliaszki w bibliotece. Spotkanie autorskie z Andrzejem Gałowiczem

Bazyliaszki w bibliotece. Spotkanie autorskie z Andrzejem Gałowiczem Fot. KBP

W środę (24.02) podczas spotkania literackiego w krośnieńskiej bibliotece odbyła się promocja zbioru wierszy "Kuniec świata? Bazyliaszki, fraszki i inne figliki" Andrzeja Gałowicza.

REKLAMA


Autor to znany i lubiany krośnianin, o czym świadczyła wypełniona do ostatniego miejsca sala czytelni głównej.

Krośnianin, dodajmy z Czarnego Dunajca, doktor nauk humanistycznych, historyk literatury, krytyk, recenzent, polonista w I LO im. M. Kopernika w Krośnie. Jaki polonista - mogli powiedzieć uczniowie i absolwenci - w dużej grupie, mimo zimowych ferii, uczestniczący w spotkaniu, a później stojący w długiej kolejce po autograf swojego profesora.

Zbiór wierszy "Kuniec świata" wydany został przez poznańskie wydawnictwo Sorus w bardzo starannej wersji edytorskiej, ze świetną plastycznie okładką projektu Krzysztofa Krawca, opatrzony wstępem Alicji Jakubowskiej-Ożóg i notą od autora.

Tomik zawarł kilkadziesiąt humorystycznych, ale i refleksyjno-gorzkich wierszy, które sam poeta określił mianem fraszek i figlików, idąc śladem tradycji Kochanowskiego i Reja, lecz nie omieszkał też dodać nazwy własnej - bazyliaszki, którą tłumaczy, jako pochodną bazyliszkowego spojrzenia złagodzonego wonią bazylii...

Wdzięczna i dźwięczna - ma szansę  przejść do historii literatury - czego życzymy. Same wiersze, od dwuwersowych epigramatów, po rozbudowaną formułę liryki sentencjonalnej, Alicja Jakubowska - Ożóg nazwała "diagnozami rzeczywistości", pisząc: "nie ma sfery życia, która ostałaby się przed tą wnikliwą oceną".

Humor, ironię, ale i mądry oświeceniowy dydaktyzm  dostrzegł w nich rozpoczynający spotkanie znany poeta i prozaik, Jan Tulik. Prowadząca rozmowę z autorem, niżej podpisana, również akcentowała wysoki poziom literacki prezentowanego zbioru. Jednakże ton poważnych ocen nie zdominował ani pytań, ani odpowiedzi, ponieważ Andrzej Gałowicz z właściwym sobie poczuciem humoru mówił o tematyce wierszy, czytał wybrane fraszki, komentował.

Swobodna, acz błyskotliwie erudycyjna atmosfera udzieliła się publiczności. Pięknie zaprezentował kilka wierszy uczeń I LO, Szymon Fugas, a na prośbę Zofii Barteckiej do wspólnej głośnej lektury włączyli się obecni na spotkaniu prezydent Piotr Przytocki i historyczka Beata Wygonik-Wronka.

Podsumowaniem spotkania niech będzie parafraza fraszki Jana Kochanowskiego dedykowanej autorowi na zakończenie:

Wy tedy, co kto lubi, moi towarzysze,
Pijcie, grajcie, miłujcie - Andrzej fraszki pisze.

Czekamy zatem na kolejne wiersze, a już dziś możemy zasygnalizować, że właśnie ukazał się obszerny zbiór szkiców "Literackie Krosno", jako pokłosie konferencji naukowej zainspirowanej przez bohatera spotkania, a zorganizowanej przez krośnieńską PWSZ. Znajdziemy w nim ciekawy esej Andrzeja Gałowicza poświęcony "Sonetom na użytek domowy" Jana Tulika. Ostatnio pojawiło się ich wznowienie, czyli dobrze się dzieje w krośnieńskiej literaturze...

zb

  • autor: zb

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?