KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

CDS: wernisaż wystawy "Przeszłości szepty niezwykłe"

CDS: wernisaż wystawy "Przeszłości szepty niezwykłe" Fot. archiwum CDS

31 marca, w piwnicach przedprożnych Centrum Dziedzictwa Szkła w Krośnie zostanie otwarta wystawa pt. "Przeszłości szepty niezwykłe". Będzie to prezentacja fotografii wykonanej techniką stosowaną w XIX wieku. Ich autorem jest Marcin Szwaczko. Wernisaż o godzinie 18. Wstęp wolny.

REKLAMA


Mokry kolodion to technika polegająca na naświetleniu w aparacie fotograficznym szklanej płyty pokrytej warstwą kolodionu zawierającego substancję światłoczułą (jodek srebra), w wyniku czego powstaje na niej negatywowy obraz. Z niego następnie można wykonać odbitki na papierze. Technika ta była stosowana na szeroką skalę od lat 50. do początku lat 80. XIX w.

Po raz pierwszy roztworem kolodionowym posłużył się Frederic Scott Archer w 1851 roku. Swego czasu był to rewolucyjny wynalazek, który wyparł popularny wówczas dagerotyp. Współcześni wielbiciele kolodionu cenią głębię zdjęcia i nastrojowe smugi, które powstają po wylaniu roztworu.

Wykonane na szklanych płytkach zdjęcia pokazane na wystawie w CDS nie są tylko mechanicznym powrotem do starej techniki. To wielowątkowa opowieść o dawnych czasach utrzymana w atmosferze minionej epoki. Autor z poetycką wrażliwością używa kostiumu historycznego przyoblekając fotografowane postaci w stosowne stroje i wpisując je w odpowiednio zaaranżowane otoczenie. Sprawia to, iż ulegamy złudzeniu, że patrzymy na dawno miniony świat. Wrażenie to pogłębiają krótkie teksty opisujące postaci w stylu nawiązującym do dawnych epok.

Klimatyczne wnętrza piwnic potęgują czar wywołany taką techniką i stylistyką fotografii.

W trakcie wernisażu będzie miał miejsce pokaz techniki stosowanej przez autora.

Warsztaty
Na ostatni weekend maja (28-29.05) planowane są warsztaty, w trakcie których każdy z uczestników będzie mógł osobiście wykonać tego typu fotografie. Szczegółowych informacji należy szukać na stronie CDS, www.miastoszkla.pl i pod numerem telefonu: 13 44 400 31.

Marcin Szwaczko
Urodzony w 1975 r., z wykształcenia inżynier mechanik. Zainteresowany głównie fotografią architektury i aktem. Zafascynowany fotograficznymi procesami pierwotnymi. Szukając odpowiednich efektów porzucił fotografię cyfrową na rzecz tradycyjnej. Lubi płytką głębię ostrości, gotyckie sklepienia, a w architekturze idealną symetrię detali.

cds

  • autor: cds

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?