KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

Szkolenie rumuńskich lotników i wydobycie wraku bombowca - spotkanie w CDS

zdjęcie ilustracyjne zdjęcie ilustracyjne Fot. KrosnoCity.pl

Mija rok od wydobycia wraku bombowca w Krościenku Wyżnym. Podczas II Wojny Światowej na krośnieńskim lotnisku były prowadzone szkolenia rumuńskich lotników. W lutym 1944 doszło do katastrofy jednej z maszyn. 8 listopada w CDS odbędzie się spotkanie na temat szkolenia rumuńskich lotników i akcji wydobycia wraku.

REKLAMA


Na lotnisku w Krośnie (Fliegerhorst Krosno I) oraz w Łężanach (Lezanie - Krosno II) w okresie 1943-1944 rumuńscy lotnicy przechodzili przeszkolenie na niemieckich samolotach.

Wśród nich był Ioan Clop. Podczas szkolenia na lotnisku satelickim w Łężanach (Lezanie), zwanym też Krosno II, na terenie przynależnym administracyjne do Krościenka Wyżnego, 11 lutego 1944 r. wydarzył się wypadek, w wyniku którego rozbił się samolot Junkers Ju 87 Stuka. Bombowiec nie został wyprowadzony przez pilota Ioana Clopa z lotu nurkowego i uległ katastrofie, wbijając się w ziemię, niedaleko od miejsca, w którym obecnie znajduje się wytwórnia mas bitumicznych.

Z ziemi wystawał jedynie ogon samolotu ze statecznikami, skrzydła uległy zniszczeniu przy wchodzeniu samolotu w grunt, a najcięższy element konstrukcji - silnik znajdujący się z przodu maszyny, pociągnął pod ziemię kadłub. Rozlane paliwo ze zniszczonych zbiorników znajdujących się w skrzydłach spowodowało pożar na gruncie. Paliwo ze zbiorników znajdujących się w kadłubie samolotu wsiąkło w grunt i tylko ze względu na brak dostępu powietrza nie zapaliło się.

Wystające, widoczne po katastrofie, tylne części usterzenia samolotu, posłużyły przybyłej obsłudze lotniska w Łężanach do podjęcia próby wyciągnięcia spod ziemi rozbitej maszyny. Pomimo użycia pojazdu gąsienicowego, nie zdołano wydobyć wraku. Samolot został wydobyty dopiero w ubiegłym roku (Niemiecki bombowiec rozbił się pod Krosnem. Trwa wydobywanie wraku [FOTO]), dzięki staraniom twórców Prywatnego Muzeum Podkarpackich Pól Bitewnych. Ioan Clop został pochowany na Cmentarzu Wojennym w Dukli, na uroczystość przybyli przedstawiciele ambasady Rumunii (Na cmentarzu wojennym w Dukli pochowano szczątki rumuńskiego pilota).

8 listopada w Centrum Dziedzictwa Szkła odbędzie się spotkanie poświęcone obecności rumuńskich lotników w Krośnie i odnalezieniu wraku. Prelekcje wygłoszą:
Janusz Kubit - "Szkolenie rumuńskich lotników na krośnieńskim węźle lotniskowym w latach 1943-1944", Lesław Wilk (Prywatne Muzeum Podkarpackich Pól bitewnych w Krośnie) - "Wydobycie samolotu Ju 87 Stuka po katastrofie z 11 lutego 1944 r. w Krościenku Wyżnym".

Spotkanie odbędzie się w Centrum Dziedzictwa Szkła (ul. Blich 2) we wtorek, 8 listopada, o godzinie 17. Wstęp wolny.

Na spotkanie zapraszają zarząd Koła Przewodników Turystycznych przy Oddziale PTTK w Krośnie oraz Centrum Dziedzictwa Szkła.

Zobacz także:
- Junkers Ju 87 Stuka - odkrywają tajemnice wraku [FOTO]
- Bombowiec pod Krosnem: ustalono szczegóły katastrofy i wydobyto ciało pilota [FOTO]

pd

  • autor: pd

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?