Zaloguj
Zarejestruj się
KrosnoCity.pl
 
 

Michał Olszewski - spotkanie autorskie w KBP

Michał Olszewski - spotkanie autorskie w KBP Fot. Jacek Taran

Krośnieński oddział Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich oraz krośnieńska biblioteka zapraszają 15 kwietnia na spotkanie autorskie z Michałem Olszewskim. Odbędzie się ono w bibliotece głównej (ul. Wojska Polskiego 41). Początek o godzinie 11:00. Wstęp wolny.

REKLAMAMichał Olszewski (ur. 1977 r.) - dziennikarz i prozaik. Tematy do swoich książek i reportaży znajduje w całym kraju. Przez lata związany był z "Tygodnikiem Powszechnym" (gdzie był szefem działu reportażu); obecnie pełni funkcję redaktora naczelnego "Gazety Wyborczej Kraków". Pisze głównie o polskiej przestrzeni, ekologii i przemianach społecznych po 1989 roku. Jest autorem m.in. Do Amsterdamu (2003), Chwalcie łąki umajone (2005) i Zapisków na biletach (2010). Za swoją ostatnią książkę Najlepsze buty na świecie (2014) otrzymał, jako pierwszy autor z Polski, nagrodę im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż literacki.

A. Zieliński w "Nowych Książkach" recenzując tę książkę pisze: "Najlepsze buty na świecie" zaliczyłbym do lektur obowiązkowych. Dla każdego. I dla tego, komu się w życiu dobrze wiedzie, więc odruchowo odsuwa od siebie rzeczy mówiące o ludzkim nieszczęściu. I dla tego, kto rzadko rusza się z domu, kto nieczęsto jeździ po zakamarkach Polski, bo dzięki tej książce trochę głębiej pozna własny kraj. (...) Pewne jest wszakże, że zajął się tym, co większość z nas chciałaby odsunąć na bok i w ogóle nie widzieć...

Polska z reportaży Olszewskiego to kraj podwójny: pod powierzchnią małej stabilizacji, na obrzeżach zwyczajnego życia rozgrywają się wydarzenia dramatyczne. Oto zagubiona w jednej z podkarpackich kotlin wioska, w której maltretowany przez księdza ministrant popełnia samobójstwo. Oto małopolskie Skawce, gdzie przywiązanie do ziemi musi przegrać z wielką inwestycją hydrotechniczną. Oto kraj, w którym pamięć o wojnie i jej ostatnich świadkach przybiera coraz bardziej groteskowe formy.

O Polsce pokazanej w reportażach Michała Olszewskiego chcielibyśmy jak najszybciej zapomnieć. Bolesne, choć napisane oszczędnym tonem teksty na szczęście nam na to nie pozwolą.

Wydarzenie realizowane jest przy pomocy finansowej miasta Krosna.

kbp

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

 

Przeczytaj dodatkowo

Sklep z częściami samochodowymi Ucando.pl

KONTAKT Z REDAKCJĄ

KrosnoCity.pl
ul. Tadeusza Kościuszki 49
38-400 Krosno
tel. 13 49 399 76
redakcja@krosnocity.pl

Dział reklamy i biuro ogłoszeń:
tel. 13 49 399 76
kom. +48 506 327 412
reklama@krosnocity.pl

Zaloguj lub Zarejestruj się

Zaloguj się

Zarejestruj się

Rejestracja użytkownika
Anuluj