Zaloguj
Zarejestruj się
KrosnoCity.pl
 
 

"Od ucznia do mistrza - RZEŹNICTWO" - wystawa w Piwnicy PodCieniami

Cech Rzeźników w Krośnie był jednym z najstarszych w Polsce. Muzeum Rzemiosła w Krośnie zaprasza na wystawę "Od ucznia do mistrza - RZEŹNICTWO", która prezentowana będzie od 16 marca w Piwnicy PodCieniami.

REKLAMAMało która bratnia rzemieślnicza w Krośnie może pochwalić się tak bogatą historią, jak Cech Rzeźników. Pierwszy znany dokument pochodzi z 1403 roku i jest on najstarszym statutem spośród cechów krośnieńskich, jak i jednym z najdawniejszych statutów cechowych w Polsce. Dokument stanowi potwierdzenie ustaw tego cechu dokonane przez Piotra, wójta dziedzicznego oraz radę miejską Krosna. Dlatego kolejna wystawa z cyklu "Od ucznia do mistrza", organizowana przez Muzeum Rzemiosła w Krośnie będzie poświęcona właśnie rzeźnictwu.

Na wystawie zaprezentowane zostaną zarówno dokumenty i przedmioty świadczące o bogatej historii rzeźnictwa oraz krośnieńskich rzeźników (m.in. Dokument Królewski z 1540 r. wydany przez króla Polski Zygmunta Augusta, ustanawiający wolny targ na mięso w mieście Krośnie (ze zbiorów Muzeum Podkarpackiego w Krośnie) czy pas mistrzowski Cechu Rzeźników w Krośnie (XIX w.) ze zbiorów Muzeum Rzemiosła w Krośnie), jak i narzędzia i akcesoria rzeźnicze oraz tradycyjne procesy przetwórstwa mięsnego w warunkach gospodarczych i produkcyjnych.

Wystawa będzie też okazją, by przypomnieć sobie, jak wyglądał sklep mięsny z epoki PRL-u i sprawdzić raz jeszcze ile wołowiny cielęcej z kością można było kupić mając kartkę żywnościową na mięso. Warto również przyjść na tę wystawę, by poznać sprawdzone przed wielu laty przepisy na szynkę sznurowaną czy baleron.

Wystawę zobaczyć będzie można w Muzeum Rzemiosła w Krośnie - Piwnica PodCieniami (Krosno, Rynek 5) od 16 marca do 5 czerwca. Wernisaż odbędzie się 16 marca, o godz. 18.00.

MRZwK/red.

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

 

Przeczytaj dodatkowo

Sklep z częściami samochodowymi Ucando.pl

KONTAKT Z REDAKCJĄ

KrosnoCity.pl
ul. Tadeusza Kościuszki 49
38-400 Krosno
tel. 13 49 399 76
redakcja@krosnocity.pl

Dział reklamy i biuro ogłoszeń:
tel. 13 49 399 76
kom. +48 506 327 412
reklama@krosnocity.pl

Zaloguj lub Zarejestruj się

Zaloguj się

Zarejestruj się

Rejestracja użytkownika
Anuluj