KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

Społeczno-polityczne problemy współczesnego świata w grafice

Społeczno-polityczne problemy współczesnego świata w grafice Fot. KBP

14 września w Saloniku Artystycznym Krośnieńskiej Biblioteki Publicznej odbyło się otwarcie wystawy prac Patrycji Longawy i Karoliny Rudnickiej, artystek z Jedlicza.

REKLAMA


Patrycja Longawa (ur. w 1988 r. w Sanoku). W 2010 r. ukończyła studia licencjackie na kierunku edukacja artystyczna w PWSZ w Sanoku. W 2012 r. uzyskała tytuł magistra sztuki na Uniwersytecie Rzeszowskim, na kierunku edukacja artystyczna. W 2013 r. ukończyła drugi fakultet na Uniwersytecie Rzeszowskim (kierunek grafika, specjalizacja grafika komputerowa) i obroniła dyplom z wyróżnieniem. Dyplom z grafiki warsztatowej (2013) nominowany był do Nagrody im. J. Panka za najlepszy dyplom artystyczny Wydziału Sztuki Uniwersytetu Rzeszowskiego. P. Longawa zajmuje się rysunkiem, grafiką, plakatem i karykaturą. Swoje prace prezentowała na ośmiu wystawach indywidualnych, m.in. w Rzeszowie, Krośnie i Tarnowie oraz na kilkudziesięciu wystawach zbiorowych ogólnopolskich i międzynarodowych, m.in. w Sanoku, Gliwicach, Wejherowie, Gdańsku, Rzeszowie, Toruniu, Krośnie, Cieszynie, Żyrardowie, Warszawie, Częstochowie, Bielsku-Białej, Łodzi, Płocku, Radomiu, Cieszynie, Wrocławiu, oraz na Ukrainie, w Brazylii, Peru, Iranie, Turcji, Ekwadorze, Niemczech, Meksyku, Rosji, USA, Belgii, Bułgarii, Chinach, Francji, Grecji i na Węgrzech. Jest laureatką kilku nagród i wyróżnień artystycznych. Otrzymała m.in. wyróżnienie podczas XV edycji Ogólnopolskiego Konkursu Fotografii Studenckiej - Kino Nowe Horyzonty (2012). Zdobyła też I nagrodę na II Międzynarodowym Konkursie "Cassubia Visuales" (2016) w Redzie.
 
Karolina Rudnicka (ur. w 1988 r. w Krośnie). W 2008 r. rozpoczęła studia na Wydziale Sztuki Uniwersytetu Rzeszowskiego, na kierunku grafika. W 2011 r. obroniła pracę dyplomową Ciało jako studium motywu. Wybrane tendencje przedstawienia aktu we współczesnej sztuce polskiej. Uczestniczyła w wielu wystawach indywidualnych i zbiorowych. Pierwsza wystawa indywidualna miała miejsce w Regionalnym Centrum Kultur Pogranicza w Krośnie w 2011 r. Artystka prezentowała na niej zbiór rysunków - studium postaci, wraz z grafikami warsztatowymi druku wypukłego, będącymi aneksem do pracy licencjackiej. Podczas kolejnej wystawy indywidualnej w Regionalnym Centrum Kultur Pogranicza w Krośnie w 2014 r. zaprezentowała zbiór grafik wykonanych w technice linorytu, odnoszących się do cielesności człowieka i będących wynikiem ciągłych poszukiwań artystycznych (grafiki z pracy licencjackiej uzupełnione zostały o cykl z pracy magisterskiej Fetysze ciała w sztuce współczesnej z 2013 r.). Artystka prezentowała też swoje prace w Galerii ARP na Zamku w Krasiczynie k. Przemyśla, Galerii BWA w Krośnie, Galerii BWA w Rzeszowie i BWA w Kielcach. Wystawiała na Węgrzech, na Słowacji i w Rumunii, w ramach Międzynarodowego Triennale Malarstwa Regionu Karpat "Srebrny Czworokąt" 2012. Jej praca Drugie życie I została zakwalifikowana do drugiego, ostatniego etapu konkursu oraz umieszczona w katalogu Triennale.
 
W saloniku artystycznym biblioteki Patrycja Longawa prezentuje plakaty, które pokazują społeczno-polityczne problemy współczesnego świata. Natomiast Karolina Rudnicka wystawia grafiki, wykonane techniką linorytu, będące aneksem do pracy licencjackiej i magisterskiej.
 
W szkicu "Ciało i wektor. Wystawa grafiki P. Longawy i K. Rudnickiej" Stanisław Wójtowicz pisze m.in.:
 
Grafiki Karoliny Rudnickiej to wyraz fascynacji ciałem człowieka, rozwijającej się od zainteresowania biologicznym funkcjonowaniem najdoskonalszego mechanizmu, znanego w naturze. Przedstawienia ciał - pełnych postaci kobiecych i męskich, torsów, dłoni lub stóp - wypełniają każdy obraz. Ich pozy, wzajemne oddziaływanie, sprawiają wrażenie rozrastania się (jeden z prezentowanych na wystawie cykli nosi tytuł Rozrastanie), pączkowania. Wrażenie to wzmacniane jest ponadto bichromią obrazów: białe sylwetki odcinają się ostro od czarnego tła, jakby ciała wynurzały się z apokaliptycznej topieli.
 
Patrycja Longawa zajmuje się w swojej twórczości problemami społecznymi, nie pozostawiającymi nikogo obojętnym. Na wystawę wybrała plakaty, w których łączy grafikę wektorową z obrazami rastrowymi. Jej prace przemawiają do odbiorców językiem sprowadzonym do tak jednoznacznych i powszechnie zrozumiałych znaków, że chciałoby się nazwać je piktogramami. Stąd zapewne ograniczone stosowanie elementów literniczych, które, jeśli już występują, są zapisem, wysmukloną bezszeryfową czcionką, słów w języku angielskim.
 
W wernisażu w Krośnieńskiej Bibliotece Publicznej uczestniczyła Anna Dubiel, przewodnicząca Komisji Kultury, Sportu i Turystyki rady miasta, która gratulowała artystkom talentu i życzyła dalszych sukcesów artystycznych. Obecna była także młodzież z krośnieńskiego gimnazjum nr 4 (pod opieką Urszuli Janowskiej, nauczyciela plastyki w Miejskim Zespole Szkół nr 4 w Krośnie).
 
Wystawa prac Patrycji Longawy i Karoliny Rudnickiej będzie czynna do 8 października br.

  • autor: jł

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?