Logo
Wydrukuj tę stronę

Muzeum Rzemiosła rozpoczyna sezon turystyczny. Jeszcze w kwietniu dwie nowe wystawy

Od 1 maja w Muzeum Rzemiosła rusza sezon turystyczny. Będzie trwał do końca września. Otwierają go dwie wystawy fotografii: Mikołaja Sikorskiego, "Powrót do korzeni" oraz Wacława Turk,a "Przeglądając chwile...". Wydłuża się również czas pracy muzeum i Punktu Informacji Kulturalno-Turystycznej.

REKLAMA


Muzeum Rzemiosła w Krośnie rozpoczyna pięciomiesięczny sezon turystyczny. W tym czasie muzeum zaprasza szczególnie do zwiedzania dzwonnicy kościoła farnego w Krośnie (ul. Piłsudskiego 5).

Ten 38-metrowy budynek, ze szczytu którego rozciąga się niepowtarzalny widok na okolice, góruje nad krośnieńskim rynkiem. W wieży znajdują się trzy dzwony, z czego Urban jest trzecim co do wielkości historycznym dzwonem w Polsce. Tu też można zobaczyć mechanizm zegara wieżowego wykonany przez Michała Mięsowicza w 1908 r. oraz część ekspozycji stałej muzeum poświęconej zegarmistrzostwu.

Od 1 maja wydłuża się również czas pracy Muzeum Rzemiosła w Krośnie, w tym i Punktu Informacji Kulturalno-Turystycznej (pon. - pt. do 18.00, sob. i niedz. do 16.00).

Muzeum Rzemiosła sezon turystyczny otwiera dwoma wystawami fotografii: Mikołaja Sikorskiego - "Powrót do korzeni" - w galerii letniej przy budynku głównym Muzeum Rzemiosła (ul. Piłsudskiego 19) oraz Wacława Turka "Przeglądając chwile..." w Wieży Farnej.

"Powrót do Korzeni " Mikołaja Sikorskiego w galerii letniej Muzeum Rzemiosła w Krośnie
Wystawa „Powrót do Korzeni" prezentuje prace Mikołaja Sikorskiego, który poprzez wykorzystanie technik, takich jak cyjanotypia i luksografia, stara się ukazać emocje zaklęte w maskach nawiązujących do sztuki kultur prekolumbijskich. Wzory masek zostały własnoręcznie zaprojektowane i wykonane przez autora wystawy, natomiast technika cyjanotypii i luksografii pozwoliła na uzyskanie ciekawego efektu. Celem wystawy jest skonfrontowanie widza z każdą z prac tak, aby sam starał się zrozumieć sens i emocje w nich ukazane. Goście wystawy mogą zobaczyć z bliska mało popularne techniki fotograficzne, za pomocą których wykonane zostały wszystkie maski.

Mikołaj Sikorski jest absolwentem krośnieńskiego Studium Kształcenia Animatorów Kultury i Bibliotekarzu na kierunku fotografia. Prócz fotografii, jego ogromną pasją jest rzeźba i malarstwo. Brał udział w wielu wystawach, na których prezentował swoją twórczość, ukazując połączenie między motywami wykorzystywanymi w rzeźbie i fotografii.

Ekspozycję można zwiedzać przez miesiąc, od 29 kwietnia do 29 maja, w galerii letniej przy budynku głównym Muzeum Rzemiosła (ul. Piłsudskiego 19). Wernisaż zaplanowano na piątek, 29 kwietnia, na godzinę 18:00.

Przeglądając chwile... - wystawa fotografii Wacława Turka w Wieży Farnej
Wacław Turek to artysta fotografik, poeta, muzyk, w latach 70. współzałożyciel Krośnieńskiego Towarzystwa Fotograficznego. Były współpracownik gazet "Podkarpacie" i "Nowiny Rzeszowskie" oraz fotoreporter Krajowej Agencji Wydawniczej oddziału w Rzeszowie (1977-1983.) W latach 2001-2015 był prezesem Fotoklubu przy Regionalnym Centrum Kultur Pogranicza w Krośnie.

Jest organizatorem kilkunastu międzynarodowych plenerów fotograficznych z udziałem fotografów ze Słowacji, Rumunii, Ukrainy i Węgier, ponad 130 wystaw krośnieńskich i przygranicznych amatorów fotografii. To również autor kilkunastu wystaw w kraju i za granicą. W grudniu ub. r. na 4. Międzynarodowym Salonie Fotograficznym na Słowacji zdobył Grand Prix Miasta Bardejów. Jest honorowym członkiem Związku Fotografów Słowackich oraz członkiem Fotoklubu RP. Pełni również funkcję v-ce prezesa rzeszowskiego oddziału Związku Literatów Polskich.

Ekspozycję można zwiedzać od 30 kwietnia do 29 maja w Wieży Farnej przy ul. Piłsudskiego 19. Finisaż wystawy zaplanowano na środę, 25 maja, na godzinę 18.00.

bz/MRZwK/red.

  • autor: bz/MRZwK/red.

Przeczytaj także

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021