KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

FILM: dokument w Klubie K15

Klub K15 zaprasza w październiku na pokaz filmów dokumentalnych w ramach projektu KineDok. Na ekranie zobaczymy "Norę", "Rodzeństwo" oraz "Miss Romów". Wstęp na wszystkie pokazy jest darmowy.

REKLAMA


12 października, godzina 20.00 - "Nora"
Na peryferiach Kijowa znajduje się wyjątkowe gospodarstwo. Nie otaczają go piękne łąki i pola lecz… wielkie bloki. Miasto zagarnęło wiejskie tereny, lecz zostawiło jedną małą enklawę, która pośród wysokich wieżowców dzielnie trwa dzięki swojej niezłomnej obrończyni, Natashy. Natasha Yurchenko, mieszkanka gospodarstwa stara się za wszelką cenę utrzymać rodzinną zagrodę i obronić ją przed pazernością deweloperów. Z wyjątkowym optymizmem opiekuje się równocześnie czwórką dzieci, dwoma mężami oraz stadkiem niesfornych kóz.
Kobieta z wielką determinacją walczy z wielkim biznesem i złośliwym sąsiedztwem. Wydaje się, że żadne przeciwności losu nie są w stanie jej zatrzymać. Czy uda jej się powstrzymać ekspansję deweloperów i utrzymać swój dom? Dokument o (nie)tradycyjnej rodzinie, dla której szczęście, miłość i wzajemna pomoc są ważniejsze niż zysk.
 
19 października, godzina 20.00 - "Rodzeństwo"
Oddny i Magnar są rodzeństwem mieszkającym w odległym zakątku norweskiego regionu Sogn og Fjordane. Ich życie wypełniają codzienne obowiązki związane z prowadzeniem gospodarstwa rolnego. Rodzeństwo od nowoczesnych technologii i sprzętu woli tradycyjne metody pracy na roli, uprawiając ziemię tak, jak to robiono 50 lat wcześniej.


Oboje są po siedemdziesiątce i wydaje się, że świat poza ich farmą mógłby dla nich nie istnieć. Chociaż żyją tak, jakby czas się zatrzymał, mijające lata odcisnęły wyraźny ślad na nich i ich relacjach. Ważnym momentem w życiu bohaterów jest coroczny letni wypas owiec, kiedy zabierają swoje zwierzęta i wędrują w góry. Ale czy podeszły wiek i problemy zdrowotne nadal będą umożliwiały tę pielgrzymkę? “Rodzeństwo” to ciepły, poetycki portret dwojga ludzi wiodących tradycyjne życie, które w dzisiejszych czasach zdaje się być zupełnie wyjątkowe.
 
26 października, godzina 20.00 - "Miss Romów"
Dokument realizowany przez cztery lata w romskiej osadzie na głębokiej prowincji Chorwacji to intymny portret młodych dziewcząt rozpoczynających swoje dorosłe życie. Niektóre z nich, jak 15-letnie Stojana, Vedrana i Nikolina chciałyby pójść zupełnie inną drogą, niż ich matki czy koleżanki, które nierzadko mają już swoje dzieci. Wytrwale uczą się, by w przyszłości zdobyć zawód i niezależność. Ale w hermetycznej społeczności romskiej nie jest to łatwe. Konflikt między marzeniami, a brakiem możliwości ich realizacji i utrwaloną wśród Romów pozycją kobiety jest ogromny. Tylko wyjątkowa wytrwałość może przynieść rezultaty. Czy bohaterkom filmu jej wystarczy?

KineDok to unikalny międzynarodowy klub filmowy oraz alternatywna platforma dystrybucyjna skupiająca zarówno miłośników, jak i twórców kina dokumentalnego.

W raamach pierwszej edycji KineDok zaprezentowanych zostało 12 skłaniających do myślenia produkcji dokumentalistów z Europy Środkowo-Wschodniej. Pokazy filmów odbyły się w ponad 20 niecodziennych lokalizacjach, takich jak lokalne kluby, puby, kawiarnie, galerie sztuki itp., w każdym z krajów uczestniczących w projekcie, do których należą: Czechy, Słowacja, Węgry, Rumunia oraz Chorwacja. W 2016 roku grupa państw biorących udział w projekcie poszerzyła się o nowych partnerów: Norwegię i Polskę.

KineDok to kolektywne doświadczenie, które wychodzi poza tradycyjne ramy sali kinowej, aby zagościć w Twoim lokalnym klubie, kawiarni czy galerii sztuki. Projekt umożliwia nie tylko obejrzenie prezentowanych dokumentów na dużym ekranie, ale również spotkanie z twórcami filmów i ich bohaterami w nieformalnym, kameralnym otoczeniu i porozmawianie z nimi przy kawie. Twórca i widz nie mogą bez siebie istnieć. Bez zainteresowania widza kręcenie filmów dokumentalnych straciłoby sens, a bez twórców kina dokumentalnego zabrakłoby głosu reprezentującego osoby takie jak Ty, które przeżywają trudne chwile bądź mają interesujące doświadczenia. Celem KineDok jest wspieranie symbiozy twórców i odbiorców, ułatwianie dostępu do sztuki, oraz promowanie fundamentalnego przesłania KineDok: ci ludzie, te problemy, te filmy, te miejsca i te kraje nie powinny być pomijane!

K15

  • autor: K15

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?