KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

Krosno: Godzina "W" [ZDJĘCIA]

Krosno: Godzina "W" [ZDJĘCIA] Fot. Piotr Dymiński

Godzina "W". Krośnianie przystanęli na moment. Pod pomnikiem Piłsudskiego ułożono symbol Polski Walczącej ze zniczy.

REKLAMA


Godzina "W" to kryptonim dnia i godziny rozpoczęcia Powstania Warszawskiego. Co roku, 1 sierpnia, o godzinie 17 włączane są syreny alarmowe. W tym czasie w stolicy autobusy, tramwaje, wiele aut i przechodniów zatrzymuje się. O tej godzinie pod pomnikiem Gloria Victis na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach rozpoczynają się uroczystości rocznicowe. Podobny zwyczaj uczczenia Godziny "W" pojawia się w innych miastach, także w Krośnie.

W tym roku większość obecnych 1 sierpnia o 17 na Rynku w Krośnie przystanęła, gdy zawyły syreny. To nie wszystko. Grupa młodych ludzi z Młodzieży Wszechpolskiej zorganizowała niewielkie obchody pod pomnikiem Józefa Piłsudskiego. Odśpiewali hymn i ułożyli ze zniczy biało-czerwony symbol Polski Walczącej. Wydarzenie było zapowiedziane na Facebooku, dołączyli do niego inni mieszkańcy i przypadkowi przechodnie.

Dlaczego w tym miejscu? - Pomnik jest patriotyczny i znajduje się w centrum miasta, blisko Rynku, dlatego wybraliśmy to miejsce - mówi Wiktor, jeden z pomysłodawców akcji.

pd
Fot. Piotr Dymiński

  • autor: pd

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?