KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login


Jak To Powiedzieć?
Ucz się angielskiego online!

 


"Z wilkiem na plastronie" - żużel w Muzeum Podkarpackim

Sport żużlowy w Krośnie kończy w tym roku 60 lat! Z tej okazji Muzeum Podkarpackie w Krośnie od 14 kwietnia do 19 czerwca prezentować będzie wystawę poświęconą historii krośnieńskiego "czarnego sportu". 14 kwietnia w muzeum zostanie otwarta wystawa czasowa poświęcona tej dyscyplinie. Początek o godzinie 17:00.

REKLAMA


Mecze żużlowe w Krośnie cieszą się od lat niesłabnącym zainteresowaniem mieszkańców zarówno Krosna, jak i pobliskich miejscowości. Dźwięk motocykli żużlowych wpisał się w charakter miasta, a wielu ludzi nie wyobraża sobie letniego niedzielnego popołudnia bez podziwiania zawodników startujących na czarnym, krośnieńskim torze.

Na wystawie przygotowanej przez muzeum zobaczyć można motocykle żużlowe, sprzęt używany przez zawodników oraz pamiątki związane ze sportem żużlowym w Krośnie, w tym te należące do zawodników startujących w klubie.

Historię samego żużla przybliża nam Łukasz Kyc z Muzeum Podkarpackiego w Krośnie.  - Historia sportu żużlowego w Krośnie sięga lat 40 XX w. W 1946 r. przy ówczesnym Miejskim Klubie Sportowym "Legia" Krosno powstała sekcja motorowa.

Zawodnicy ścigali się wtedy w dwóch odmianach: rajdowo-turystycznej i rajdowo-wyścigowej.

- Największe sukcesy odnosił Edward Węklar, który w 1954 r. został rajdowym mistrzem okręgu PZM w Rzeszowie, a w 1955 r. zajął trzecie miejsce w finale Motorowego Pucharu Polski. Historia sekcji motorowej krośnieńskiego "Włókniarza" trwała do połowy lat 50, kiedy to z powodu kłopotów finansowych została ona rozwiązana - relacjonuje Łukasz Kyc.

W 1949 roku rozpoczęła się budowa stadionu "Włókniarza" Krosno, a wraz z nim zrodziła się idea utworzenia sekcji żużlowej. Z myślą o niej, na nowym stadion powstał tor żużlowy. W 1950 r. zostały zorganizowane pierwsze pokazowe zawody żużlowe. Jednak z powodów finansowych żużlowa sekcja "Włókniarza" Krosno nie została utworzona. Jesienią 1956 roku już przy klubie sportowym "Legia" powstała sekcja żużlowa. Jej kierownikiem został Kazimierz Paczosa. Pierwszym trenerem został były żużlowiec, pochodzący z Częstochowy, Marian Kaznowski. Do sekcji zgłosiło się kilkudziesięciu chętnych. Poprzez selekcję trener Kaznowski wyłonił grupę 10 zawodników, wśród których trzon stanowili byli zawodnicy sekcji motorowej. W kolejnym sezonie zespól pod nazwą "Legii" Krosno został zgłoszony do rozgrywek trzeciej ligi, grupy "Południe". Pierwszy mecz w historii krośnieńscy zawodnicy rozegrali z AMK Kraków, a pierwsze zwycięstwo "Legia" Krosno odniosła zwycięstwo na własnym torze z zespołem Unii Tarnów.

- Tak rozpoczęła się historia sportu żużlowego w Krośnie, która trwa po dziś dzień. Nie obyło się bez zawirowań. Z powodu kłopotów finansowych, w 1961 roku doszło do fuzji dwóch krośnieńskich klubów, "Legii" i "Krośnianki". Powstał wówczas Międzyzakładowy Związkowy Klub Sportowy "Krosno", a w 1963 r. Krośnieński Klub Sportowy "Karpaty". Pod tym szyldem zespół startował do 1969 roku, kiedy to z powodu kłopotów finansowych, sprzętowych i kadrowych sekcja żużlowa została rozwiązana. Motocykle żużlowe zamilkły na krośnieńskim torze na osiemnaście lat - stwierdza Łukasz Kyc.

Na tym historia się nie skończyła. Temat reaktywacji sekcji żużlowej pojawił się w Krośnie w 1984 roku, a w maju 1986 powstał Społeczny Komitet Reaktywowania Sekcji Żużlowej, z Kazimierzem Bobusią na czele. Zorganizowano pokazy żużlowe na krośnieńskim torze z udziałem zawodników Unii Tarnów.

W 1987 roku powstał Krośnieński Klub Żużlowy, który przyjął barwy żółto-czerwono-czarne z wizerunkiem głowy wilka na plastronie, który od tego czasu stał się znakiem rozpoznawczym krośnieńskich żużlowców. Zorganizowano również szkółkę dla adeptów żużlowych, którą prowadził legendarny zawodnik Stali Rzeszów, Florian Kapała. 1988 rok był rokiem przełomowym. Wówczas to Krosno powróciło na żużlową mapę Polski. Pierwszym trenerem KKŻ-tu został legendarny Edward Jancarz. - Historia krośnieńskiego sportu żużlowego rozpoczęła się na nowo - podsumowuje Łukasz Kyc.

Z okazji 60-rocznicy powstania sekcji żużlowej w Krośnie, Muzeum Podkarpackie zamierza przypomnieć historię i tradycję tej dyscypliny sportu. Ekspozycja podzielona jest na dwie części. Pierwsza dotyczy historii powstania klubu żużlowego w Krośnie, z zaakcentowaniem działającej wcześniej sekcji motorowej. Cezurą czasową dla tej części wystawy jest rok 1969, a więc zawieszenie działalności sekcji żużlowej. Druga część poświęcona została historii speedwaya w Krośnie w latach 1988-2016, z uwzględnieniem starań o reaktywację klubu żużlowego.

Na wystawie zaprezentowane zostały archiwalne fotografie i dokumenty. Całość ekspozycji uzupełniają przedmioty związane z dyscyplina żużlową. Zobaczyć można m.in. motocykle żużlowe, sprzęt używany przez zawodników oraz pamiątki związane ze sportem żużlowym w Krośnie, w tym te należące do zawodników startujących w klubie.

Ekspozycja przygotowana została we współpracy z Krośnieńskim Stowarzyszeniem Motorowym. Zaprezentowano na niej eksponaty pochodzące ze zbiorów KSM Krosno, Muzeum Podkarpackiego w Krośnie, Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych "Mechanik" im. Stanisława Staszica w Krośnie, Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Krośnie oraz zbiorów prywatnych.

pd/mp

  • autor: pd/mp

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?