KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

"Lew Tołstoj a Cerkiew" - wykład Pawła Basińskiego w PWSZ

"Lew Tołstoj a Cerkiew" - wykład Pawła Basińskiego w PWSZ Fot. archiwum

Krośnieńska uczelnia zaprasza 20 maja na wykład Pawła Basińskiego pt. "Lew Tołstoj a Cerkiew". Wydarzenie odbędzie się o godzinie 10 w bibliotece PWSZ (Rynek 1, sala 202). Wykład organizowany jest w ramach spotkań "Polska i jej sąsiedzi".

REKLAMA


Paweł Basiński (Moskwa)
Urodził się w 1961 roku, w miejscowości Frołowo, w obwodzie Wołgogradzkim. Studiował na Uniwersytecie Saratowskim oraz w Instytucie Literatury imienia Gorkiego w Moskwie. Jest doktorem nauk filologicznych. Publikował w "Literaturnoj Gazecie", czasopismach "Nowyj Mir", "Okriabr", "Znamia", "Drużba narodow" i innych.

To autor książek: "Wątki i postacie" (1993), "Rosyjska literatura końca XIX - początku XX wieku i pierwszej emigracji" (1998; 2000, we współautorstwie z S. Fediakinem), "Moskiewski więzień" (2004), "Gorki" (2005; 2006), "Maksym Gorki: Mit i biografia" (2008), "Rosyjska powieść, albo życie i przygody Johna Połowinkina" (2008), "Lew Tołstoj: ucieczka z raju" (w polskim tłumaczenie Jerzego Czecha ukazała się nakładem oficyny Marginesy, 2010), "Żal po Maksymie. Gorki: 9 dni po śmierci" (2011), "Człowiek epoki realizmu" (2012), "Święty przeciw Lwu. Ioann Kronsztadski i Lew Tołstoj: historia pewnego konfliktu" (2013), "Lew w cieniu Lwa. Historia miłości i nienawiści." (2015).

Paweł Basiński jest laureatem nagród "Antybuker" i "Bolszaja Kniga". To także członek jury nagród literackich im. Aleksandra Sołżenicyna oraz "Jasnej Polany" im. Lwa Tołstoja. Jest komentatorem działu kultury w "Rossijskiej Gaziecie". Jego książka, "Lew Tołstoj: ucieczka z raju", została przełożona na język angielski, niemiecki, węgierski, polski, serbski, łotewski, słoweński oraz hebrajski.

red.

  • autor: red.

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?