KrosnoCity.pl - Krośnieński Portal Informacyjny

Przełącz się na komputer Register Login

"Cmentarze z I Wojny Światowej w Beskidzie Niskim i na Pogórzu" - wystawa fotografii Jana Majewskiego

"Cmentarze z I Wojny Światowej w Beskidzie Niskim i na Pogórzu" - wystawa fotografii Jana Majewskiego Fot. KBP

9 listopada w saloniku artystycznym krośnieńskiej biblioteki otwarto wystawę "Cmentarze z I Wojny Światowej w Beskidzie Niskim i na Pogórzu", na której są prezentowane fotografie Jana Majewskiego. Ekspozycja potrwa do 10 grudnia.

REKLAMA


Jan Majewski to absolwent Studium Animatorów Kultury w Krośnie, fotograf, miłośnik gór i pieszych wędrówek. W 1987 r. obronił pracę dyplomową, napisaną pod kierunkiem Andrzeja Drozda pt. "Wybrane cmentarze wojskowe z okresu I Wojny Światowej w rejonie Beskidu Niskiego i Pogórza - próba fotodokumentacji."

W setną rocznicę Bitwy Gorlickiej opracował i opublikował album "Cmentarze z I Wojny Światowej w Beskidzie Niskim i na Pogórzu" (2015). Publikacja zawiera ponad 1500 zdjęć archiwalnych (pochodzących z pracy dyplomowej), z lat 1985-1986 oraz współczesnych, z lat 2014-2015. Poprzez porównanie fotografii archiwalnych i współczesnych autor starał się pokazać zmiany, jakie zaszły w ciągu 30 lat w wyglądzie poszczególnych cmentarzy.

Przedstawione w albumie cmentarze powstały w czterech okręgach obejmujących obszar części Beskidu Niskiego, Obniżenia Gorlickiego, Kotliny Jasielsko-Krośnieńskiej oraz Pogórza Strzyżowsko-Ciężkowickiego. Są częścią zespołu cmentarzy wojennych liczącego około 400 obiektów, zbudowanych w latach 1915-1918 przez Krakowski Oddział Grobów Wojennych na obszarze dawnej Galicji Zachodniej. Album zawiera zdjęcia ze 143 cmentarzy (z okręgów: Żmigród, Jasło, Gorlice i Łużna), które zostały doskonale wkomponowane w górzysty krajobraz Beskidu Niskiego i Pogórza.

We wstępie do publikacji, a także podczas otwarcia wystawy, autor zaznaczył, że "cmentarze stanowiły wyraz trwałego i godnego upamiętnienia poległych żołnierzy - ku chwale poległych bohaterów armii własnej, sojuszniczej i wrogiej. Obok siebie spoczęli więc bez względu na przynależność wojskową, narodowość, czy wyznanie towarzysze broni - żołnierze austro-węgierscy i niemieccy, oraz ich przeciwnicy - żołnierze rosyjscy. Idea równego traktowania zwycięzców i pokonanych była aktem głębokiego humanitaryzmu i miała niewiele odpowiedników w przeszłości, a później już się więcej nie powtórzyła."
 
Na wystawie zaprezentowano 26 fotografii, o których Stanisław Wójtowicz w szkicu pt. "Pejzaż ze snem nieprzespanym w fotografiach Jana Majewskiego" pisze:

Formuła prezentacji umożliwiła rezygnację z formalnych kryteriów doboru fotografii, co - bez obniżania dokumentacyjnej wartości - uwydatnia w pełni ich klimatyczny charakter, a także dowodzi wrażliwości autora na światło i barwę, jak również umiejętności dokonywania wyboru właściwego ujęcia, dostosowanego do charakteru miejsca.

Korzystając ze wskazówek doświadczonego przewodnika - miłośnika pieszego wędrowania, którymi autor opatrzył opisy cmentarzy, łatwo wejść w cmentarny okręg, krusząc źdźbła zeschniętych traw albo po śniegu, który kroki głuszy, by odczytać z tabliczek imiona poległych, ale można - choćby z daleka - tylko głęboko się pokłonić.

Na ręce Jana Majewskiego gratulacje złożył nauczyciel fotografii, Andrzej Drozd. Podczas wydarzenia byli obecni krośnieńscy samorządowcy, artyści i poeci, m. in. Magdalena Wyżykowska-Figura, Krystyna Kulman oraz młodzież z krośnieńskiego gimnazjum nr 4.

Wystawa oglądać można do 10 grudnia.

np/red.

  • autor: np/red.

Skomentuj

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.

© KrosnoCity.pl 2008 - 2021

Top Desktop version

twn Czy na pewno chcesz przełączyć się na wersję komputerową?