KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

W krośnieńskiej bibliotece o aktywności obywatelskiej

W krośnieńskiej bibliotece o aktywności obywatelskiej Fot. KBP

Co motywuje i co ułatwia zaangażowanie w sprawy społeczności lokalnej - to pytania, na które odpowiadali uczestnicy debaty. Odbyła się ona, jako część projektu "Rozwijamy skrzydła Polski lokalnej", 18 maja w Krośnieńskiej Bibliotece Publicznej.

REKLAMA


Debata była częścią projektu organizowanego przez Instytut Badań nad Gospodarką Rynkową oraz Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego. Celem projektu jest wywołanie szerokiej dyskusji nad mechanizmami rozwoju lokalnych społeczności.

- Rozwój Polski lokalnej wymaga przede wszystkim dobrego pomysłu. Wizji, która pozwoli zmobilizować mieszkańców, i celu, który wspólnymi siłami można osiągnąć. Mechanizmy rozwojowe powinny opierać się na wiedzy eksperckiej, ale nie wolno zapominać o zaangażowaniu i doświadczeniu lokalnych liderów - mówi Piotr Zbieranek, koordynator projektu.

Spotkanie odbyło się w środku tygodnia o godzinie 12, czyli w terminie wykluczającym obecność większości mieszkańców aktywnych nie tylko społecznie, ale i zawodowo. W debacie w KBP uczestniczyli m.in.: przedstawiciele samorządu, Urzędu Miasta Krosna, Starostwa Powiatowego w Krośnie, organizacji pozarządowych, instytucji publicznych, szkół, bibliotek oraz mediów.

Krośnieńska Biblioteka była jedną z 50 bibliotek w Polsce, które zaproszone zostały do udziału w tej inicjatywie i przeprowadzenia lokalnych dyskusji.

Uczestnicy debaty w Krośnieńskiej Bibliotece, podzieleni na grupy, mieli odpowiedzieć na dwa pytania:
- Co mnie motywuje do angażowania się w sprawy społeczności lokalnej?
- Jak można ułatwić zaangażowanie w sprawy społeczności lokalnej?

Po dyskusji w zespołach odbyła się prezentacja wybranych "motywatorów" i "ułatwiaczy" rekomendowanych przez poszczególne grupy oraz głosowanie na te najważniejsze.

Wśród "motywatorów" za najważniejsze uznano: potrzebę reakcji na zagrożenia, braki, nieprawidłowości; chęć pomagania drugiemu człowiekowi; chęć rozwiązywania problemów; możliwość kreowania rzeczywistości - wspólne dobro; potrzebę wpływania na to, co dzieje się lokalnie; odpowiedzialność za miasto, lokalną społeczność i siebie; a także chęć przynależności do grupy o podobnych zainteresowaniach i celach.

Natomiast wśród czynników ułatwiających zaangażowanie najbardziej istotne dla uczestników debaty okazały się: idea lidera (dobry przykład); zmniejszenie biurokracji; promocja dobrych praktyk; edukacja obywatelska (uczenie współpracy, pracy w grupie, uświadamianie, że "trzeba działać, nikt za nas tego nie zrobi); stworzenie narzędzi do wspierania inicjatyw (budżet obywatelski, forum, spotkania, baza lokalowa), upublicznienie społeczne i medialne problemów; "sieciowanie" się ludzi o podobnych celach.

Projekt "Rozwijamy skrzydła Polski lokalnej" został objęty honorowym patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy. Partnerem strategicznym projektu jest PKO Bank Polski. Ogólnopolscy partnerzy medialni: dzienniki i tygodniki Grupy Polska Press , TVP Kultura, ngo.pl

Efekty i wnioski ze wszystkich dyskusji zostaną przedstawione opinii publicznej za pośrednictwem partnerów medialnych oraz na XI Kongresie Obywatelskim w listopadzie w Warszawie.

Raport z debat zostanie wręczony Prezydentowi RP Andrzejowi Dudzie.

mm/pd
Fot. KBP

  • autor: mm/pd

2 komentarzy

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?