KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

"Pisarz musi mieć oczy szeroko otwarte…". Zofia Stanecka na spotkaniu z młodymi czytelnikami

"Pisarz musi mieć oczy szeroko otwarte…". Zofia Stanecka na spotkaniu z młodymi czytelnikami Fot. KBP

"Tajemnica namokniętej gąbki" oraz "Świat według dziadka" to dwie książki, których fragmentów czytanych przez autorkę, mogły posłuchać dzieci uczestniczące 1 kwietnia w spotkaniu z Zofią Stanecką w oddziale dla dzieci KBP.

REKLAMA


Pisarka opowiedziała m.in., na czym polega praca pisarza i jaką drogę musi "pokonać" książka, zanim trafi do czytelnika. Dzieci próbowały odpowiedzieć na pytania, czym zajmuje się autor, ilustrator i wydawca, ale także same wymyślały dalszy ciąg do przeczytanego fragmentu książki. W trakcie spotkania powstawały również współtworzone przez małych czytelników historie o kocie, którego kolejne wcielenia rysowała pisarka.

Autorka podkreślała, że pisarz musi być przede wszystkim dobrym obserwatorem i mieć oczy szeroko otwarte na to, co dzieje się dokoła. Główna praca pisarza odbywa się w głowie - mówiła.

Zofia Stanecka - głównie znana, jako autorka serii książek o Basi, pisze również o trollach (Koc trolla Alojzego, Troll i zawody), dziadkach (Świat według dziadka), robotach (Robot Robert), statkach (Historia pewnego statku. O rejsie "Titanica") i wielu innych rzeczach... Czyta, odkąd pamięta. Wychowała się pośród książek. Wielbicielka Leśmiana, Dickensa i Tolkiena, angielskich książek dla dzieci i teatru. Ukończyła polonistykę na Uniwersytecie Warszawskim. Opowiadania i recenzje zaczęła pisać jeszcze w czasie studiów, a pierwszą książkę wydała w 2004 roku.

Najbardziej lubi pisać baśnie, w których znajduje to wszystko, co w literaturze kocha najbardziej: tajemnica, prawda, piękno i odrobina magii. Cała seria książek z cyklu "Basia..." zdobyła w roku 2009 tytuł "Najlepsze dla dziecka" w plebiscycie czytelników miesięcznika "Dziecko". Dwie spośród jej książek zostały wpisane na Listę Skarbów Muzeum Książki Dziecięcej w Warszawie: "Świat według dziadka" i "Domino i Muki. Po drugiej stronie czasu". W 2015 r. książka "Basia i wyprawa do lasu" zdobyła nagrodę jury w kategorii najlepsza książka dla dzieci, w konkursie najlepsza książka na lato.

Pisarka okazała się również doskonałą aktorką, "inscenizując" krótkie scenki z życia swojej bohaterki Basi i wykorzystując tekturowe kukiełki. Jak mówiła, pisząc dla dzieci spełnia swoje marzenia, bo tworząc staje się postacią o której pisze.

Pisarka wręczyła także nagrody laureatom konkursu plastycznego na ilustracje do swoich książek. Na konkurs wpłynęło 108 prac. Nagrody otrzymali uczniowie krośnieńskich szkół podstawowych: Zuzanna Zajdel (SP nr 3), Miłosz Arkuszewski (SP nr 14), Kacper Krężel (SP nr 15) i Natalia Niemczyk (SP nr 15), a wyróżnieni zostali: Kornelia Janocha (SP nr 3), Patryk Raś (SP nr 14), Milena Staroń (SP nr 15), Michał Sikorski (SP nr 15), Oliwier Zajdel (SP nr 15), Radosław Hasiak (SP nr 14), Anna Łacheta (SP nr 15), Roksana Żychowska (SP nr 8), Kacper Klocek (SP nr 7), Tomasz Gorzelniowski (SP nr 3), Antonina Nawojska (SP nr 3) oraz Maria Mysza.

Spotkanie z Zofią Stanecką odbyło się w ramach projektu "Literackie Odsłony" realizowanego przy pomocy finansowej gminy Krosno.

mm

  • autor: mm

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?