KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

Liber i Mijal w Krośnie. Koncert charytatywny w RCKP

Liber i Mijal w Krośnie. Koncert charytatywny w RCKP Fot. archiwum

Na 5 maja zaplanowano krośnieńskie obchody Dnia Godności. W programie jest barwny korowód ulicami miasta oraz charytatywny koncert, na którym wystąpią Mateusz Mijal i popularny raper Liber. Celem koncertu jest wsparcie krośnieńskiego koła Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym.

REKLAMA


Dzień Godności Osoby z Niepełnosprawnością Intelektualną został ustanowiony w Polsce w 1999 r. przez Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym (PSOUU), jedną z najstarszych (działa od 1963 r.) i największych (ok. 12 tys. członków, 124 koła terenowe, ok. 400 placówek) organizacji pozarządowych w kraju. Dzień Godności Osoby z Niepełnosprawnością Intelektualną wywodzi się od święta obchodzonego pod tą samą nazwą we Francji, a przypada na 5 maja. Data nie jest przypadkowa:  5 maja obchodzony jest również Europejski Dzień Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych.

Maj - miesiącem godności
Ze względu na rozległą strukturę PSOUU oraz mnogość lokalnych organizacji działających na rzecz osób z niepełnosprawnością intelektualną przyjęło się, że uroczystości związane z Dniem Godności Osoby z Niepełnosprawnością Intelektualną organizowane są w Polsce przez cały maj. W ramach obchodów święta mają okazję zaprezentować swoje umiejętności, organizowane są występy artystyczne, można obejrzeć wykonane przez nie rękodzieła. W tym dniu odbywają się również przemarsze, festyny czy koncerty znanych artystów.

Celem Dnia Godności Osoby z Niepełnosprawnością Intelektualną jest uświadomienie społeczeństwu różnorodności osób z tym rodzajem niepełnosprawności, pokazanie ich możliwości, a także zwrócenie uwagi na bariery edukacyjne, zawodowe, komunikacyjne, prawne, kulturalne, a przede wszystkim mentalne, które uniemożliwiają im prowadzenie normalnego życia.  

Mijal i Liber wystąpią w Krośnie
Charytatywny koncert, na którym wystąpią Mijal i Liber to główna atrakcja obchodów Dnia Godności w Krośnie.

Liber (Marcin Piotrowski) to znany polski raper i autor tekstów. Były członek hip-hopowej grupy Ascetoholix. Od 2004 roku prowadzi solową karierę muzyczną, ale współpracuje z innymi artystami.

Mateusz Mijal to młody wokalista, urodzony w Jaśle. Choć ukończył tam szkołę podstawową i gimnazjum, to cała jego późniejsza kariera muzyczna związana była ściśle z Krakowem. Najnowszą propozycją muzyczną artysty jest utwór "Zabijasz mnie", którego autorem tekstu jest Liber, natomiast muzykę skomponował sam Mateusz Mijal.

Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym Koło w Krośnie  jest organizacją pożytku publicznego, organizacją samopomocową i niedochodową, powstałą z inicjatywy rodziców, którzy nie godzili się na dyskryminacje i życie w izolacji dla swoich dzieci.

Celem stowarzyszenia jest działanie na rzecz wyrównywania szans osób z niepełnosprawnością intelektualną, tworzenie warunków do przestrzegania wobec nich praw człowieka, prowadzenie ich ku aktywnemu uczestnictwu w życiu społecznym oraz wspieranie ich rodzin.

Stowarzyszenie prowadzi pięć placówek pobytu dziennego: Ośrodek Wczesnej Interwencji, Ośrodek Rehabilitacyjno Edukacyjno Wychowawczy, Warsztat Terapii Zajęciowej, dwa Środowiskowe Domy Samopomocy. Łącznie obejmują one opieką, edukacją i szeroko rozumianą rehabilitacją ponad 400 osób niepełnosprawnych intelektualnie z Krosna i okolicznych gmin.

W ramach stowarzyszenia działają również 2 Zakłady Aktywności Zawodowej, które zatrudniają 55 osób z niepełnosprawnością intelektualną.

Więcej informacji o działalności stowarzyszenia znajdziecie na www.psouukrosno.org.pl

pd

 • autor: pd

5 komentarzy

 • Monka

  super! Chcemy iść! Chcemy pomóc- chociażby kupić bilet ale nie ma gdzie?

  Zgłoś nadużycie Monka sobota, 23, kwiecień 2016 23:37 Link do komentarza
 • Monka

  super! Chcemy iść! Chcemy pomóc- chociażby kupić bilet ale nie ma gdzie?

  Zgłoś nadużycie Monka sobota, 23, kwiecień 2016 23:37 Link do komentarza
 • Monka

  super! Chcemy iść! Chcemy pomóc- chociażby kupić bilet ale nie ma gdzie?

  Zgłoś nadużycie Monka sobota, 23, kwiecień 2016 23:36 Link do komentarza
 • M

  Robicie WIELKIE RZECZY.

  Zgłoś nadużycie M sobota, 23, kwiecień 2016 18:14 Link do komentarza
 • A.

  Warto podkreślać godność człowieka w ogóle, a zwłaszcza osoby niepełnosprawnej. Tego typu święto jest ważne z wielu względów. Pokazuje osoby niepełnosprawne jako ludzi wartościowych, którzy mogą chociażby funkcjonować na rynku pracy. Potrzebna jest jednak większa otwartość ludzi, pracodawców. Gratuluję pomysłu i życzę dobrej zabawy.

  Zgłoś nadużycie A. czwartek, 21, kwiecień 2016 08:14 Link do komentarza

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?