KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

Michał Olszewski - spotkanie autorskie w KBP

Michał Olszewski - spotkanie autorskie w KBP Fot. Jacek Taran

Krośnieński oddział Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich oraz krośnieńska biblioteka zapraszają 15 kwietnia na spotkanie autorskie z Michałem Olszewskim. Odbędzie się ono w bibliotece głównej (ul. Wojska Polskiego 41). Początek o godzinie 11:00. Wstęp wolny.

REKLAMA


Michał Olszewski (ur. 1977 r.) - dziennikarz i prozaik. Tematy do swoich książek i reportaży znajduje w całym kraju. Przez lata związany był z "Tygodnikiem Powszechnym" (gdzie był szefem działu reportażu); obecnie pełni funkcję redaktora naczelnego "Gazety Wyborczej Kraków". Pisze głównie o polskiej przestrzeni, ekologii i przemianach społecznych po 1989 roku. Jest autorem m.in. Do Amsterdamu (2003), Chwalcie łąki umajone (2005) i Zapisków na biletach (2010). Za swoją ostatnią książkę Najlepsze buty na świecie (2014) otrzymał, jako pierwszy autor z Polski, nagrodę im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż literacki.

A. Zieliński w "Nowych Książkach" recenzując tę książkę pisze: "Najlepsze buty na świecie" zaliczyłbym do lektur obowiązkowych. Dla każdego. I dla tego, komu się w życiu dobrze wiedzie, więc odruchowo odsuwa od siebie rzeczy mówiące o ludzkim nieszczęściu. I dla tego, kto rzadko rusza się z domu, kto nieczęsto jeździ po zakamarkach Polski, bo dzięki tej książce trochę głębiej pozna własny kraj. (...) Pewne jest wszakże, że zajął się tym, co większość z nas chciałaby odsunąć na bok i w ogóle nie widzieć...

Polska z reportaży Olszewskiego to kraj podwójny: pod powierzchnią małej stabilizacji, na obrzeżach zwyczajnego życia rozgrywają się wydarzenia dramatyczne. Oto zagubiona w jednej z podkarpackich kotlin wioska, w której maltretowany przez księdza ministrant popełnia samobójstwo. Oto małopolskie Skawce, gdzie przywiązanie do ziemi musi przegrać z wielką inwestycją hydrotechniczną. Oto kraj, w którym pamięć o wojnie i jej ostatnich świadkach przybiera coraz bardziej groteskowe formy.

O Polsce pokazanej w reportażach Michała Olszewskiego chcielibyśmy jak najszybciej zapomnieć. Bolesne, choć napisane oszczędnym tonem teksty na szczęście nam na to nie pozwolą.

Wydarzenie realizowane jest przy pomocy finansowej miasta Krosna.

kbp

  • autor: kbp

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?