KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

Klub K15: KineDok w listopadzie

Klub K15 zaprasza na listopadowe pokazy filmów dokumentalnych w ramach projektu KineDok. Na ekranie zobaczymy filmy pt.: "Bracia w muzyce", "Mój ojciec bankier", "Toto i jego siostry" oraz "Pięściarka". Wstęp na wszystkie pokazy jest darmowy.

REKLAMA


9 listopada, godzina 20.00 - "Bracia w muzyce"
Znany węgierski piosenkarz i tekściarz Tibor Kiss po powrocie z odwyku napisał jedną ze swoich najlepszych piosenek, "Broken Glass Paradise". Wiele lat później folkowy muzyk János Csík dochodzący do zdrowia po wypadku samochodowym, z którego cudem uszedł z życiem, nagrywa cover tej piosenki. Wkrótce cały naród śpiewa utwór, który staje się największym przebojem ostatniej dekady na Węgrzech (15 milionów odsłon na YouTube).

Kluczem do sukcesu okazało się połączenie pop-rockowego oryginału z dźwiękami muzyki ludowej mającej swoje źródła w regionie Erdőszombattelke leżącym w Transylwanii. Symboliczna pieśń, która łączy trzy zupełnie różne historie, rozbrzmiewa w filmie wiele razy w różnych aranżacjach, dodając opowieści energii.
 
16 listopada, godzina 20.00 - "Mój ojciec bankier"
Po upadku ZSRR bankier Boriss Osipovs odniósł błyskawiczny sukces, po czym został zmuszony do opuszczenia Łotwy, aby uniknąć aresztowania w związku z nielegalnymi operacjami. Przez piętnaście lat rodzina nie miała żadnych wieści od niego. Nikt nie wiedział, czy żyje, gdzie mieszka, co robi. Pewnego dnia krewni otrzymują od Interpolu zdjęcie starszego mężczyzny o tym samym nazwisku, który przebywa w ośrodku opieki psychiatrycznej w Malezji.


Mans tēvs baņķieris from Mistrus Media on Vimeo.

Czy możliwe, że to on? Pomimo wątpliwości pozostałych członków rodziny córka biznesmena i reżyserka filmu Ieva Ozolina rozpoczyna śledztwo mające na celu ustalenie, kim jest mężczyzna na fotografii. "Mój tata bankier" to poruszająca historia człowieka, który w czasach dziejowej zmiany pogubił się… i jego córki, która ma nadzieję go odnaleźć i odzyskać.
 
23 listopada, godzina 20.00 - "Toto i jego siostry"
Przejmująca, choć niepozbawiona optymistycznych akcentów, historia trójki rodzeństwa: dziesięcioletniego Toto, czternastoletniej Andrei i siedemnastoletniej Any. Siostry z bratem mieszkają w romskim getcie na przedmieściach Bukaresztu, podczas gdy ich matka odsiaduje wyrok za handel narkotykami. W ciągu pięciu lat, kiedy rodzeństwo zostało same, Toto starał się poznać inne życie, które pozwoli mu wyrwać się z dosyć przygnębiającej codzienności: nauczył się pisać i czytać, chodził do kina, tańczył.
W tym czasie siostry starały się utrzymać rodzinę razem. Gdy w życiu rodzeństwa pojawia się szansa na zmianę, cena okazuje się bardzo wysoka: Ana, Toto i Andrea musieliby się rozstać. Wielokrotnie nagradzany dokument Alexandra Nanau to wzruszająca historia rodzinna, której siłą jest wiara bohaterów, że wszystko się zmieni na dobre.
 
30 listopada, godzina 20.00 - "Pięściarka"
Steluța Duță to 32-letnia pięściarka i wielokrotna zdobywczyni Pucharu Europy i Świata. Porzucona po urodzeniu, wychowywała się w pełnych przemocy i nadużyć sierocińcach ery Ceaușescu oraz na ulicy. Jej życie radykalnie zmieniło się po tym, jak w wieku 20 lat zaczęła trenować boks i została odkryta przez swojego trenera i przybranego ojca, Voicilași.
Podczas treningów do Mistrzostw Europy w 2014 roku Steluța po raz pierwszy spotyka swoją rodzinę. Ciężkie doświadczenia z dzieciństwa ujawniają się w jej bardzo agresywnym stylu walki. U progu mistrzostw media żerują na jej historii, treningi stają się coraz bardziej drastyczne, a presja ze wszystkich stron rośnie. Steluța próbuje stawić temu wszystkiemu czoła i jest zdeterminowana, by wygrać zawody, co pozwoliłoby jej na założenie własnej rodziny i stworzenie domu, którego nigdy nie miała.

red./k15/KineDok

  • autor: red./k15/KineDok

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?