KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

Krosno rozbrzmiało muzyką klasyczną

Krosno rozbrzmiało muzyką klasyczną Fot. archiwum Young Arts Festival

Young Arts Festival w spektakularny sposób przeszedł do historii Krosna. “Myślę, że organizatorom udało się przekonać krośnian, że "klasyka to też muzyka" - skomentował prezydent Krosna.

REKLAMA


Zakończyła się pierwsza edycja Young Arts Festival, imprezy popularyzującej muzykę klasyczną. Miasto rozbrzmiało muzyką klasyczną, prezentując mieszkańcom i turystom niespotykaną dawkę sztuki w najlepszym wykonaniu.

Patronat honorowy nad festiwalem objęli prezydent Krosna i Europejskie Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego

- Od samego początku trzymaliśmy kciuki za ten festiwal. Myślę, że organizatorom udało się przekonać krośnian, że "klasyka to też muzyka" i warto uczestniczyć w tak ciekawych wydarzeniach artystycznych. Mam nadzieję, że sukces pierwszej edycji sprawi, że w przyszłym roku na ulicach Krosna ponownie zabrzmią działa Mozarta czy Bacha - mówi Piotr Przytocki, prezydent Krosna.

W ramach festiwalu można było usłyszeć aż 6 koncertów oraz uczestniczyć w wydarzeniach towarzyszących. Do Krosna przyjechali także młodzi adepci muzyki.

W ramach Young Arts Masterclass przyszli instrumentaliści wzięli udział w warsztatach indywidualnych i orkiestrowych. Kursanci mieli okazję również zaprezentować swoje umiejętności szerszej publiczności podczas koncertu muzyki barokowej w kościele farnym, koncercie muzyki polskiej w CDS oraz podczas finału YAF na krośnieńskim Rynku z udziałem Anny Jurksztowicz i młodymi muzykami pod batutą Krzesimira Dębskiego.

Najmłodsi krośnianie wzięli udział w warsztatach "Klasyka dla ucha malucha", a nieco starsi obejrzeli plenerowy pokaz filmu "Amadeus" Miloša Formana.

Nie zabrakło również niespodzianek, czyli flashmoba z udziałem kursantów, którzy zaskoczyli mieszkańców miasta wykonaniem fragmentu "Orawy" Wojciecha Kilara czy żartobliwych standów postaci wybitnych kompozytorów, ulokowanych w przestrzeni Krosna.

- Bardzo nas cieszy wysoka frekwencja festiwalu. To prawdziwa satysfakcja widzieć podczas pierwszej edycji pełne sale na koncertach, komplet widzów na pokazie plenerowym filmu "Amadeus" i wypełniony po brzegi krośnieński Rynek na występie finałowym. Jesteśmy szczęśliwi, że pierwsza edycja przyciągnęła tak wiele osób, które mogły na żywo zobaczyć i wysłuchać naszych kursantów i światowej sławy muzyków, którzy przyjęli zaproszenie do Krosna - mówi Bartłomiej Tełewiak, organizator Young Arts Festival.

Young Arts Festival realizowany jest przy wsparciu miasta Krosna.
Partnerzy festiwalu: Zespół Szkół Muzycznych w Krośnie, Festiwal Emanacje, Hotel Nafta Krosno, Hedom, Galicyjskie Jadło.
Sponsorzy: Grupa Nowy Styl, Splast, Krośnieńskie Huty Szkła, BWI Poland Technologies.

kk/yaf
Fot. archiwum Young Arts Festival

  • autor: kk/yaf

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?