KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

Światowy Dzień Książki 2016 w krośnieńskiej bibliotece

23 kwietnia po raz kolejny na całym świecie obchodzony będzie Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich, doroczne święto organizowane przez UNESCO w celu promocji czytelnictwa, edytorstwa i ochrony własności intelektualnej za pomocą praw autorskich.

REKLAMA


Krośnieńska Biblioteka Publiczna wspólnie z krośnieńskim oddziałem Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich, jak co roku, kieruje do mieszkańców miasta i regionu zaproszenia do udziału w obchodach tego święta.
 
Symbolem tego dnia jest czerwona róża, dlatego czytelnicy, którzy 23 kwietnia odwiedzą wypożyczalnię, dla  podkreślenia symboliki Światowego Dnia Książki, wraz z wypożyczoną książką otrzymają pamiątkową zakładkę z czerwoną różą.
 
22 kwietnia o godz. 9.00 w oddziale dla dzieci z młodymi czytelnikami spotka się Rafał Witek, autor powieści, wierszy i słuchowisk radiowych dla dzieci i młodzieży. Swoim książkom nadaje takie tytuły jak Plaża tajemnic, Julka Kulka, Fioletka i ja, Dzieciaki kontra FOBIA czy Klub latających ciotek. Tworzy wiersze i opowiadania do szkolnych podręczników, publikuje też w "Świerszczyku". Jest także felietonistą portalu Qlturka.pl, gdzie pisze recenzje, reportaże i teksty krytyczne dotyczące szeroko pojętej kultury i sztuki dla dzieci. Uważa, że dzieci są najważniejsze na świecie, a może i w całym kosmosie. Jego książki były wielokrotnie nagradzane prestiżowymi nagrodami, m.in. w  Konkursie im. Astrid Lindgren na współczesną książkę dla dzieci i młodzieży.
 
W filii nr 4 (ul. Krakowska 124) będzie można wziąć udział w lekcji multimedialnej poświęconej ochronie własności intelektualnej pn. "Prawo autorskie, czyli pokaż co potrafisz".
 
We wszystkich filiach KBP odbywać się będą zajęcia edukacyjne dla dzieci, przybliżające historię "święta książki", głośne czytanie wybranych utworów oraz gry i zabawy nawiązujące do tradycji święta wywodzącego się z Katalonii.
 
25 kwietnia o godz. 10.00 dr Piotr Marecki zaprezentuje wykład poświęcony najnowszej literaturze cyfrowej pn. "10 rzeczy, których nie wiedzieliście o polskiej literaturze cyfrowej, eksperymentalnej i niekonwencjonalnej.
 
Piotr Marecki jest  redaktorem, wydawcą i kulturoznawcą, a także prezesem zarządu Fundacji Korporacja Ha!art. Jest absolwentem polonistyki i filmoznawstwa Uniwersytetu Jagiellońskiego, doktorem kulturoznawstwa UJ, adiunktem w katedrze Kultury Współczesnej Instytutu Kultury UJ. Współtwórcą i redaktorem naczelnym interdyscyplinarnego magazynu o nowej kulturze, "Ha!art" (od 1999 roku), organizatorem festiwali literackich i sesji naukowych.

Zajmuje się przede wszystkim współczesną literaturą oraz związkami literatury z nowymi mediami i kinem, promuje nowe formy i gatunki literackie oraz kulturę niezależną. Publikuje w książkach zbiorowych oraz czasopismach, m.in. w Kinie, Lampie, Kwartalniku Filmowym, Gazecie Wyborczej. Jest współautorem głośnej antologii o młodej literaturze polskiej Tekstylia (2002), redaktorem słownika młodej polskiej kultury Tekstylia bis (2006), redaktorem książek o literaturze Internetu i czasopismach kulturalnych po 1989 roku.

Jest pasjonatem polskiego kina. Przeprowadził wywiady-rzeki z Andrzejem Żuławskim (2008) i Andrzejem Barańskim (2009). Jego badania koncentrują się wokół problematyki kina niezależnego oraz związków kina i literatury.
 
Informacje o wszystkich imprezach KBP publikuje na swojej stronie: www.kbp.krosno.pl

Data 23 kwietnia wybrana została jako symboliczna dla literatury światowej. W tym dniu w roku 1616 zmarli Miguel de Cervantes, William Shakespeare i Inca Garcilaso de la Vega. Na ten sam dzień przypada również rocznica urodzin lub śmierci innych wybitnych pisarzy, np. Maurice’a Druona, Halldóra Laxnessa, Vladimira Nabokova, Josepa Pla i Manuela Mejía Vallejo.

Pomysł organizacji święta zrodził się w Katalonii, w 1926 roku. 23 kwietnia jest w Katalonii hucznie obchodzonym świętem narodowym, jako dzień jej patrona, św. Jerzego. Zgodnie z długą tradycją w Katalonii obdarowywano w ten dzień kobiety czerwonymi różami, mającymi symbolizować krew pokonanego przez św. Jerzego smoka.

mm

  • autor: mm

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?